Praktyki, staże i praca w nowym roku akademickim

Uczą odpowiedzialności i sumienności, pozwalają rozpoznać sytuację na rynku pracy, wyposażają w cenne umiejętności i kompetencje. Udział w stażach i praktykach poleca się od lat. Ta rekomendacja nadal jest aktualna, mimo dobrej sytuacji kandydatów na rynku pracy.

Choć od dłuższego czasu mamy do czynienia z rynkiem kandydata i nietrudno o ciekawe oferty pracy, to nie znaczy, że czekają one na każdego. Pracodawcy nadal stawiają określone wymagania i oczekują rozwiniętych kompetencji. To dlatego stale namawia się studentów do udziału w stażach, praktykach lub innych programach rozwojowych.

Niedobór talentów

Eksperci alarmują, że pracodawcy mają trudności ze znalezieniem pracowników z niezbędnymi umiejętnościami. Najnowsze badanie ManpowerGroup pokazuje, że taki problem zgłasza więcej pracodawców niż kiedykolwiek wcześniej. Aż 45 proc. przebadanych na świecie firm deklaruje, że nie może znaleźć pracowników dysponujących poszukiwanymi umiejętnościami. W przypadku dużych organizacji (ponad
250 pracowników) odsetek ten jest jeszcze wyższy — w 2018 roku problem niedoboru talentów zakomunikowało 67 proc. z nich.

Aż 12 proc. polskich przedsiębiorców jako czynnik, który przyczynia się do problemów z obsadzaniem stanowisk, podało brak wystarczającego doświadczenia zawodowego u osób zainteresowanych podjęciem pracy. Aby stać się atrakcyjnym kandydatem dla pracodawcy, trzeba szukać możliwości zdobywania doświadczenia i poszerzania kompetencji.

Małgorzata Zaradkiewicz,
team leader z Antal Polska

Jeśli chcesz, żeby Twój staż zwiększył wartość Twojej aplikacji w oczach rekrutera i przełożył się na Twoją dalszą ścieżkę kariery, zwróć uwagę na kilka aspektów oferty stażowej:

  • Zakres zadań i specjalizacja zawodowa
    Czy jest to obszar, w którym chcesz się docelowo rozwijać? Czy zadania są merytoryczne, czy bardziej asystenckie? Jak wiele ofert pracy jest dostępnych na rynku w tym obszarze?
  • Długość stażu i możliwość połączenia go ze studiami
    Im bardziej elastyczny czas pracy na Twoim stażu, tym bardziej prawdopodobne, że będzie można go pogodzić ze studiami, a im dłuższy staż, tym Twoje doświadczenie staje się cenniejsze.
  • Środowisko międzynarodowe i możliwość wykorzystania oraz rozwinięcia języków obcych
  • Wielkość i marka firmy
  • Organizacja programu praktyk/stażu
    Jak wygląda współpraca z opiekunem stażu? Za co będziesz odpowiedzialny/a? Jakich narzędzi i systemów się nauczysz? Czy otrzymasz referencje? Czy jest możliwość współpracy po zakończeniu stażu?

Dłuższa współpraca

Najlepszą okazją do tego są staże i praktyki. Pracodawcy chętnie zapraszają studentów do swoich firm, umożliwiając im przygotowanie do zawodu. W sytuacji problemów ze znalezieniem odpowiednich pracowników, firmy chcą w ten sposób zachęcić kandydatów do pozostania u siebie na dłużej. To właśnie jedna z najważniejszych korzyści staży i praktyk – są one przepustką do kariery w danej firmie. Jeśli stażyście czy praktykantowi spodoba się kultura pracy w danej organizacji, doceni oferowane możliwości rozwoju, a pracodawca dostrzeże w nim potencjał, praktyka lub staż zakończy się ofertą pracy. Warto więc, wybierając pracodawcę na staż czy praktykę, myśleć długofalowo.
– Obecnie konkurencyjny rynek pracy ze wzmożonym popytem na pracowników daje wiele możliwości studentom. Bardzo wiele firm, w tym globalnych liderów branżowych, oferuje programy stażowe trwające od
3 miesięcy do nawet roku w różnorodnych specjalizacjach rynkowych. Coraz częściej praktyki i programy stażowe są płatne. Natomiast doświadczenie stażowe procentuje przede wszystkim przy poszukiwaniu docelowego etatu specjalistycznego na ostatnich latach studiów lub po ich ukończeniu – mówi Małgorzata Zaradkiewicz, team leader z Antal Polska.

Spotkanie z pracodawcą

Praktyki i staże umożliwiają dokładne poznanie danej firmy. Nie ma innego sposobu na spróbowanie swoich sił u konkretnego pracodawcy niż właśnie poprzez praktyki i staże. Dzięki nim można poznać stanowisko pracy, kulturę organizacyjną, dowiedzieć się, jakie są możliwości rozwoju, czy można realizować ciekawą ścieżkę kariery, na jakie benefity pozapłacowe można liczyć. Ciekawym odkryciem może być branża usług. Są to często duże przedsiębiorstwa, w których realizować można różnorodne zawodowe aspiracje. Swoich sił mogą próbować prawnicy, filologowie, marketingowcy, studenci zarządzania czy chociażby HR. Każdy może sprawdzić się na przyszłym stanowisku pracy, przede wszystkim jednak zdobyć oczekiwane na rynku pracy kompetencje.

To kolejna korzyść wynikająca z odbywania staży i praktyki. Uczą one sumienności i odpowiedzialności. Pozwalają zmierzyć się z praktycznymi zadaniami, dzięki czemu dają informację zwrotną na temat tego, jaką wiedzę powinno się jeszcze zdobyć. Odbyte praktyki i staże to też zawsze pozytywny sygnał dla rekruterów. – Kiedy rekruter dokonuje selekcji CV na różnego rodzaju stanowiska juniorskie oraz niższe specjalistyczne, z pewnością zwróci uwagę na wartościowe staże i praktyki, zwłaszcza jeśli są powiązane z danym obszarem zawodowym – mówi Małgorzata Zaradkiewicz, team leader z Antal Polska.

Aby udział w praktykach i stażach przyniósł oczekiwany rezultat, ich wybór nie może być przypadkowy. Warto dokładnie zorientować się, co oferuje dany pracodawca. Praktyki powinny odbywać się pod okiem opiekunów – mentorów i specjalistów, którzy chętnie będą dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Jako praktykanci czy stażyści powinniśmy otrzymać do realizacji własne zadania i projekty, tak, by zdobyć jak najwięcej praktycznej wiedzy i praktycznych umiejętności.

Justyna Sobolak

Praktyki, staże, praca w trakcie roku akademickiego
Dlaczego warto zdobywać doświadczenie?

Wraz z początkiem roku akademickiego ruszają także programy praktyk i staży dla studentów. Powstaje jednak pytanie, czy warto zdobywać doświadczenie w trakcie roku akademickiego. Konkursy EYe on Tax i EY Financial Challenger pokazują, że warto! To najlepszy sposób na poznanie praktycznej strony biznesu i wyróżnienie się na rynku pracy.

Zaczynając rok akademicki – bez względu na to, czy pierwszy, czy może już kolejny – zapewne często stajesz przed wyborem kilku dróg. „W tym roku na pewno dostanę stypendium naukowe”, „Może by tak pobić rekord w liczbie imprez w ciągu roku akademickiego?” albo „Obejrzę wszystkie seriale i filmy na Netflixie!” – to tylko niektóre ze ścieżek, które możesz wybrać. I tak, zgadzam się – każda z nich przyniesie Ci nowe doświadczenia, a dzięki niektórym poznasz nawet ciekawych ludzi. Jednak co Ty na to, by w trakcie roku studiów zdobywać wiedzę, która pomoże Ci stać się bardziej atrakcyjnym na rynku pracy kandydatem (i nie chodzi tylko o wiedzę zdobywaną na wykładach)?

Obecna sytuacja na rynku pracy daje wiele możliwości zdobywania nowej wiedzy, dzięki której wyróżnisz się na tle innych studentów – jednak czy każdy pracodawca daje szansę na poznanie praktycznej strony biznesu? Takiej, która jest tajna, dostępna tylko dla wybranych?
EY już nie pierwszy raz umożliwia sprawdzenie, co tak naprawdę znaczy biznes i praca w konsultingu – kojarzysz hasła „EYe on Tax” i „EY Financial Challenger”? Taaak – to właśnie te prestiżowe konkursy, które pokazują studentom to, czym EY – a dokładniej analitycy z działu Doradztwa Transakcyjnego i doradcy podatkowi – zajmują się na co dzień. Interesuje Cię świat corporate finance lub tax? Dzięki udziałowi w tych konkursach przekonasz się, czy to właśnie te światy są dla Ciebie! Przy okazji możesz zgarnąć pieniądze na niezapomniane wakacje lub na roczny abonament ulubionej aplikacji do oglądania filmów i seriali, a także ofertę kariery w EY.

Agata Zamara
Specjalistka ds. Rekrutacji
EY