Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Powstał Pomnik Studenta!

Uwaga, studenci! Wreszcie każdy z Was będzie mógł powiedzieć, że ma swój własny pomnik. W Katowicach powstał bowiem… Pomnik Studenta!

A oto oficjalna informacja z Uniwersytetu Śląskiego:

„Z inicjatywy władz miasta i władz Uniwersytetu Śląskiego w kampusie uczelni w Katowicach stanie Pomnik Studenta, zaprojektowany przez artystów z cieszyńskiego Instytutu Sztuki UŚ – prof. Jerzego Fobera i prof. Andrzeja Szarka.
Uroczyste odsłonięcie pomnika odbędzie się we wtorek 24 czerwca o godz. 9.30 przed rektoratem UŚ w Katowicach przy ul. Bankowej 12. Docelową jego lokalizacją jest fronton Biblioteki Akademickiej, która zostanie zbudowana do roku 2011.
Zaproponowana forma Pomnika Studenta dla Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, którego współautorami są prof. Jerzy Fober i prof. Andrzej Szarek z Katedry Rzeźby Instytutu Sztuki w Cieszynie, poprzez motyw archaicznego greckiego kurosa (uśmiechniętego młodzieńca) w symboliczny sposób odwołuje się do antycznych źródeł europejskiej kultury oraz do idei Akademii Platońskiej, będącej kolebką nowożytnej nauki i pierwowzorem kształcenia na poziomie uniwersyteckim. Jednocześnie wykorzystując tak oczywisty i powszechnie akceptowany produkt kultury masowej, jakim są „nieśmiertelne” jeansy w równie symboliczny sposób odnosi się do praw i cech wieku oraz tworzonej przez studenckie środowisko specyficznej subkultury. Trzecim proponowanym atrybutem budującym narrację pomnika jest czworokątna czapka absolwenta odnosząca się nie tylko do osobistej przyszłości każdego z nich, ale także a może przede wszystkim nawiązująca do uniwersyteckich tradycji zjednoczonej Europy.
Zrealizowany z brązu, w skali zbliżonej do naturalnej (wysokość ok. 200cm) jest artystyczną propozycją poważnego pomnika z przymrużeniem oka”.