Jak wykorzystać wakacyjne praktyki lub staże na 100%? Co jest najważniejsze, na co koniecznie musimy zwrócić uwagę? Nasza motywacja do działania, bycie docenionym, podejmowanie odpowiedzialnych zadań oraz pasja i praca zespołowa – to sposób na pełne wykorzystanie praktyk lub staży.
I najważniejsze – wszystkie z tych czynników zależą od nas, naszego nastawienia i zaangażowania. Jeżeli zdecydowaliśmy się na naukę i pracę w wakacje – wykorzystajmy maksymalnie ten czas.
Warto zadbać o to, by podejmowane praktyki były związane z przyszłymi planami zawodowymi, by móc dzięki temu sprawdzić, czy nasze wizje przyszłej pracy pokrywają się z rzeczywistością I jak się czujemy na danym stanowisku lub w danej firmie? – mówi Aleksandra Paszkiewicz, specjalista ds. personalnych Agencji Pośrednictwa Pracy Work Express.
Jedną z ważniejszych rzeczy podczas praktyk lub staży jest motywacja. Bez motywacji, a właściwie automotywacji nie będziemy się w stanie w pełni zaangażować w powierzone zadania, a dodatkowo demobilizująco może na nas działać wakacyjna aura i wypoczynek naszych znajomych. Właśnie
praktyki są sprawdzianem naszej motywacji do pracy. – Mogą odpowiedzieć nam na pytanie co nas mobilizuje do działania – perspektywa odniesienia sukcesu, pomyślnego zrealizowania zadania, docenienie naszej pracy przez innych, pochwała przełożonych, możliwości rozwoju osobistego oraz zdobywania nowych doświadczeń i wiedzy, podwyższania kwalifikacji, perspektywa dalszego rozwoju zawodowego – wyznaczona ścieżka kariery i możliwość pięcia się po jej szczeblach – podkreśla Aleksandra Paszkiewicz. Zatem mając jeszcze w pamięci wykłady z psychologii i wiedząc, iż jednym z głównych motywatorów jest nagroda, ustalmy zaraz na początku co będzie dla nas taką nagrodą za staż lub praktykę. Warto także przygotować sobie system małych, codziennych nagród – np. po dobrze wykonanym zadaniu podczas stażu, pójdę dzisiaj do kina. Kolejnym sposobem na skuteczne zmotywowanie się jest wyobrażenie sobie efektu końcowego. Trzeba pomyśleć o tym, jak będziemy się czuli, gdy trudne zadanie już zostanie zakończone. Tym razem zastanówmy się, co możemy dzięki tym praktykom osiągnąć, jak pomogą nam one w dalszej karierze, jakie zdobędziemy doświadczenie.
W naszych nowych zadaniach ważne jest także bycie docenionym. Ale jak to osiągnąć? – Najważniejsza jest możliwość docenienia samego siebie. A może się to rozpocząć już na etapie planowania i poszukiwania praktyki czy stażu. Chodzi o to, aby nie wybierać przypadkowych firm czy ogłoszeń. Musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, jakiej szukamy praktyki czy stażu. Ważne jest także przyjrzenie się sobie pod kątem swoich cech, tego jaka forma pracy odpowiadałby mi najbardziej. Czy cenimy pracę w grupie i jednocześnie dobrze się w niej odnajdujemy? Czy może wręcz przeciwnie, lubimy pracować samodzielnie. Może jesteśmy osobami, które lubią realizować pomysły, albo poddawać te pomysły innym. Zatem, przede wszystkim warto zacząć od siebie i odkrywania swoich możliwości, a potem ułożenia planu tego, w jaki sposób chcemy realizować i rozwijać swój potencjał, w jakiej firmie, przy jakich zadaniach i w końcu, z jakimi osobami chcemy pracować – podkreśla Joanna Franaszek, doradca zawodowy z BiKarier Politechniki Krakowskiej. Jak być docenionym i zauważonym już podczas samych praktyk? Okazuje się, że nie wystarczy tylko wykonywać powierzone obowiązki. Trzeba właściwie informować o prowadzonych zadaniach – najlepiej podczas bezpośredniego spotkania ze swoim przełożonym, konsultować i współpracować. W kreowaniu naszego dobrego wizerunku duże znaczenie ma informowanie o sukcesach (ale nie przechwalanie się!). Zacznijmy od dokumentowania sukcesów, aby je zacytować w potrzebnym momencie. Wykorzystujmy sytuacje: jeżeli pojawił się problem, a my już wcześniej go rozwiązywaliśmy, powiedzmy o tym, wyraźmy chęć pomocy i poinformujmy o sukcesie w kontekście rozwiązania problemu. I nie umniejszajmy wartości naszych osiągnięć, mówiąc „to nic takiego” – bądźmy dumni z osiągnięć. – Poza tym praktyki są również okazją do wykazania się zdobytą wiedzą, posiadanymi umiejętnościami. Jako nowa osoba w firmie, mamy często świeże spojrzenie na to, co się w niej dzieje – warto wtedy podzielić się swoimi uwagami lub wprowadzić jakieś innowacje. Dzięki takim inicjatywom możemy zostać zauważeni i docenieni przez przełożonych, co może procentować w przyszłości, np. zatrudnieniem na umowę zlecenie, a nawet propozycją pracy na etacie – dodaje Aleksandra Paszkiewicz.
Jeżeli chcemy odnosić sukces, zgłaszajmy się do zadań ważnych, a unikajmy tych, które są mało prestiżowe i marnują tylko nasz czas. – Warto zabiegać o zadania bardziej odpowiedzialne, a jeśli firma nie może niektórych rzeczy zlecić niedoświadczonym osobom, można podpatrzeć osoby już pracujące w ich codziennych obowiązkach i starać się wyciągnąć z tego jak najwięcej, nie tylko obserwując, ale też konsultując się z nimi jak najczęściej. Warto wyjść z inicjatywą i próbować wykonywać nowe zadania – wtedy przecież uczymy się najwięcej – komentuje Aleksandra Paszkiewicz, specjalista ds. personalnych Agencji Pośrednictwa Pracy Work Express. Będziemy mieli ułatwione zadanie, gdyż w większości firm podczas stażu zostaniemy uznane jako członkowie zespołu, co zapewne usprawni nasze działania. Z drugiej strony musimy się liczyć z tym, że zostaniemy rzuceni na głęboka wodę. Będziemy mogli jednak liczyć na współpracowników i swojego opiekuna. Wykonywanie odpowiedzialnych zadań uświadamia naszym przełożonym, iż potrafimy odnaleźć się w nowym miejscu pracy, pokazuje nasze umiejętności, a także zaangażowanie. I oczywiście uczy nas wielu nowych rzeczy.
Rozpoczynając praktyki czy też staże muśmy pamiętać, iż będziemy współpracować z zespołem ludzi. – Dlatego ważna jest umiejętność pracy w grupie, w trakcie której możemy dowiedzieć się jaką rolę w grupie pełnimy najczęściej i co jest dla nas ważne. Czy zależy nam na kierowaniu innymi, wyznaczaniu priorytetów i organizowaniu pracy innych osób, czy potrafimy brać na siebie odpowiedzialność za innych? Czy chętniej wykonujemy zadania z góry zlecone, czy może należymy do osób, które mają wizje, pomysły i chętnie się nimi dzielą oraz nakłaniają innych do ich realizacji? – podkreśla Aleksandra Paszkiewicz. Ważne jest nasze podejście do pracy, zaangażowanie, profesjonalizm. Nie na miejscu jest ciągłe narzekanie na pracę i obowiązki. Chociaż na początku naszej praktyki mogą nas przytłoczyć trudne czy też mało atrakcyjne zajęcia, konieczny jest entuzjazm.
Firmy szukają ludzi pozytywnych, zmotywowanych do pracy. Nasi współpracownicy i nasi przełożeni muszą widzieć w nas potencjał, który można wykorzystać i ukształtować. Przy odrobinie wysiłku wielu rzeczy można się bardzo łatwo nauczyć, ale ambicje i pozytywne nastawienie każdy młody pracownik musi odkryć sam w sobie.