Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Praca dla studenta

Elastyczne godziny pracy i możliwość pogodzenia nauki z zatrudnieniem. Kelner? Barman? Praca w call center? A może opiekunka do dzieci? Według danych GUS, na dzień 30.09.2016 liczba studentów w Polsce wyniosła 1 348 822 i 1/3 z nich jest aktywna zawodowo. Jakiej pracy podejmują się studenci? Ile chcą, a ile mogą zarobić?

 

Z początkiem roku akademickiego, duże miasta stają się jeszcze bardziej zatłoczone. Młodzi ludzie z mniejszych miejscowości i wsi przeprowadzają się do metropolii i zaczynają nowe, dorosłe życie. Niektórzy mieszkają w akademikach, inni wynajmują pokoje i mieszkania. Stają przed wyzwaniem samodzielnego utrzymania się i zdobycia środków na podstawowe potrzeby. Dane GUS pokazują, że w pierwszym kwartale 2017 roku, aż 422 tys. studentów wykazała aktywność zawodową. Większość z nich, bo aż 390 tys. znalazła zatrudnienie, a 32 tys. nadal poszukuje pracy. Według raportu przeprowadzonego przez agencję SW RESEARCH, głównymi powodami, dla których studenci podejmują się pracy, jest możliwość zarobku oraz zdobycia doświadczenia zawodowego. Koniecznością są jednak elastyczne godziny zatrudnienia, umożliwiające pogodzenie pracy i nauki. Z tego powodu studenci najczęściej szukają posady jako kelnerzy, barmani, operatorzy w call center lub osoby roznoszące ulotki. Coraz częściej też zatrudniają się w roli opiekunki dla dzieci. Według sporządzonego przez serwis Niania.pl raportu, statystyczna niania ma 25 lat, jest studentką i ma 2 lata doświadczenia w zawodzie.

 

Ile chce, a ile może zarobić student?

Wymagania, co do zarobków, to średnio 11,20 zł za godzinę pracy, a miesięczne zarobki to ok. 1800 zł, co umożliwi studentowi zaspokojenie podstawowych potrzeb. Dzięki gromadzonym przez ostatnie 13 lat danym, portal Niania.pl jest w stanie określić, że w największych miastach akademickich takich jak: Warszawa, Kraków, Gdańsk czy Poznań, niania może zarobić ok. 14 zł za godzinę pracy. To stawka wyższa od średnich oczekiwań studentów. Dodatkowo zarobki mogą wzrastać, w zależności od zakresu wykonywanych obowiązków, ilości przepracowanych godzin oraz liczby dzieci  jakimi opiekuje się niania. Dla porównania, kelner pracujący w tych samych miastach, może zarobić ok. 15 zł za godzinę. Jednak ta stawka jest proponowana w większych, bardziej obleganych restauracjach, gdzie wymagania pracodawców są bardziej wygórowanie. Warto więc, zainteresować się pracą dorywczą, ponieważ każdy zawód pozwala na podnoszenie kwalifikacji zawodowych.

 

Studenci są świadomi, że dla przyszłego pracodawcy, doświadczenie zawodowe będzie dodatkowym atutem. Jednoczesna praca i nauka, choć wymagająca poświęcenia, niesie za sobą korzyści, których efekty najlepiej widać dopiero w przyszłości. Korzyści te dostrzegają również pracodawcy. Każdy zawód, wymaga posiadania pewnych predyspozycji, zaś praktyka pozwala na kształtowanie się konkretnych umiejętności. Dla przykładu, doświadczenie w pracy opiekunki świadczy, że danej osobie można powierzyć odpowiedzialne zadania. Potrafi ona zadbać o bezpieczeństwo swoje i innych. Przygotowywanie zabaw i gier dla dzieci wymaga dużej kreatywności, a kontakt z dzieckiem i jego rodzicami komunikatywności, cierpliwości, a niekiedy asertywności.

 

Pracownik o takim doświadczeniu dobrze odnajdzie się w przyszłości w bezpośrednich kontaktach z klientami. Niania powinna też radzić sobie w trudnych stresujących sytuacjach, przede wszystkim musi zachować opanowanie i spokój, co w przyszłości będzie przydatne w pracy pod presją czasu. Kelner natomiast, powinien być przykładem kultury osobistej, poprawnego wysławiania się i uprzejmości. W tym zawodzie też najczęściej spotyka się niezadowolonych klientów. Zadaniem kelnera jest wyrozumiałe, życzliwe podejście nawet, jeżeli prywatnie nie zgadza się z daną opinią. Dla przyszłego pracodawcy to sygnał, iż będzie umiał zadbać o pozytywny wizerunek firmy i podporządkować się panującym w niej zasadom. To tylko część z doświadczenia zawodowego opiekunki czy kelnera, na które przyszły pracodawca zwróci uwagę i które mogą wpłynąć pozytywnie na decyzję o zatrudnieniu. Na poniższym wykresie „Wiek niań w 2012 i 2016 r.” widać opiekunek w jakim wieku najczęściej poszukują rodzice. Niezmiennie od wielu lat najłatwiej zdobyć pracę jako niania osobom poniżej  25. roku życia. Ogłoszeń z ofertami pracy jest dla takich osób najwięcej, a sytuacja w porównaniu do 2012 roku nie zmieniła się.

 

 

Największą zaletą pracy w zawodzie opiekunki dziecięcej jest to, że może zostać nią prawie każdy. Jako niania może pracować zarówno mężczyzna jak i kobieta, niezależnie od wieku, wykształcenia czy doświadczenia. Jednak ważne jest, aby posiadać odpowiednie cechy, a przede wszystkim – lubić dzieci.

 

Gdzie i jak szukać pracy jako niania?

W serwisie Niania.pl rejestracja przebiega szybko, a co najważniejsze bezpłatnie.

Na Niania.pl tworzy się profil z danymi takimi jak:

  • oczekiwane wynagrodzenie,
  • niestandardowe obowiązki, których się podejmie (np. wyjście na basen, pranie, gotowanie, zakupy),
  • wykształcenie,
  • doświadczenie w opiece nad dziećmi,
  • dodatkowe umiejętności (np. plastyczne, muzyczne),
  • gdzie chce świadczyć opiekę nad dzieckiem ( u rodziców, u siebie lub w innym miejscu),
  • krótki opis siebie, zdjęcie oraz referencje, jeżeli takie posiada

 

Gdzie niani będzie najłatwiej znaleźć pracę?

Na wykresie „Liczba ogłoszeń niań i rodziców w miastach wojewódzkich” sporządzonym przez Niania.pl widać, iż największe zapotrzebowanie na nianie występuje w miastach akademickich, a liczba ogłoszeń rodziców zdecydowanie przewyższa liczbę niań szukających pracy. Statystyki prowadzone przez lata pokazują, że opiekunka jest zawodem, na który stale jest popyt .

 

Dodatkową prawną zaletą pracy opiekunki, jest możliwość pracy w oparciu o umowę uaktywniającą, którą w 2011 roku specjalnie dla niań stworzył rząd. Plusem posiadania umowy są finansowane przez rząd składki, oraz podstawa prawna o zatrudnieniu.

 

 

Na podstawie zebranych informacji, można wywnioskować, że znaczna większość studentów w Polsce jest aktywna zawodowo. Zawody, które dają możliwość pracy studentom, pozwalają im na utrzymanie się i zaspokojenie podstawowych potrzeb.  Poza zarobkami, studentom zależy na elastycznych godzinach i zdobyciu doświadczenia, które w przyszłości może ułatwić poszukiwanie stałego oraz bardziej stabilnego zatrudnienia.

 

Niania.pl  jest największym w Polsce serwisem internetowym gromadzącym oferty pracy dla opiekunek i profile niań. Istnieje na rynku od 2004 roku. Obecnie w serwisie zarejestrowanych jest ponad 400 000 opiekunek z całej Polski. Już ponad 100 000 rodzin z całej Polski znalazło nianię dla swojego dziecka na portalu Niania.pl