Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Praca w międzynarodowym środowisku w firmie logistycznej

Branża logistyczna przeżywa prawdziwy rozkwit. To okazja na znalezienie interesującej pracy w międzynarodowym środowisku dla osób znających języki obce. Szczególnie poszukiwane w tym sektorze są osoby biegle posługujące się językiem niemieckim.

 

Logistyka to jedna z najprężniej rozwijających się branż na całym świecie. Firmy, które chcą działać globalnie i świadczyć usługi klientom z różnych krajów, muszą zadbać o sprawnie funkcjonujący dział zajmujący się procesem zarządzania łańcuchem dostaw. Zapotrzebowanie na ekspertów ds. logistyki jest ogromne, gdyż poszukuje się ich we wszystkich firmach, które zajmują się przepływem towarów. A jest to ogromny rynek.

Nie tylko angielski. Szlifuj niemiecki!

Praca w logistyce to przede wszystkim szansa na doskonalenie znajomości języków obcych. W firmach z tej branży, podobnie jak w innych o zasięgu międzynarodowym, językiem komunikacji jest angielski, jednak na znaczeniu coraz bardziej zyskuje język niemiecki. Dzieje się tak dlatego że, coraz więcej firm w Austrii i Niemczech poszukuje kandydatów do pracy w Polsce. Jak wynika z raportu „Cała prawda o logistyce” już 25 proc. pracodawców z branży logistycznej wymaga od potencjalnych kandydatów znajomości języka niemieckiego na poziomie zaawansowanym. Jest to ogromna szansa dla osób biegle posługujących się tym językiem, gdyż tylko 12 proc. badanych kandydatów znało go w wystarczającym stopniu. Jest to na tyle istotna umiejętność, że niejednokrotnie firmy decydują się na zatrudnianie germanistów bez doświadczenia w danej dziedzinie, później inwestując w ich zawodową edukację. Nie brak też działań w odwrotnym kierunku – pracodawcy podejmują liczne inicjatywy mające na celu doskonalenie znajomości języka niemieckiego wśród swojej kadry pracowniczej. Robią to na różne sposoby: dofinansowując lub w całości finansując kursy językowe, organizując treningi indywidualne bądź kursy grupowe w swoich firmach.

Język niemiecki szansą na pracę w logistyce

Według badań Antal International, spośród kandydatów, którzy ubiegają się o pracę i deklarują znajomość języka obcego, 33% z nich deklaruje umiejętność posługiwania się językiem niemieckim. Z doświadczeń rekruterów jednak wynika, że często jest to doświadczenie na wyrost. Należy pamiętać, że podczas rozmowy kwalifikacyjnej nasza biegłość językowa na pewno zostanie sprawdzona, więc nie warto w dokumentach aplikacyjnych mijać się z prawdą. Inwestycja w kursy językowe i certyfikaty poświadczające poziom znajomości języka obcego na pewno się opłaci. Zapotrzebowanie na specjalistów biegle posługujących się językiem niemieckim stale rośnie, dlatego dzięki zaawansowanej znajomości tego języka o wiele łatwiej znajdziemy dobrą pracę w branży logistycznej, HR, księgowości czy marketingu.

Praca w międzynarodowym środowisku

Praca w branży logistycznej to szansa na wieloaspektowy rozwój. Umożliwia podróże do wielu państw, poznawanie różnorodnych kultur i szlifowanie języków obcych. To również okazja do nawiązywania ciekawych znajomości z przedstawicielami innych krajów. Jeśli lubisz podróże, znasz język obcy i chciałbyś szlifować znajomość kolejnych, to logistyka jest idealną branżą do rozpoczęcia zawodowej ścieżki i rozwoju kariery. Logistyka oferuje zatrudnienie na różnorodnych stanowiskach – każdy ma szansę znaleźć tu pracę dostosowaną do jego oczekiwań, umiejętności i predyspozycji.