Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Poznaj najlepsze miejsca pracy na świecie!

2 października Great Place to Work® ogłosił listę dwudziestu pięciu najlepszych miejsc pracy na świecie. W pierwszej piętnastce znalazło się 5 firm, które mają swoje oddziały również w Polsce, w tym zwycięzca rankingu – firma Cisco.

Zwycięzca rankingu Najlepszych Miejsc Pracy na świecie, firma Cisco, jest liderem także wśród dużych firm zatrudniających powyżej 500 pracowników – wygrała również ogłoszony w kwietniu 2019 roku ranking Najlepszych Miejsc Pracy Polska 2019. Wśród firm działających na skalę międzynarodową, które mają siedzibę również w Polsce i stwarzają wyjątkowe miejsca pracy, przez co są doceniane przez swoich pracowników, znalazły się: EY, SAS, The Adecco Group oraz American Express.

Kryteria dla firm

Ranking Najlepszych Miejsc Pracy został opublikowany przez Great Place to Work® już po raz dziewiąty. Aby móc ubiegać się o miejsce wśród Najlepszych Miejsc Pracy na świecie, trzeba spełnić liczne kryteria. Firma musi być laureatem co najmniej 5 krajowych list Najlepszych Miejsc Pracy i zatrudniać co najmniej 5 tysięcy pracowników na całym świecie, przy czym 40% z nich powinno pracować poza krajem, w którym znajduje się siedziba główna firmy. W tym roku do tytułu Najlepszego Miejsca Pracy na świecie konkurowało ponad 8 tysięcy firm, zatrudniających ponad 12 milionów pracowników na całym świecie.

Firmy poprawiają swoje notowania

Analizując wyniki z poprzednich lat, można zauważyć, że z roku na rok firmy, które kwalifikują się do ścisłej światowej czołówki, poprawiają swoje notowania i stają się jeszcze lepszymi miejscami pracy. Świadczą o tym opinie samych pracowników. Wyróżnione w tym roku firmy zatrudniają łącznie 300 tysięcy pracowników. 85% z nich potwierdziło, że ich firma to „wspaniałe miejsce pracy” i jest to wzrost o 5 punktów procentowych w porównaniu z wynikami sprzed 9 lat.

Michael C. Bush, CEO Great Place to Work Inc., gratulując laureatom, powiedział: To olbrzymie wyzwanie stworzyć kulturę opartą na zaufaniu, która będzie doceniana przez pracowników w wielu krajach na całym świecie. Firmy z tegorocznej listy mają odważnych liderów, którzy podjęli to wyzwanie. Stanowią oni awangardę, która może służyć milionom firm na całym świecie za przykład, że można i że warto tworzyć wspaniałe miejsca pracy dla wszystkich.

W podziale na kraje niezmiennie najliczniejszą reprezentację firm na liście ma Wielka Brytania (17 spółek). Na kolejnych pozycjach uplasowały się Brazylia (15), USA (14) oraz Indie (13). Polska z 5 spółkami uplasowała się na podobnym poziomie, jak kilka innych europejskich krajów (Austria, Szwajcaria, Holandia).

Branża IT pozostaje niekwestionowanym liderem ‒ blisko 1/3 organizacji na liście to firmy informatyczne. Na kolejnych miejscach znalazły się firmy działające w sektorze usług finansowych oraz usług profesjonalnych.

*Źródło: www.greatplacetowork.pl