Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Praga po studencku

Praga to miasto magiczne. Swoimi świetnymi zabytkami przyciąga przede wszystkim turystów. Ale jeszcze bardziej atrakcyjna okazuje się dla tych, którzy pomieszkają tam dłużej. Na przykład dla erazmusów.

Wyjazd do Pragi w celach naukowo-poznawczych to szansa na studia na jednym z najstarszych uniwersytetów w Europie – Uniwersytecie Karola, na zabawę w modnych, lecz nieznanych turystom klubach, na spacery mniej znanymi, lecz bardziej malowniczymi uliczkami i na skosztowanie praskiej codzienności.
 
Erazmus sie uczy
W Pradze znajduje się jeden z najstarszych Uniwersytetów w Europie – Univerzita Karlova, czyli Uniwersytet Karola, założony w 1348 roku przez króla Niemiec i Czech, Karola IV. Obecnie pracuje tam 3 tysiące nauczycieli akademickich i uczy się około 30 tysięcy studentów. Główna siedziba uniwersytetu znajduje się przy Ovocnym Trhu, niedaleko Starego Miasta, alewydziały rozrzucone są po całym mieście. Uniwersytet Karola oferuje erazmusom studia właściwie na wszystkich dostępnych kierunkach; najwięcej erazmusów uczy się na Wydziale Filozofii (Filozoficka Fakulta), Wydziale Pedagogicznym (Pedagogicka Fakulta), Wydziale Prawa (Pravnicka Fakulta) oraz Wydziale Socjologii (Fakulta Sociálnych Ved).
Akademik, zwany Kolej Hostivař, położony jest o 40 minut drogi z centrum w spokojnej dzielnicy na przedmieściach Pragi. Cztery budynki dla erasmusow, połączone ze sobą, tworzą mały, międzynarodowy kompleks. Każdy pokój w Hostivarzu wyposażony jest w łazienkę, zaś na korytarzu stoją lodówki (niestety trzeba je samemu wypełniać…). W recepcji większość pracowników mówi po angielsku, zaś stawki za akademik są zróżnicowane (każda osoba płaci inną stawkę za miesiąc – istny czeski film!). Cisza nocna, oczywiście, obowiązuje: w tym czasie odbywają się spotkania korytarzowe, przerywane od czasu do czasu wizytą pana ochroniarza, który groźnie spogląda na entuzjastycznie nastawionych do życia młodych Europejczyków i szybko znika, by móc oddać się ulubionej lekturze Przygód Szwejka. Teren wokół akademika pełen jest zieleni, a nieopodal znajduje się Centrum Sportu i Rekreacji.
 
Erazmus pracuje
O nią nie trudno, pod warunkiem że zależy nam na jej znalezieniu i znamy język czeski w stopniu komunikatywnym. W całym mieście nabór prowadzą tzw. agentury, czyli firmy specjalizujące się w wynajmowaniu pracowników. Jedna z nich szczególnie sprzyja cudzoziemcom: nazywa się Grafton i mieści sie na Vaclavskim Namesti. Wystarczy przyjść, zarejestrować się i czekać na okazję. Stawki bywają zróżnicowane, od 50 az do 100 koron czeskich za godzinę.
Zarówno dla studentów-turystów, jak i studentów-stypendystów Praga nie jest tanim miastem. Miesięczny koszt utrzymania wynosi przynajmniej 6000 koron czeskich (wariant dla tych najbardziej oszczędnych). Przykładowo: akademik kosztuje około 3000 koron, a miesięczny bilet – 230 koron.
 
Erazmus się bawi
Wieczorami, po męczącym dniu zajęć, grupy erasmusow często jadą do centrum miasta, by oddać się przyjemnościom. A mają w czym wybierać. Najpopularniejsze kanjpy to z pewnością U Fleků (Křemencova 11) – najdroższa hospoda w Pradze, ale także Reduta (Národní 20) czy bardziej skromna, lecz nie ustępująca przysmakami Na Brezance (Lublanska 49/185). Potańczyć można w snobistycznym klubie Lucerna (Vodičkova 36), w podobno największej (pięciopiętrowej) dyskotece w Europie – Karlovych Laznach (Smetanovo nábřeží 198) lub w dosyć małym, ale przytulnym Infinity (Chrudimská 2A/26).
Dla erazmusów co czwartek organizowany jest Film Club, na którym wyświetlane są najpopularniejsze filmy czeskie. Jest to niepowtarzalna okazja do poznania kultury Czechów, ich charakterystycznych zachowań, przywar oraz poczucia humoru.
Innego rodzaju przyjemnosci dostarcza zwiedzanie miasta. Hradčany, Karluv Most czy Stare Másto to miejsca najczęściej odwiedzane przez turystów. Słychać tu języki całego świata. Chodząc jedynie po Starym Mieście… wiele się traci. Warto bowiem poznać Pragę także z innej perspektywy: kręte boczne uliczki, przestronne parki czy urokliwe ogrody oczekują na ciekawskich, szukających wytrwale wyjątkowych miejsc. Do odwiedzin zachęcają liczne muzea, pałace i zamki. Te najpopularniejsze to z pewnością: Narodni Muzeum (głównie fanów zwierzątek i skamieniałości), Narodni Technickie Muzeum (każdy mężczyzna powinien ujrzeć te cacka –auta, stare kamery, a nawet pociągi) oraz Czeskie Muzeum Hudby (muzeum muzyki ze zbiorem instrumentów z XIX oraz XX wieku). Ceny biletów wahają się od 40 do 70 koron czeskich. Bogate, choć nieco droższe (ok. 100-120 koron za wstęp) są muzea niepaństwowe: Muzeum Seksmaszyn, Muzeum Tortur czy Muzeum Komunizmu.
 
Czeska dieta
Tłuszcze i węglowodany to podstawa. Najpopularniejsze są knedliki – krążki z białego ciasta, podawane do mięsa czy zup, popijane čajem (herbatą), stanowią prawdziwie czeski przysmak. Kolejny to smaženy sýr – choć kaloryczny, wart jest spróbowania chociaż raz. Dosyć smaczny dodatek do piwa stanowi tak zwany utopenec – marynowana w occie kiełbaska z nadzieniem cebulowym lub warzywnym.
Najsmaczniejszym czeskim trunkiem jest oczywiście piwo. Dobre i dosyć mocne można kupić już za 10 koron (plus 4 korony za butelkę). Możemy je podzielić na svĕtle, czyli jasne, oraz tmave, černe, czyli ciemne. Do najsławniejszych nazw należy z pewnością Staropramen (jasny, lekko gorzkawy), Černy Kožel (bąbelkowy, o kawowym smaku), Gambrinus (serwowany w każdym barze), Budweiser (niesłusznie przypisywany Amerykanom) oraz Starobrno (szlachetny, z długą tradycją warzenia, nazwany od drugiego co do wielkości miasta Czech – Brna).
 
Uważaj na język!
Chociaż języki polski i czeski są do siebie podobne, trzeba bardzo uważać na to, co się mówi. Na początku można podpierać się popularnymi rozmówkami polsko-czeskimi czy książkami z podstawami gramatyki; na erazmusów czekają kursy czeskiego: w zaleznosci od wydziału, mogą być one bezplatne lub platne (około 100 euro). Jednak na każdym poziomie zaawansowania należy pamiętać o tym, że istnieje wiele słów-haczyków, których nie należy, a nawet nie można wypowiadać. Pierwsze z nich: szukam – oznacza uprawiam seks (w najbardziej wulgarnej odmianie); lepiej powiedzieć: hledam. Inną pułapką jest z pewnością szyld z napisem čerstve pečivo. Zanim stwierdzimy, że Czesi rzeczywiście są dziwni, ponieważ sprzedają nieświeże pieczywo, spróbujmy zapamiętać, że z chlebem jest dokładnie odwrotnie. Nie mówmy także, że ktoś jest povolny –w najprostszym tlumaczeniu przymiotnik ten wskazuje na kogoś, kto ma ochote na seks; lepiej po prostu powiedzieć volny.
W czeskim języku istnieją także słowa, które brzmią śmiesznie dla Polakow, na przyklad pokraczujmy dalej, czyli kontynuujmy, oraz – z języka naukowego wzięte – poruhy, czyli zaburzenia.
 
Z roku na rok mamy coraz więcej możliwości wyjazdów na stypendia zagraniczne. Zanim podążymy za pierwszą myślą, wybierając popularny Londyn czy Paryż, zastanówmy się, czy nie warto pojechać bliżej – choćby do Pragi, która przecież pod względem naukowym czy rozrywkowym nie ustępuje innymi europejskim ośrodkom.
 
Kinga Poździecka
 
Publiczne uczelnie wyższe w Pradze
Akademie múzických umění v Praze: www.amu.cz
Akademie výtvarných umění v Praze: www.avu.cz
České vysoké učení technické v Praze: www.cvut.cz
Univerzita Karlova v Praze: www.cuni.cz
Vysoká škola chemicko-technologická v Praze: www.vscht.cz
Vysoká škola ekonomická v Praze: www.vse.cz
Vysoká škola umělecko-průmyslová v Praze: www.vsup.cz
 
Praca w Czechach
Czechy nie stawiają nam zadnych barier. Możemy podejmować pracę lub zarejestrować firmę na identycznych zasadach jak Czesi. Od momentu wejścia naszych sąsiadów do UE pracuje nas w tym kraju o 40 proc. Wicej. Przeważnie są to mieszkańcy okolic przygranicznych, którzy zamiast jeździć za chlebem do Warszawy, wybierają Pragę czy Pilzno.
 
Najważniejsze formalności
Choć nie potrzebujemy żadnych zezwoleń, pracodawcy są jednak zobowiązani poinformować czeski urząd pracy o tym, że zatrudniają cudzoziemca. […].
Jeśli chcesz przebywać w Czechach dłużej niż przez 30 dni, powinienieś w komisariacie policji zgłosić miejsce swojego zamieszkania. Gdy mieszkasz w Czechach dłużej niż 3 miesiące, możesz wystąpić o pozwolenie na pobyt czasowy (w czeskiej placówce konsularnej w Polsce lub Wydziale ds. Cudzoziemców komendy Policji w Pradze). Nie jest to obowiązkowe, lecz umożliwia m.in. późniejsze ubieganie się o pozwolenie na pobyt stały czy w głosowaniu w wyborach do Parlamentu Europejskiego.
 
Bilans zysków i strat: ile można zarobić…
Minimalna płaca to 207 euro. Średnio miesięcznie jednak zarabia się ok. 700 euro, za godzinę – 1,5 euro. Najwyższe pensje są w okolicach Pragi, Pilzna i centralnej Bohemii.
…a ile trzeba wydać
Zarobki w tym kraju nie są może oszałamiające, ale koszty utrzymania znacznie niższe niż na Zachodzie. Ceny podobne do polskich. Często oszczędza sie na jedzeniu, bo wielu w czeskich firmach dostaje się bony żywieniowe.
 
Info w sieci
Wydział Ekonomiczno-Handlowy Ambasady RP w Pradze: www.weh.cz
Czeski portal informacyjny: www.czech.cz
Oferty pracy: www.onrea.net, www.grafton.cz, www.ajob.cz, www.jobatlas.cz, www.jobs.cz
 
Źródło: Eurodesk Polska, Na biało: jak legalnie pracować w Europie, Warszawa 2006.
 
Słowniczek najpotrzebniejszych pojęć
 
Uniwersalny
Dobrou chut’ – Smacznego
Dobry den – Dzień dobry
Dobry Večer – Dobry wieczór
Na schledanou – Do widzenia
Dekuju,– Dziękuję
Ano, Jo – Tak
Ne – nie
Jmenuji se – Nazywam się
Jsem Polka – Jestem Polką
Tĕsi mne – Milo mi
Promiňte kde jsi – Przepraszam gdzie jest
Ne mluvim cesky – Nie mówię po czesku
Ne rozumim– Nie rozumiem
Co to je? – Co to jest?
Kolik je hodin? – Która godzina?
 
Studencki
Kolik to stoi? – Ile to kosztuje?
Čau, Ahoj, Nazdar – Cześć
Pane profesore – Panie profesorze
Mam k vam prosbu – Mam do pana pani prośbę
Promiňte mi me zpozdeni – Przepraszam za spóźnienie
Ja chtim spát – Ja chcę spać
Mám hlad – jestem głodna
Potřebuju – Potrzebuję
Penize – pieniądze
Kde je pobliž nejaky levny bar? – Gdzie jest najbliższy tani bar?
Zavolejte zachrannou službu! – Proszę wezwać pogotowie!
Nevolnost – Mdłości
Je mi nevolno spatnĕ – Źle się czuję
 
ZDJĘCIA: