Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Praktyki i staże szansą rozwoju dla inżyniera

Początek roku akademickiego to czas, w którym studenci wracają na uczelnie po czasie poświęconym na wypoczynek i naładowanie baterii. Miesiąc październik jest niezwykle intensywny, ponieważ wraz z nim powraca wiele obowiązków. To właśnie w tym okresie startują rekrutacje na staże i praktyki w wielu cenionych przedsiębiorstwach i korporacjach.

Uczestnictwo w programie stażowym to dowód na ambicję i zaangażowanie, potwierdzenie chęci rozwoju i zdobycia doświadczenia. Dla pracodawcy nie jest ważna wyłącznie edukacja, ale przede wszystkim zaznajomienie z tajnikami pracy w zespole, umiejętność realizacji wyznaczonych zadań, często także pod presją. Studenci i absolwenci uczelni technicznych bez wątpienia dysponują wiedzą, która przyda się w każdej firmie z danego sektora, jednakże brak obycia z projektami poprzez niedobór doświadczenia często staje na przeszkodzie w procesie rekrutacji. Studiując dziennie, ilość wolnego czasu, który można przeznaczyć na pracę, jest bardziej ograniczona niż w przypadku osób realizujących studia wieczorowo. Zarówno jedni, jak i drudzy mogą jednak wziąć udział w coraz częściej realizowanych praktykach i stażach, które są korzyścią obustronną – zarówno dla kandydata, jak i pracodawcy.

Szansa czeka w wielu branżach

Mimo że największe zapotrzebowanie na pracowników występuje w branży nowych technologii, nie oznacza to, że wybierając inną ścieżkę kariery, niemożliwe jest znalezienie odpowiedniego miejsca do odbycia praktyk bądź stażu. W ostatnim czasie bardzo intensywnie rozwijają się przedsiębiorstwa oferujące możliwość zatrudnienia studentom i absolwentom różnorodnych kierunków technicznych. Zapotrzebowanie jest nie tylko na pracowników linii produkcyjnej, ale także na projektantów, którzy zapewnią odpowiednią ergonomię i jakość produktów, przy odpowiedniej jakości i cenie. Polska bez wątpienia jest krajem, w którym swoje miejsce znajduje coraz większa ilość oddziałów produkcyjnych firm z całej Europy. Powstają nowe miejsca pracy, które czekają na uczelnianych absolwentów i chętnych do nauki praktykantów. Szczególnie dużo tego typu przedsiębiorstw znajduje się na Śląsku, z racji dobrego położenia geograficznego i bliskości krajów zachodnich. Wiele z tych firm jest otwartych na realizację programów stażowych, oferując przy tym często korzystne warunki finansowe. Trzeba jednak pamiętać o tym, by wstrzelić się w odpowiedni moment. W tym celu warto więc regularnie odwiedzać strony internetowe branżowych gigantów. Bardzo często zawierają one aktualne oferty staży i praktyk, które mają z góry wyznaczony czas na aplikację. Warto więc trzymać rękę na pulsie.

Gdzie szukać?

W każdej branży jest zapotrzebowanie na młodych, ambitnych studentów. Warto więc rozejrzeć się za autorskimi programami stażowymi, które często powiązane są z odpowiednim stypendium. Inną metodą, która jest równie skuteczna, są targi pracy organizowane na uczelniach. Warto przyjść na nie z uaktualnioną wersją CV w kilku kopiach – podczas rozmowy z rekruterami dobrze się nimi podzielić, to korzystna praktyka. Warto zwrócić uwagę przede wszystkim na firmy, które są rozpoznawalne na rynku, ponieważ są one gwarancją na zdobycie cennego doświadczenia, które może zaprocentować.

Zapotrzebowanie na inżyniera

Niezależnie od wybranego kierunku, studia są dużą szansą na rozwój swojej kariery zawodowej. To tam poznajemy nie tylko przyjaciół, ale cenne biznesowe kontakty, o których być może w początkowej fazie ich istnienia nie mamy jeszcze pojęcia. Najwięcej możliwości dają jednak kierunki inżynierskie, które są połączeniem teorii z praktyką. Obecnie najbardziej oblegane są wydziały bezpośrednio powiązane z fizyką, matematyką oraz informatyką. Kombinacja tych przedmiotów ścisłych daje duży wybór na wydziałach polskich uczelni, a następnie duże możliwości na rynku pracy. Zarobki inżyniera potrafiącego programować, zarządzać infrastrukturą sieciową bądź analizować duże ilości danych często przekraczają wyobrażenia studenta, który dopiero co pojawił się na uczelni. Nie każdego jednak czeka świetlana przyszłość, ponieważ sukces jest determinowany przez własne chęci i ambicję. By znaleźć się na pole position, trzeba regularnie podnosić sobie poprzeczkę i przeskakiwać ją na coraz wyższym pułapie. Warto więc uczestniczyć nie tylko w stażach i projektach, ale również różnego rodzaju konkursach i kołach naukowych. Są to świetne okazje do zdobycia nie tylko cennych nagród, ale również bezcennego doświadczenia, które na różnych szczeblach kariery może być niezbędne. Przed podjęciem praktyk warto wyzbyć się wszelkich obaw, mając świadomość tego, jak duże koszty rodzi proces rekrutacji nowego pracownika. Firma szanująca swoje pieniądze nie pozwoli sobie na odejście pracownika, który poznał już zasady i tajniki funkcjonowania w przedsiębiorstwie. Wystarczą więc odpowiednie pokłady ambicji i chęci, by realizację praktyk przerodzić w etat na czas nieokreślony.

Autor: Kamil Milewski