Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Praca w Doradztwie Podatkowym – Wyobrażenia vs rzeczywistość

VAT, CIT, PIT, ceny transferowe, cło, akcyza, podatek od nieruchomości, a nawet doradztwo HR  – czy każdy Doradca Podatkowy zna się na wszystkich rodzajach podatków? Na czym tak naprawdę polega praca w tym dziale i czy jest ona faktycznie taka, jak wyobrażają ją sobie studenci? Poznajcie success story Piotra Chęcia – Asystenta w zespole Business Tax Advisory w Dziale Doradztwa Podatkowego EY!

 

Cześć, jestem Piotrek. Od blisko roku pracuję w zespole Business Tax Advisory w dziale Doradztwa Podatkowego EY. Szczerze mówiąc na początku, a nawet w trakcie studiów nie przypuszczałem, że kiedykolwiek będę pracował w tym obszarze. Pewnie podobnie jak wielu z Was byłem przekonany, że praca w podatkach nie jest najciekawszą częścią finansowego biznesu. Co więcej, nawet jeśli jakimś cudem mogłaby okazać się interesująca to zarezerwowana jest dla prawników, a ja przecież jestem inżynierem kończącym studia z finansów i rachunkowości. Jakże zabawne dla mnie było, gdy
w ostatnim czasie podczas targów pracy, jako pracownik EY odpowiadałem na pytania dotyczące pracy w firmie, a moje przekonania sprzed lat powtarzali młodsi studenci, którzy dopiero planują swoją ścieżkę kariery.

Dzisiaj chcę Wam opowiedzieć jak praca w Doradztwie Podatkowym wygląda naprawdę. Sam swoją przygodę z podatkami rozpocząłem od startu w XV edycji konkursu EYe on TAX. Mimo, że zgłaszając się do pierwszego etapu moja wiedza podatkowa obejmowała głównie fakt, że podatki należy płacić, to formuła konkursu sprawiła, że tematyka podatkowa w jednym momencie stała się dla mnie interesująca. Testy przygotowane na pierwszym etapie obudziły ducha rywalizacji. Na szczęście okazało się, że poszło mi na tyle dobrze, że zakwalifikowałem się do drugiego etapu, który był świetną okazją do uzupełnienia braków merytorycznych podczas certyfikowanych warsztatów z ekspertami EY oraz poznania zespołu, sposobu funkcjonowania firmy i sprawdzenia siebie w naprawdę ciekawych zadaniach opartych na realnych przypadkach. Trzeci, ostatni etap, to z kolei szansa na poznanie być może swoich przyszłych kolegów z pracy i wspólna walka o zwycięstwo. A przecież jest o co walczyć, główna nagroda w wysokości 24 000 zł brzmi przekonująco, a do tego to, co większość uczestników jednomyślnie podkreślała jako najważniejsze – oferta kariery w EY.

I to kariery przez wielkie „K”. Mimo, że sam nie wygrałem konkursu, to pozwoliło mi to znaleźć się pod lupą EY i teraz tworzę fantastyczny zespół BTA (Business Tax Advisory). Praca konsultanta podatkowego to niekończące się wyzwania. Szczególnie w EY, gdzie już od pierwszego dnia mamy realny wpływ na rozwiązywanie najbardziej złożonych problemów klientów. Mnogość projektów i ich różnorodność sprawia, że w pracy nie nudziłem się choćby przez jeden dzień. Moje przekonania co do poziomu ciekawości zawodu Doradcy Podatkowego z okresu studiów okazały się całkowicie nietrafione. Teraz uważam, że praca w Doradztwie Podatkowym daje nieograniczone możliwości rozwoju i kierowania swoją karierą na różne sposoby. Liczą się wszystkie kompetencje, bo podatki dotyczą każdego aspektu życia i działalności gospodarczej. Jako konsultanci możemy specjalizować się w bliższych prawnikom postępowaniach podatkowych, sporządzaniu opinii i porad podatkowych czy obszarach bardziej ekonomicznych takich jak kalkulacje podatków, sporządzanie analiz i dokumentacji cen transferowych, czy prowadzenie przeglądów podatkowych niezbędnych w transakcjach zakupów/sprzedaży spółek. Jednak najlepsze jest to, że nie musimy wybierać. Tak naprawdę już jako konsultanci decydujemy czy chcemy skierować się w stronę jednego konkretnego obszaru czy może interesuje nas mix. W EY w bonusie dostajemy międzynarodowe projekty prowadzone we współpracy z zespołami EY z innych krajów, dla klientów z całego świata. Brzmi wymagająco? Tak jest! Ale nie bójcie się, EY do wszystkiego przygotowuje. Od samego początku oferuje bogaty pakiet szkoleń przygotowujący zarówno do pracy, jak i rozszerzania kompetencji oraz zdobywania uprawnień Doradcy Podatkowego. Dodatkowo, każdy na starcie poznaje swojego counselora, czyli dedykowanego przewodnika kariery, który prowadzi Was przez te niesamowitą przygodę.

To dobry (i ostatni!) moment, żeby przypomnieć, że już tylko do 24 listopada do północy można się zgłosić do konkursu podatkowego EYe on Tax. Nie trzeba być podatkowym ninja, żeby sprawdzić się w XVI edycji, a jest o co walczyć, bo najlepsi otrzymają ofertę pracy lub praktyk w EY, a wygrany zespół zgarnie aż 24 000 złotych. Jak wejść do gry? Zarejestruj się na stronie eyeontax.pl. Na początku startujesz indywidualnie i w ramach pierwszego etapu odpowiesz na kilkanaście krótkich pytań przygotowanych na bazie podatkowych projektów prowadzonych przez EY. Na drugim etapie czeka na Ciebie rozwiązanie min. 2 case’ów spośród 6 podanych. Mogą pomóc Ci w tym dodatkowe warsztaty przygotowane przez ekspertów z obszaru doradztwa podatkowego. Już na tym etapie czekają nagrody! Ostatnia część konkursu to oczywiście Wielki Finał. Tu rywalizacja będzie już zespołowa, a uczestnicy wezmą udział m.in w symulacji rozprawy sądowej. Odważ się i odkryj fascynujący świat fiskalnych zależności!