Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Praca w języku niemieckim

Chociaż język angielski wciąż pozostaje najchętniej wybieranym językiem obcym, niemiecki zaczyna zdobywać silną pozycję. Powód? Dynamiczny rozwój rynku pracy w Austrii i w Niemczech, szczególnie branży logistycznej, dający możliwość znalezienia ciekawej pracy w międzynarodowym środowisku i atrakcyjnego wynagrodzenia.

 

Aż 33% osób uczących się, którzy w tym roku rozpoczną naukę niemieckiego, deklaruje, że robi to z myślą o pracy za granicą. Tylko w ostatnim roku ich liczba niemal się podwoiła – wynika z sondy przeprowadzonej przez Szkołę Języka Niemieckiego Structura z Katowic. – Polacy chcą uczyć się niemieckiego głównie z myślą o wyjeździe. Wiele osób zgłaszających się na kursy mówi, że chce opanować szybko podstawy języka, bo za rok lub dwa planuje wyjazd do pracy w Niemczech – mówi Mateusz Ślezioński, dyrektor zarządzający Szkoły Językowej Structura. – Kolejnym powodem nauki języka jest planowanie edukacji w krajach niemieckojęzycznych. Dopiero na dalszym planie są cele prywatne, np. podróże, komunikacja z rodziną w Niemczech lub Austrii czy własny rozwój. Taki cel deklaruje co trzeci kursant. Do nauki podchodzimy bardzo instrumentalnie. Niemiecki ma być tą pozycją w CV, która zapewni pracę w Polsce, ewentualnie szybsze znalezienie zatrudnienia za granicą – dodaje.

Setki tysięcy wakatów

Polskie firmy są wśród liderów, jeśli chodzi o delegowanie pracowników do Niemiec i Austrii. Zarobki są tam znacznie wyższe niż w innych krajach wybieranych przez emigrantów, a zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników nadal będzie wzrastać. W 2017 roku średnia pensja polskich pracowników w Niemczech wyniosła 11 tys. brutto, a w Austrii ponad 12 tys. Według Bundesagentur für Arbeit, na terenie Niemiec pracuje dziś blisko 350 tys. Polaków. To obecnie drugi (po Wielkiej Brytanii) najczęściej wybierany kierunek wyjazdów zarobkowych. Według sondaży, wybiera go 41% Polaków. Sam rynek pracy w Niemczech rośnie. Z danych Federalnego Urzędu Pracy wynika, że czeka dziś tam blisko 700 tys. wakatów. – Niemieccy pracodawcy przychylniej patrzą na pracowników, znających przynajmniej podstawy języka niemieckiego, w tym fachowe dla danej branży słownictwo. Mogą oni liczyć nie tylko na szybsze zatrudnienie, ale także na wyższe, lepiej płatne stanowiska – wyjaśnia Mateusz Ślezioński.

Cel? Austria!

Mimo atrakcyjnych warunków finansowych w porównaniu do Niemiec, Austria nie jest bardzo popularnym miejscem wyjazdów zarobkowych. Według danych austriackiego urzędu statystycznego, w 2015 r. mieszkało tam tylko 54 tys. Polaków, z tego 60% w Wiedniu. Znaczenie tego rynku pracy jednak stale rośnie, głównie dzięki stosunkowo niewielkiej odległości od Polski. Także tutaj czeka wiele miejsc pracy dla obywateli naszego kraju. Zatrudnienie można znaleźć niemal w każdej branży: medycznej, logistycznej czy transportowej. Aby móc liczyć na atrakcyjne warunki pracy, zarówno w Niemczech, jak i Austrii, należy wykazać się znajomością języka niemieckiego na poziomie zaawansowanym. Wielu pracodawców działających na tych rynkach publikuje oferty w języku niemieckim, nawet jeśli jest on tylko jednym z wymaganych języków. Biegłość językową rekruterzy badają podczas rozmowy kwalifikacyjnej, zawsze warto jednak pochwalić się posiadanymi certyfikatami. Jednym z najwyżej cenionych i powszechnie uznawanych jest Certyfikat Goethe-Institut. Ministerstwo Edukacji Narodowej traktuje go jako świadectwo potwierdzające znajomość języka niemieckiego i jest on honorowany na całym świecie. Powszechnie uznają go instytucje handlowe i przemysłowe, a także liczne uniwersytety i inne instytucje edukacyjne. Egzaminy Goethe-Institut odpowiadają poziomom biegłości językowej Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego (ESOKJ): od A1 dla początkujących aż do najwyższego poziomu zaawansowania C2.

Ucz się efektywnie

Jeśli zależy nam na szybkim opanowaniu języka niemieckiego, warto zapisać się na kurs językowy, by pod okiem lektora uczyć się poprawnej wymowy i gramatyki. W zależności od potrzeb, można wybrać zajęcia indywidualne lub grupowe. Ciekawą alternatywą są też kursy online. To dobra opcja dla osób, które nie dysponują zbyt dużą ilością czasu wolnego. Naukę języka niemieckiego należy dostosować do własnych preferencji i sposobu, w jaki najłatwiej przychodzi nam przyswajanie wiedzy. Jeśli wolimy naukę w zaciszu domowym, potrzebujemy kogoś, kto zmobilizuje nas do działania, warto skorzystać z możliwości indywidualnych korepetycji. Metod jest wiele. Warto znaleźć najbardziej właściwą i nie zwlekać z rozpoczęciem nauki. Im szybciej zacznie się edukację, tym lepsze efekty się uzyska.

Wioletta Nisiewicz