Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Praca dla kreatywnych – jak zostać grafikiem?

Grafik komputerowy to zawód, który pozwala połączyć obowiązki zawodowe z pasją. Daje również swobodę i wolność – jako grafik możesz pracować na stałym etacie, jako freelancer, a nawet łączyć obie te formy zatrudnienia, wykonując dodatkowe zlecenia, czy zakładając własną działalność. Aby znaleźć pracę w tym zawodzie, nie trzeba ukończyć dedykowanego kierunku studiów – najważniejsze są praktyczne umiejętności i budowanie portfolio. Jak zacząć swoją przygodę z grafiką komputerową?

 

Najpierw odpowiedzmy sobie na pytanie: kim jest grafik komputerowy? To osoba, która zajmuje się przygotowywaniem do druku publikacji książkowych, artykułów, materiałów reklamowych takich jak: ulotki, plakaty, banery, foldery i katalogi. Jego zadaniem jest nie tylko przygotowanie plików od strony technicznej – odpowiada także za kreację wizualną projektów oraz ich zgodność z normami edytorskimi. Grafik projektuje również strony internetowe i materiały reklamowe – banery, slidery czy wszelkiego rodzaje grafiki do social mediów. To praca dla osób kreatywnych, które lubią tworzyć i mają poczucie estetyki – doświadczeni graficy potwierdzają, że są to umiejętności, których trudno nauczyć się bez naturalnych predyspozycji.

Wachlarz potrzebnych umiejętności

Grafik oczywiście nie może się obyć bez znajomości programów do grafiki rastrowej (Adobe Photoshop) i wektorowej (Adobe Illustrator, Adobe InDesign oraz CorelDraw). Dodatkowym atutem będzie umiejętność przygotowywania animacji, montażu wideo, podstawowa znajomość systemów CMS (np. WordPress) czy HTML-a i CSS-a. Oczywiście oprócz sprawnego obsługiwania tych programów i ich funkcjonalności, trzeba wiedzieć, jak wykorzystać tę wiedzę w praktyce. W przypadku każdej publikacji grafik podejmuje także szereg decyzji typograficznych i poligraficznych. Wiedzy i umiejętności do opanowania jest sporo – od czego więc zacząć?

Znajdź inspiracje

Chcesz być grafikiem, ale nie skończyłeś studiów związanych z tym zawodem i chciałbyś zacząć na własną rękę? Na dobry początek skorzystaj z pakietu próbnego Adobe – okres testowy programu to dobry moment, żeby wstępnie się z nim zaznajomić i zobaczyć, czy rzeczywiście jest to coś, w czym chcesz się realizować. Skąd czerpać podstawową wiedzę na temat obsługi programów? Z pomocą przyjdą różnorodne darmowe tutoriale, książki oraz e-booki. Odwiedzaj blogi grafików, obserwuj ich prace w takich serwisach jak Behance, Dribbble czy Pinterest. Dzięki temu będziesz na bieżąco z najnowszymi trendami, znajdziesz inspiracje, a także w ramach własnych ćwiczeń możesz próbować odtwarzać ich prace – kopiowanie istniejących projektów to jedna z często stosowanych metod podczas zajęć dla początkujących. W ramach takich kursów np. odtwarza się loga znanych marek – samochodów, banków i instytucji. Warto także rozwijać swoje umiejętności artystyczne – jeśli masz talent plastyczny, zapisz się na kurs rysunku, to może być pierwszy krok, aby zostać ilustratorem.

Jak nabyć potrzebne umiejętności?

Studia graficzne nie gwarantują pracy w zawodzie, wśród grafików jest wielu samouków, którzy do wszystkiego dochodzili metodą prób i błędów. Wymaga to dużej determinacji, samodyscypliny i motywacji, aby konsekwentnie się rozwijać. Jeśli chcesz zostać grafikiem bez udziału w kursach czy szkoleniach, wszystkie umiejętność musisz nabyć sam, bez możliwości poproszenia o poradę i instrukcję kogoś kompetentnego – prowadzącego zajęcia w ramach studiów czy dodatkowych kursów. Nikt również nie zweryfikuje poprawności Twoich prac pod względem technicznym czy typograficznym. Alternatywą wobec studiów są szkoły policealne, w których zajęcia odbywają się w trybie wieczorowym lub weekendowym, co pozwala łączyć naukę z pracą. Warto zapoznać się z ofertą TEB Edukacja, która gwarantuje nie tylko wykwalifikowaną kadrę, ale także nowoczesne i profesjonalnie wyposażone pracownie, dostęp do wszystkich potrzebnych programów oraz szeroki pakiet materiałów e-learningowych. Ponadto, ucząc się w grupie, można wymieniać się pomysłami, doświadczeniami i inspiracjami z koleżankami i kolegami, a także prosić ich o pomoc, jeśli coś nie będzie dla nas jasne. Szkoła policealna to sposób na zdobycie usystematyzowanej wiedzy i umiejętności, które zostaną potwierdzone konkretnym certyfikatem – ważnym czynnikiem podczas starania się o pracę, wyróżnikiem dla potencjalnego pracodawcy.

Odziały szkoły znajdziesz w wielu miastach w Polsce, takich jak: Bełchatów, Białystok, Bielsko-Biała, Bydgoszcz, Częstochowa, Gdańsk, Gdynia, Gliwice, Gniezno, Gorzów Wielkopolski, Grudziądz, Jastrzębie-Zdrój, Jelenia Góra, Kalisz, Katowice, Kielce, Koszalin, Kraków, Legnica, Leszno, Lubin, Lublin, Nowy Sącz, Olsztyn, Opole, Ostrów Wielkopolski, Piła, Piotrków Trybunalski, Płock, Poznań, Racibórz, Radom, Rybnik, Rzeszów, Słupsk, Starogard Gdański, Szczecin, Świdnica, Toruń, Tychy, Wałbrzych, Wodzisław Śląski, Wrocław, Zamość, Żory.

Zdjęcia wykorzystane w artykule należą do TEB Edukacja.