Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Poznaj uczestników Programu Rozwojowego dla Absolwentów Ekstraklasa

Uczestnicy Programu Rozwojowego dla Absolwentów Ekstraklasa opowiadają o szczegółach Programu, o tym, co wyróżnia Ekstraklasę spośród dostępnych na rynku programów rozwojowych dla absolwentów i podpowiadają, w jaki sposób i dlaczego warto aplikować.

Od 2008 realizujemy Program Rozwojowy dla Absolwentów studiów wyższych magisterskich. Program realizowany jest w ramach umowy o pracę w wybranych sklepach na terenie kraju oraz biurze głównym w Krakowie. Po roku pracy planujesz ścieżkę kariery, którą chciałabyś realizować.

Program Ekstraklasa to jakość zbudowana na doświadczeniach pięciu krajów europejskich. Wspólnie z Turcją, Węgrami, Czechami i Słowacją przygotowaliśmy program, który gruntownie i szybko przygotowuje młode, utalentowane osoby do obejmowania stanowisk kierowniczych w TESCO.

 

Wywiad z Magdaleną Marciniak

Magdalena Marciniak, uczestniczka Programu Rozwojowego dla Absolwentów Ekstraklasa w Operacjach, w Tesco od 2013 roku. Aktualnie pracuje na stanowisku Kierownik Działu w Hipermarkecie w Nowym Sączu.

 
Jacy absolwenci są poszukiwani?

Program skierowany jest do absolwentów studiów magisterskich do 2 lat po ukończeniu studiów. Aplikować mogą osoby zarówno po kierunkach inżynierskich, jak i ekonomicznych czy humanistycznych. W gronie Ekstraklasistów 2013 znalazły się zarówno umysły ścisłe (np. inżynier budowy statków), jak i miłośnicy filologii, marketingu czy socjologii.

 
Czy konieczne było wcześniejsze doświadczenie?

Program nie wymaga doświadczenia zawodowego. Warto jednak pamiętać, że istotne jest to, czym, poza nauką, się zajmujemy – atutem mogą być wolontariaty, koła naukowe, wymiany międzynarodowe. Do programu wybrane zostały osoby, które są świeżo po studiach i Tesco jest ich pierwszym miejscem pracy. Są też osoby, które mają na swoim koncie już kilkuletnie doświadczenie zawodowe. Niektórzy pracowali podczas studiów, inni, jak ja, zmienili pracę. Ważniejsza od doświadczenia jest pasja do pracy w handlu oraz chęć rozwijania swoich umiejętności.

 
Jakie predyspozycje były wymagane?

W trakcie rekrutacji, jak i już w czasie trwania programu, duży nacisk kładzie się na otwartość umysłu i chęć do nauki. Poszukiwane są osoby ambitne, otwarte na zmiany i odważne w podejmowaniu wyzwań. Dużym plusem jest komunikatywność i łatwe odnajdywanie się w nowym otoczeniu. Zmian jest dużo i następują szybko – osoba aplikująca do programu powinna zatem być odporna na stres i samodzielna. Znajomość języków obcych, głównie języka angielskiego czy umiejętności analityczne – to również kryteria stawiane kandydatom do Ekstraklasy. Bardzo ważna jest też mobilność – w trakcie trwania programu zmienia się miejsce zamieszkania, często organizowane są wyjazdy i szkolenia poza sklepem, gdzie uczestnik realizuje program.

 
Co zadecydowało, iż zostałaś zakwalifikowana na program?

Moimi atutami są otwartość umysłu, komunikatywność i łatwe odnajdywanie się w nowych sytuacjach. Myślę, że znaczenie miały też umiejętności analityczne, wytrwałość oraz umiejętność współpracy. Uwielbiam też podróżować, zatem częste zmiany miejsca nie stanowią dla mnie problemu. Wyzwania traktuję jak szanse nauki i rozwoju – jestem zatem pozytywnie nastawiona do zmian. Między innymi te cechy budują moją osobowość i powodują, że szybko odnalazłam się w realiach Programu Rozwojowego dla Absolwentów Ekstraklasa.

 
 
 

Wywiad z Grzegorzem Karolczakiem

Grzegorz Karolczak, uczestnik Programu Rozwojowego dla Absolwentów Ekstraklasa w Dziale Zakupów, w Tesco od 2010 roku. Aktualnie pracuje na stanowisku Kupca w Biurze Głównym w Krakowie.

 

Co wyróżnia Ekstraklasę spośród dostępnych na rynku programów rozwojowych dla absolwentów?

Moim zdaniem kompleksowość szkoleń i praca połączona z dużą odpowiedzialnością, co jest zarazem motywujące i pouczające. Powinieneś również pamiętać o tym, że odpowiedzialność za rozwój kariery jest w Twoich rękach – Ty sam musisz o nią dbać. Niektórym osobom takie podejście może wydawać się to trudne, ale w rzeczywistości jest to dobra szkoła życia.

 
Dlaczego warto aplikować?

Jeśli szukasz pracy, dzięki której będziesz się rozwijać, zyskasz doświadczenie oraz perspektywy to warto zaaplikować na program. Dodatkowo pamiętajmy, że Tesco to duża firma, która daje możliwość podjęcia pracy w różnych działach: operacji sklepowych, finansów, marketingu itp. Warto wspomnieć, że Tesco oferuje dodatkowe świadczenia. Dla mnie nie bez znaczenie jest również fakt, że Tesco jest rzetelnym pracodawcą.

 
Dlaczego zdecydowałeś się wziąć udział właśnie w tym programie?

Jeśli chodzi o rynek pracy, to Tesco było i jest w moich oczach jednym z większych i lepszych pracodawców w regionie. Zaraz po studiach starałem się wyszukać takie oferty pracy, które spełniłyby moje oczekiwania i byłyby zgodne z tym, co chciałem robić. Ponieważ zawsze interesował mnie handel, dlatego ogłoszenie Tesco na stanowisko Specjalisty ds. Zakupów w ramach Programu Rozwojowego dla Absolwentów Ekstraklasa wydało mi się interesujące. Zaaplikowałem, wziąłem udział w rekrutacji, pomyślnie przeszedłem ostatni etap w postaci centrum oceny i trzy lata minęły jak jeden dzień.

 

Tesco Polska jest czołową siecią sklepów samoobsługowych na polskim rynku z ponad 450 sklepami, od hipermarketów po małe osiedlowe supermarkety. Firma zatrudnia ponad 28 tys. osób i oferuje klientom produkty ponad 1500 polskich dostawców. Co tydzień sklepy Tesco odwiedza 5 milionów klientów. W minionym roku wybudowaliśmy 35 nowych sklepów i zainaugurowaliśmy sprzedaż przez internet w nowych lokalizacjach, dzięki czemu utworzyliśmy 2049 nowych miejsc pracy.

Więcej na www.tesco.pl