Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Poznaj najciekawszych blogerów & ucz się z nimi języka obcego

Czytając blogosferę możemy nie tylko miło spędzić czas wolny, ale i nauczyć się o wiele więcej niż byśmy przypuszczali.

Blogi językowe stanowią doskonałą i nierzadko optymalną pomoc dydaktyczną a nauką języków z blogami stanowi samodzielną, odrębną metodę nauki. Ucząc się języka mamy dwa rozwiązania, oprzeć się na blogach językowych skupionych na omówieniu słownictwa i zagadnień gramatycznych czy to w języku polskim, czy też obcym, jak i bazować na blogach w języku obcym o rozmaitej tematyce, najlepiej zagadnieniach nas wciągających i interesujących – podaje Preply.com, strona oferująca m.in. korepetycje z angielskiego. Efekty mogą być wówczas nadzwyczajne.

 

To dość nietypowa forma nauki, jednak coraz bardziej popularna jako nauka przy okazji i poniekąd także przez zanurzenie w języku. Aby podjąć naukę języka nie trzeba inwestować ani w podręcznik, ani też kurs językowy, wystarczy systematyczna lektura bloga. Dołączając do społeczności bloga możemy poczuć się pewniej i swobodniej, ćwicząc swoje umiejętności.

 

W internecie dostęp do większości blogów jest otwarty i bezpłatny

 1. Jest ich wiele, zatem mamy w czym wybierać. Jak wybrać te najlepsze? To trudne zadanie, co za tym idzie będzie to zestawienie subiektywne i otwarte. Wśród najciekawszych blogów wymienić warto blog jednymslowem.pl. W blogu tym pojawiają się wpisy dotyczące sposobów nauki słówek, sprawdzania się z gramatyki. Charakterystyczną cechą bloga jest jego wielojęzyczność, bowiem znajdziemy tutaj porady dotyczące nauki włoskiego, angielskiego, niemieckiego jak i nauki języków obcych w ogóle.

 2. Równie interesującą publikacją online jest witryna blogowa swiatjezykow.blogspot.com. To blog już wygaszony od dwóch lat, jednak jego czteroletnia działalność zasługuje na przejrzenie. Autor jest pasjonatem języków obcych, pisze bardzo dużo i czytelnie, ciekawie o tym jak się uczyć, skąd czerpać motywację, inspirację do nauki, jak i z jakich metod warto jest skorzystać.

 1. Podobnym blogiem wciąż aktualizowanym i wzbogacanym treścią jest rozbudowany blog onaucejezykowobcych.blogspot.com. W blogu pojawia się wiele porad praktycznych, tak dla dzieci jak i osób dorosłych uczących się języka. Wpisy są opatrzone linkami, jak również fotografiami. Duże urozmaicenie i zagadnienia na czasie przyciągają wielu użytkowników, którzy czytając bloga czują się pewniej, zmotywowani i dowartościowani w swej nauce, odkrywając zarazem nowe techniki nauki, mając okazję sprawdzić na sobie nowoczesne metody ćwiczeń językowych itp.

 2. Kolejnym z bardzo ciekawych blogów jest blog-jezykowy.pl. Ten adres to kopalnia wiedzy dotyczącej nauki języka obcego, uwzględnia on naukę języka hiszpańskiego, francuskiego, jak również arabskiego, czy angielskiego. Atrakcyjna szata graficzna bloga oraz moc informacji sprawia, że każdy czytelnik znajdzie w blogu coś dla siebie i z pewnością, z przyjemnością zajrzy do bloga nie raz, ani dwa, ale będzie stałym czytelnikiem, regularnie przeglądającym treść nowych wpisów.

 3. O nieco innym charakterze blogiem jest niemieckasofa.pl. To blog o profilu językowym, jednak nakierowanym na naukę języka niemieckiego. Nie ma tutaj wpisów ogólnych, ale za to znajdziemy szereg zagadnień, które są omówione jasno, czytelnie i zrozumiale. Wiele wpisów traktuje o idiomach, słówkach i konstrukcjach gramatycznych przydatnych w potocznym języku, praktycznym użyciu języka, jednak pomijanych w klasycznych podręcznikach czy na kursach językowych. Przystępna forma prezentacji wiedzy przez blogera zapewnia dużą poczytność publikacji. W blogu sporą część wpisów zajmują omówienia kultury niemieckiej, opisywane są zwyczaje, tradycje i życie codzienne w Niemczech, dzięki czemu możemy poznać bliżej niemiecki wraz z jego korzeniami, historią.

 4. O podobnej formule blogiem dotyczącym języka angielskiego jest planetaangielskiego.pl. Na stronie znajdują się rozmaite porady i zestawy ćwiczeń językowych. Omawiane są aplikacje do nauki angielskiego, jak również pomocne kursy online. Wpisy w witrynie omawiają sezonowo święta angielskie, jak również słownictwo związane z wybranymi tematami, wydarzeniami ze świata.

 5. Ciekawą pozycją blogową jest getinenglish.com. Witryna została zaprojektowana z myślą o rozmaitych potrzebach odbiorców. W przystępnych artykułach możemy poczytać o gotowaniu, malowaniu, nauce czy zakupach. Z pozoru tematy mogą wydawać się niezwiązane z nauką angielskiego, jednak wystarczy poczytać wpisy, by przekonać się, że każdy wpis niesie ze sobą wielką moc edukacyjną serwując nam słówka wraz z tłumaczeniem, zwykle na przykładach.

 1. Blogiem, którego nie można pominąć w zestawieniu najciekawszych jest madamepolyglot.pl. To kolejny z blogów wielojęzycznych wraz z równolegle prowadzonym vlogiem. Sympatyczna autorka bloga prowadzi swoją witrynę systematycznie i bardzo starannie skupiając się na oczekiwaniach swoich czytelników. Estetyczna szata graficzna dopełnia paletę zalet, jakimi blog wyróżnia się spośród mu podobnych.

 2. Równie ważnym powinien być adres blog.beatatopolska.pl. Pod tym adresem znajdziemy artykuły pisane przez trenera języka angielskiego. Autorka pomaga uczniom odnaleźć się w sieci ucząc się angielskiego z różnymi źródłami. Blog podzielony został na wiele sekcji, zarówno te dedykowane uczniom jak i lektorom. Co więcej autorka poleca gotowe lekcje, jak i indywidualne korepetycje.

   

Każdy z blogów jest nieco inny, co za tym idzie może przypaść do gustu komuś innemu o innych preferencjach. Nauka z blogiem wymaga samodyscypliny, jednakże jest bardzo przyjemna, pozwala także na komunikację dwustronną w drodze komentarzy, jak i wymiany doświadczeń ze społecznością bloga.

Tekst i foto: Preply