Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Prawa obywatela, Bruksela i Irlandia, czyli Dzień Europy 2013

25.04.2013 r.
Europejskie Forum Studentów AEGEE-Poznań już po raz piąty zaprasza na Dzień Europy. Tegoroczna edycja odbędzie się pod hasłem „Nasza Europa, Twój wybór”. Panel dyskusyjny, europejska Gra Miejska oraz wieczór kulturowy poświęcony Irlandii – to atrakcje, które czekają na Poznaniaków 9. maja.

                AEGEE-Poznań postanowiło po raz kolejny uczcić święto integracji europejskiej i przypomnieć o nim mieszkańcom miasta. Komisja Europejska ogłosiła rok 2013 Europejskim Rokiem Obywateli, dlatego najbliższy Dzień Europy będzie w dużej mierze poruszać kwestie dotyczące obywatelstwa UE.
 
                Obchody rozpocznie panel dyskusyjny „Blaski i cienie obywatelstwa Unii Europejskiej” przygotowany we współpracy z Kołem Naukowym „Futurum Europae”. Odbędzie się on w godzinach 10:00 – 12:00 w Collegium Iuridicum Novum. Podczas dyskusji poruszone zostaną kwestie związane z obywatelstwem Unii Europejskiej i poczuciem odpowiedzialności społeczeństwa w świetle przyszłorocznych wyborów do Parlamentu Europejskiego. Na pytania będą odpowiadać zaproszeni eksperci, m.in. przedstawiciel Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej.
 
                O godzinie 14:00 na Placu im. Adama Mickiewicza rozpocznie się przygotowana z myślą o studentach Gra Miejska „Europejczyk”. Będzie to jednocześnie okazja do dobrej zabawy i sprawdzenia swojej wiedzy o prawach obywatela w Unii Europejskiej. 3-osobowe zespoły staną do walki o wyjazd studyjny do Brukseli, ufundowany przez posłankę do Parlamentu Europejskiego – Sidonię Jędrzejewską. Chętni mogą zgłaszać swoje drużyny do 5. maja, więcej informacji na stronie projektu: http://www.dzieneuropy.aegee.poznan.pl/
 
                Dzień Europy 2013 zakończy wieczór kulturowy. Na gości czeka wiele atrakcji, m.in. ciekawe prelekcje, degustacja irlandzkich specjałów, quiz z nagrodami oraz występ przedstawicielek Zespołu Tańca Irlandzkiego Celtica połączony z nauką podstawowych kroków! Wieczorek odbędzie się w Tanner’s Irish Pub o godzinie 19:00. Cena wstępu to symboliczne 2 zł.
 
                AEGEE-Poznań jest oddziałem AEGEE-Europe – jednej z największych europejskich organizacji studenckich, która powstała w Paryżu w 1985 r. Obecnie skupia ona blisko 13 000 członków z 40 krajów, działających w 200 miastach. AEGEE-Poznań to jeden z najstarszych, najliczniejszych i najaktywniej działających oddziałów w rejonie Europy Środkowo-Wschodniej. Od 1992 roku realizuje projekty zarówno na poziomie lokalnym jaki europejskim. Zrzesza około 100 studentów z największych poznańskich uczelni. Przygotowuje projekty o różnorodnej formie i tematyce, ograniczenie stanowi jedynie wyobraźnia ludzi działających w organizacji.
 
                Więcej o Dniu Europy „Nasza Europa, Twój wybór” można przeczytać na stronie projektu: www.dzieneuropy.aegee.poznan.pl. Informacje o wydarzeniu na bieżąco pojawiają się także na fan page’u: https://www.facebook.com/pages/Dzie%C5%84-Europy/138993346285036.
 
Marta Pikies
PR Responsible projektu Dzień Europy „Nasza Europa, Twój wybór”