Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Poznaj historię Banku Gospodarstwa Krajowego podczas Nocy Muzeów!

17 maja br. już po raz 11. w wielu polskich miastach odbędzie się Europejska Noc Muzeów. Każdego roku to święto kultury gromadzi dziesiątki tysięcy mieszkańców i turystów. W otwartych do późnych godzin nocnych muzeach, galeriach, lokalnych centrach kultury czekają atrakcje na co dzień niedostępne dla zwiedzających. Po raz kolejny do listy miejsc do odwiedzenia dołączył Bank Gospodarstwa Krajowego. Jego warszawska siedziba – przedwojenny budynek – ma wiele tajemnic, które odkryje przed warszawiakami właśnie podczas Nocy Muzeów.

Tym samym zachęca do wspólnego świętowania 90-lecia swojego istnienia.

To nie pierwszy raz, kiedy Bank Gospodarstwa Krajowego otwiera swoje drzwi dla uczestników Europejskiej Nocy Muzeów. Lecz ten rok jest dla banku wyjątkowy, bo obchodzi właśnie swoje 90. urodziny. Z tej okazji podczas tej jedynej nocy, warszawiacy i turyści będą mogli poznać niezwykłą historię BGK, zwiedzając dotychczas niedostępne pomieszczenia banku.

– W tym roku Bank Gospodarstwa Krajowego obchodzi 90-lecie. Dla nas jest to szczególny jubileusz, podczas którego chcemy pokazać, jak ważną rolę odgrywamy we wspieraniu polskiego społeczeństwa i gospodarki. Nocy Muzeów to dla nas doskonała okazja do pokazania zarówno naszej historii, jak i współczesnych osiągnięć. Przed wojną wspieraliśmy odradzającą się Polskę, dzisiaj koncentrujemy się na utrzymaniu tempa inwestycji i stymulowaniu wzrostu gospodarczego. Wspieramy rozwój przedsiębiorstw i ważne dla kraju projekty infrastrukturalne. To dla nas, czyli dla państwowego banku rozwoju, najważniejsze zadania.– powiedział Dariusz Kacprzyk, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego.

Historia w pigułce

BGK powstał w 1924 roku. Przed II wojną światową był najważniejszym bankiem inwestycyjnym
w Polsce, finansując największe przedsięwzięcia w kraju m.in. w przemyśle maszynowym, energetycznym i zbrojeniowym. Wspierał rozwój instytucji państwowych i komunalnych.
Obecnie działa w przedwojennej siedzibie w Alejach Jerozolimskich w Warszawie. Odwiedzający będą więc mogli nie tylko poznać historię banku i jego wpływ na rozwój polskiej gospodarki, ale także poczuć ducha tamtych czasów i przejść po tych samych korytarzach, co np. ówczesny premier
i minister skarbu, Władysław Grabski, oglądając przedwojenne zdjęcia, archiwalne dokumenty czy meble.

Ocalone przez BGK

Na drugim piętrze goście będą mieli okazję obejrzeć wystawę „Ocalone przez BGK”, która została przygotowana wspólnie z Biblioteką Narodową. Poświęcona jest ona skarbom światowego i polskiego dziedzictwa kulturowego, ocalonym przez BGK przed wojenną zawieruchą. Złożone w lipcu i sierpniu 1939 r. w skarbcu BGK przez Bibliotekę Narodową oraz Bibliotekę Seminarium Duchownego w Pelplinie jako depozyty, zostały przez ówczesne kierownictwo BGK ewakuowane z kraju, do którego powróciły na przełomie lat 50-tych i 60-tych XX w. Jednym z najbardziej znanych skarbów, który zostanie zaprezentowany podczas wystawy, będzie reprint Biblii Gutenberga zdeponowanej do skarbca BGK w lipcu 1939 roku przez konserwatora Biblioteki Seminarium Duchownego w Pelplinie, księdza prof. Antoniego Liedtkę.

Jak w starym kinie

Po obejrzeniu wystawy bank zaprasza na przeniesienie się do czasów sprzed 90, 70 i 50. lat i do obejrzenia kronik oraz filmów związanych z historią banku. W specjalnej przygotowanej sali, w której zwiedzający będą mogli poczuć się jak w starym kinie, przy dźwiękach pianina i saksofonu na wielkim ekranie zostaną wyświetlone archiwalne filmy i zdjęcia należące do BGK.

***

Bank Gospodarstwa Krajowego to jedyny w Polsce bank państwowy. Powstał w roku 1924 z inicjatywy Władysława Grabskiego, ówczesnego premiera i ministra skarbu. Od początku istnienia, BGK wspiera społeczno-gospodarcze programy rządowe oraz programy samorządności lokalnej i rozwoju regionalnego. Obecnie Bank Gospodarstwa Krajowego, zarówno realizuje, jak i jest pomysłodawcą wielu programów służących rozwojowi gospodarczemu Polski. Jest filarem rządowego programu Inwestycje Polskie, w ramach którego organizuje długoterminowe finansowanie projektów inwestycyjnych, w tym inwestycji o strategicznym znaczeniu dla gospodarki narodowej i interesów państwa. Prowadzi programy wspierania eksportu oraz programy infrastrukturalne, rozwija system poręczeń i gwarancji. Uczestniczy w finansowaniu jednostek samorządu terytorialnego, spółek komunalnych i zakładów opieki zdrowotnej, a także w realizacji programów związanych z poprawą sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępem Polaków do mieszkań. Jest instytucją wiodąca w procesie konsolidacji finansów publicznych oraz w systemie przepływu środków europejskich.