Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Poznaj praktykantów Skanska

Skanska to prestiż i renoma, stabilność i nowoczesność – ale przede wszystkim ludzie, dla którym budownictwo jest pasją. Jesteśmy otwarci na młodych ludzi, dbamy o ich rozwój, oferujemy przejrzystą ścieżkę kariery i finansujemy uprawnienia budowlane. Z myślą o studentach organizujemy Program Praktyk Letnich – to pierwszy krok do rozpoczęcia kariery zawodowej w Skanska. Zobacz co o naszych praktykach sądzą uczestnicy Programu.

Dlaczego zdecydowałaś/eś się aplikować do Programu Praktyk Letnich?
 
Sylwia: Praktyka w Skanska –  najbardziej znanej firmie budowlanej w Polsce – to przede wszystkim prestiż, wyzwanie, ale i dobre wynagrodzenie. To jest „coś” dla osoby w moim wieku!
 
Paweł F.: Decyzja o aplikacji była prosta – praktyki u profesjonalistów są świetnym początkiem kariery.
 
Agnieszka: Chciałamwyjechać na płatne praktyki do Skandynawii. Zależało mi, aby były związane z kierunkiem moich studiów. Gdziekolwiek jednak próbowałam aplikować, dostawałam jedną odpowiedz: z powodu kryzysu nie mamy żadnej oferty w tym zakresie. Zaczęłam już wątpić, że cokolwiek uda mi znaleźć i wtedy odkryłam, że w Polsce istnieje Program Praktyk Letnich Skanska – płatny, ciekawy i ambitny.
 
Paweł L.: Kończąc studia chciałem odbyć praktykę w renomowanej firmie, która dawałaby mi możliwości zdobycia doświadczenia zawodowego w mojej branży oraz umożliwiłaby mi rozwój poprzez bogatą ofertę szkoleń. Uznałem, że Skanska spełnia wszystkie moje oczekiwania, a oprócz tego ma mocną pozycję na rynku. Nie wahałem się ani chwili i aplikowałem do programu.
 
 
Jak wyglądał proces rekrutacji?
 
S: Najpierw bardzo dokładne wypełnienie formularza, a potem oczekiwanie na telefon… I w końcu – yes! Zaprosili mnie na rozmowę rekrutacyjną! Wiedziałam czego się spodziewać (testu z angielskiego i testu badającego zdolność logicznego myślenia), przygotowywałam się więc bardzo dobrze: powtórka z angielskiego, wypełnienie kilku testów logicznego myślenia z Internetu, zapoznanie się z opracowaniem na temat tego, jak odpowiadać na trudne pytania w trakcie rozmowy kwalifikacyjnej. Spotkanie rekrutacyjne trwało około 40 minut. Teraz jestem pracownikiem Oddziału Budownictwa Hydroinżynieryjnego Skanska w Rzeszowie i mam do czynienia z fantastycznymi ludźmi. Było warto!
 
A: Zaskoczyło mnie profesjonalne podejście do aplikujących. Wyznaczono mi konkretną datę i godzinę rozmowy kwalifikacyjnej. Spotkanie, które przebiegło w milej atmosferze, trwało około godziny. Wszystkie moje odpowiedzi były skrzętnie notowane. Następnie rozwiązałam dwa testy. Informację o wynikach otrzymałam w przeciągu miesiąca. Właściwie dopiero po tej rozmowie poczułam, że biorę udział w tak dużym przedsięwzięciu.
 
PL: Proces rekrutacji był dla mnie sprawdzeniem samego siebie oraz interesującym doświadczeniem. Rozmowa kwalifikacyjna przypominała raczej miłe spotkanie, a testy z języka oraz logicznego myślenia były ciekawe.
 

Jakie były Twoje zadania podczas praktyki?
 
S: Poznawałam politykę, cele i standardy pracy w Skanska. Nawiązałam współpracę z ludźmi z budowy, bacznie obserwowałam, jak wygląda ich praca oraz prowadziłam dokumentację projektu. Oprócz tego miałam do wykonania zadanie przewodnie praktyki, które polegało na sporządzeniu dokumentu związanego z jakością wykonywanych robót na projekcie.
 
PF: Zajmowałem się analizą dokumentacji projektowej oraz jej konfrontacją z rzeczywistym przebiegiem projektu, koordynacją przebudowy przepustu oraz przygotowywaniem oferty Skanska do przystąpienia do przetargu.
 
A: Zakres obowiązków obejmował wszystko, co związane jest z pełnieniem funkcji inżyniera budowy – od kontaktów z podwykonawcami, inwestorami i inżynierem kontraktu po przygotowywanie ofert i wyjazdy na budowę.
 
PL: Przebywałem na projekcie „Modernizacja linii kolejowej E 30 odcinek Węgliniec – Zgorzelec, Węgliniec – Bielawa Dolna”. Moim zadaniem na praktyce było przygotowanie dokumentacji powykonawczej wraz z mapami, geodezją powykonawczą i oświadczeniami kierownika budowy oraz kierowników robót do uzyskania pozwolenia na użytkowanie odcinka linii kolejowej E 30 Pieńsk – Jędrzychowice w związku z zakończeniem modernizacji.
 
 
Co było najciekawsze podczas praktyki?
 
S: Niezwykłym przeżyciem była dla mnie możliwość obserwowania dzień po dniu, jak postępują prace na budowie.
 
PF: Dla mnie ważna była możliwość współuczestniczenia w procesie budowy. Czułem się pełnoprawnym członkiem zespołu.
 
A: Różnorodność zadań, niespodziewane wyzwania, kontakty z ludźmi – pracowałam ze świetną ekipą.
 
PL: Podczas Programu Praktyk Letnich najciekawszy oczywiście był pobyt na projekcie, szkolenia oraz spotkania z innymi praktykantami. Zobaczyłem, jak wygląda nowoczesna technologia wykonywania wielu robót. Miałem interesujące zadania.
 
 
Co chciał(a)byś powiedzieć studentom, którzy stają przed wyborem swojej pierwszej praktyki?
 
S: Naprawdę warto aplikować! Jeśli tylko sprawdzicie się podczas praktyki, macie szansę na stabilną pracę, wśród ludzi z pasją i pomysłami.
 
PF: Program praktyk jest dobrym początkiem przyszłej kariery zawodowej. Jeśli nie spróbujesz, nie będziesz wiedział, co tracisz.
 
A: Skorzystaj z tej szansy!
 
PL: Praktyka to nie tylko zdobywanie wiedzy, ale i sposób na aktywne i pożyteczne spędzenie wakacji oraz możliwość poznania ciekawych ludzi. Szczerze polecam!
Sylwia, Inżynier w Oddziale Budownictwa Hydroinżynieryjnego w Rzeszowie. uczestniczka Programu Praktyk Letnich 2008, Praca to moja pasja 🙂
Paweł F, Inżynier w Oddziale Budownictwa Drogowo – Mostowego w Poznaniu, uczestnik Programu Praktyk Letnich 2009
Agnieszka, Inżynier w Oddziale Budownictwa Drogowo – Mostowego w Gdańsku,  uczestniczka Programu Praktyk Letnich 2009
Paweł L., Inżynier Budowy w Oddziale Budownictwa Kolejowego w Kielcach, uczestnik Programu Praktyk Letnich 2008