Marzec to miesiąc poszukiwań – dla studenta poszukiwań szczególnych, bo często decydujących o jego przyszłości zawodowej.
Czas poszukiwań praktyk, staży, pracy, przygotowywania planów zawodowych. To miesiąc, w którym studenci wyruszają na targi pracy, przetrząsają karierowe serwisy, przeglądają prasę i… nie mogą się zdecydować.
Pojawiają się liczne pytania. Co wybrać: praktykę czy staż? Dla kogo jest praktyka, a dla kogo staż? Czym się różnią? Jakie będziemy mieć z tego korzyści? Postanowiliśmy poszukać odpowiedzi na powyższe pytania. O pomoc poprosiliśmy specjalistów – ekspertów od rynku pracy.
Praktyka, czyli pierwsze doświadczenie zawodowe
Pracodawcy niemalże przez cały rok, z dużą koncentracją w marcu (praktyki i staże wakacyjne) proponują studentom i absolwentom współpracę. Co warto wybrać: staż czy praktykę? Zwłaszcza, że praktyki i staże często różnią się od siebie tylko nazwą. Aleksandra Strojek, analityk rynku pracy z firmy Sedlak & Sedlak radzi: − Różnice między stażem a praktyką są raczej nieistotne. Ważny jest zakres obowiązków, które realizuje się podczas ich trwania. Praktyka w jednej firmie może się jednak okazać o wiele bardziej atrakcyjna niż staż w drugiej.
Duża grupa firm mocno zaznacza różnice w swoich programach i ofertach kierowanych do studentów. Podstawowe różnice między praktyką a stażem, to kwestie związane z wynagrodzeniem, czasem trwania praktyki lub stażu, czy też adresatów danych programów. Jak zauważa Justyna Stańczyk, doradca zawodowy z Akademickiego Biura Karier Zawodowych Uniwersytetu Łódzkiego: − Praktyki (zwykle bezpłatne) kierowane są dla studentów III, IV, V roku studiów, choć nie jest to regułą. Z praktyk korzystają zwykle studenci studiów dziennych, gdyż daje ona więcej elastyczności. Zwykle praktyki trwają od miesiąca do trzech miesięcy i nie odbywają się w pełnym wymiarze czasu pracy –tłumaczy.Na elastyczność godzin jako niewątpliwy atut praktyk zwraca uwagę także Katarzyna Drobiec, specjalista ds. doradztwa zawodowego ze Studenckiego Biura Karier Śląskiej Wyższej Szkoły Zarządzania im. gen. Jerzego Ziętka w Katowicach: − Często bywa tak, że pracodawca oferuje elastyczne godziny odbywania praktyk, dzięki czemu student może w trakcie roku akademickiego połączyć zajęcia na uczelni z pierwszymi doświadczeniami zawodowymi.
Inny jest też cel praktyki, co ma zapewne związek z tym, że jest to pierwsze zetknięcie się studenta z rynkiem pracy i pracodawcą. Katarzyna Drobiec podkreśla: − Praktyki są z reguły formą uzupełnienia edukacji w trakcie studiów. Niektóre z kierunków studiów, jak np. pedagogika, obligują do odbycia określonej liczby godzin zajęć praktycznych w trakcie trwania nauki. Oczywiście każdy, kto z własnej woli pragnie zdobyć doświadczenie może indywidualnie aplikować do firmy/instytucji, w której chciałby odbywać praktyki w czasie wolnym od zajęć (np. w okresie wakacyjnym).
Praktykanci mają okazję zderzyć swoje wyobrażenia o danym zawodzie z rzeczywistością, co pozwala im w większości określić, czy „to jest to, co chcieli w życiu robić”.− Dlatego też praktyki są tak istotnym elementem całego studiowania − po pierwsze, mogą uchronić studenta przed rozczarowaniem, pozwalają na pewną weryfikację planów edukacyjno-zawodowych, ale także ujawniają obszary szczególnie ważne w danej profesji, dzięki czemu student w trakcie dalszego doskonalenia swoich umiejętności posiada świadomość na temat cech pożądanych na rynku pracy i może je w sobie kształtować – dodaje Justyna Stańczyk, doradca zawodowy z Akademickiego Biura Karier Zawodowych UŁ. Podobne spostrzeżenia ma Aleksandra Koczergo, specjalista ds. marketingu i PR, HRK S.A.: − Podczas praktyki studenci zdobywają pierwsze „szlify” zawodowe i sprawdzają wiedzę zdobytą w trakcie studiów w działaniu. Dają one możliwość zdobywania doświadczenia pod okiem specjalistów, poznania ich stylu pracy oraz zakresu obowiązków. Dzięki praktykom studenci mogą sprawdzić „na żywo” i zweryfikować pracę w konkretnej branży, tym samym zdecydować czy chcą związać z nią swoją zawodową przyszłość.
Staże na koniec studiowania
Staże to już „wyższa szkoła jazdy”. To jakby kolejny etap wtajemniczania studentów w rynek pracy.
Cały artykuł znajduje się na www.praktyki.eurostudent.pl (dział praktyczne newsy)
Zapraszamy!!!