Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Precedens w finale konkursu studenckiego EYe on Tax

Po raz pierwszy w dwunastoletniej historii konkursu studenckiego dla przyszłych doradców podatkowych EYe on Tax równorzędnie nagrodzono nie jedną, a dwie drużyny.

Jury, w składzie którego znaleźli się sędziowie NSA i eksperci firmy doradczej EY, organizatora konkursu, zdecydowało o niewyłonieniu zwycięzcy. Drugie miejsca zajęła drużyna Anonimowi Podatnicy z Uniwersytetu Warszawskiego oraz zespół KKBB, w składzie której znaleźli się studenci z Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Członkowie obu drużyn otrzymali po 12 tys. zł do podziału, iPady, vouchery na szkolenia i nagrody książkowe.

EY organizuje konkurs EYe on Tax od 12 lat. Jest adresowany do studentów kierunków ekonomicznych, biznesowych i prawniczych, którzy zainteresowani są doradztwem podatkowym. W ramach rywalizacji mogą sprawdzić się w symulacji pracy konsultanta dużej firmy doradczej, w projektach wartych miliony złotych. Rozwiązywane na każdym etapie zadania są bowiem odzwierciedleniem codziennych zawodowych wyzwań doradców podatkowych EY.

– Założeniem konkursu jest, aby nie była to wyłącznie rywalizacja dla przyszłych prawników. Zależy nam, aby była to inicjatywa interesująca i ciekawa również dla studentów innych kierunków – biznesowych i ekonomicznych. Dlatego wszystkie pytania i zadania na każdym etapie nie były stricte prawne, choć ścisły finał to tradycyjnie symulowana rozprawa sądowa – zaznacza przewodnicząca jury Agnieszka Tałasiewicz, Partner EY i Partner Zarządzający Kancelarią Prawną EY Law. – Zagadnienia poruszane podczas finałowej rozprawy – rozliczanie CIT, VAT czy ustalenia kosztów przychodów dotyczyły kwestii podatkowo-prawnych – to wyraz otwarcia konkursu na ekonomistów. Stawiamy bowiem na tematy praktyczne, nie na abstrakcyjne pojęcia. Przygotowując zadania dla studentów, opracowujemy je na podstawie tego, czym zajmujemy się na co dzień. Dlatego zespoły, które przeszły do finału to naprawdę kandydaci na świetnych doradców podatkowych. Zmagali się bowiem z tymi problemami, które w EY rozwiązujemy na co dzień – dodaje.

Podobnie jak w poprzednich latach, tegoroczna edycja konkursu spotkała się z dużym zainteresowaniem studentów. Do udziału zgłosiło się ponad 400 trzy- i czteroosobowych zespołów z całej Polski. Zaczęły rywalizację od rozwiązania zadania podatkowego on-line. Do II etapu – warsztatów internetowych – zakwalifikowało się 99 drużyn. Ich zadaniem było poradzenie sobie z podatkowym studium przypadku. W warszawskim finale rywalizowało bezpośrednio ze sobą 12 najlepszych zespołów, z których dwa zmierzyły się w ścisłym finale. Polegał on na symulacji rozprawy sądowej. Zespoły rywalizowały jako strony w fikcyjnej sprawie, dotyczącej zakwestionowania przez kontrolę skarbową rozliczeń podatkowych warszawskiego szewca, który dzięki wsparciu funduszu inwestycyjnego zwiększył skalę działania swej firmy. O rolach pełnionych przez oba zespoły podczas rozprawy zdecydowało losowanie. W ocenie rozprawy jury, odgrywające rolę sędziów sądu administracyjnego, brało pod uwagę sposób argumentacji oraz stopień zaangażowania całego zespołu w symulację rozprawy.

Finałowe zmagania oceniało jury, pod przewodnictwem Agnieszki Tałasiewicz, Partnera EY i Partnera Zarządzającego Kancelarią Prawną EY Law. Pozostali członkowie jury to: prof. dr hab. Bogumił Brzeziński, Kierownik Katedry Prawa Finansów Publicznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz Katedry Prawa Finansowego Uniwersytetu Jagiellońskiego, Tomasz Kolanowski, Zastępca Przewodniczącego Wydziału II Izby Finansowej Naczelnego Sądu Administracyjnego, Grzegorz Borkowski, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego, Danuta Oleś, sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz Michał Goj, Doradca Podatkowy, Dyrektor w Dziale Doradztwa Podatkowego EY, Zespół Postępowań Podatkowych.

– Nowością we wszystkich tegorocznych edycjach naszych konkursów dla studentów, nie tylko EYe on Tax, ale również EY Challenger i Audit OdyssEY, jest to, że poza atrakcyjnymi nagrodami, najlepszym oferujemy atrakcyjne oferty pracy w EY – wyjaśnia Anna Woźniak, Menedżer ds. Rekrutacji w EY – Wpływa to pozytywnie na zainteresowanie konkursami. Już w tej edycji EYe on Tax zwiększyła się różnorodność zgłoszonych zespołów. Poza drużynami z największych ośrodków akademickich, udział wzięło wielu studentów mniejszych uczelni, bądź mieszanych – ze studentów z różnych uczelni – dodaje.

Do wygranie w tegorocznej edycji była nagroda główna w wysokości 24 tys. zł. Z uwagi na nieprzyznanie pierwszego miejsca, jury zdecydowało o jej podziale pomiędzy oba zespoły w równiej kwocie 12 tys. zł. Dodatkowo, każdy z członków obu drużyn otrzymał iPady mini, vouchery na szkolenia w EY Academy of Business, dostęp do systemu informacji prawnej LEX oraz nagrody książkowe od wydawnictwa Wolters Kluwer, a także kwartalne elektroniczne dostępy do dziennika „Rzeczpospolita”. Ponadto, każdy ze zwycięzców otrzymał od EY propozycję odbycia płatnych praktyk, które mogą zakończyć się zatrudnieniem na etacie. Nagrody przypadły: Aleksandrze Bojarskiej, Paulinie Buczyńskiej i Piotrowi Zarembie z drużyny Anonimowych Podatników oraz Roksanie Kałużnej, Pawłowi Kołkowi, Lucynie Bujok i Arturowie Bałazy z zespołu KKBB.

– Przede wszystkim EYe on Tax to dla nas ogromna przygoda. Na uniwersytecie nie mamy szans na pogłębianie wiedzy podatkowej, ponieważ zazwyczaj przerabiamy wszystko ogólnie, a kazusy z konkretnymi przypadkami prawnymi zdarzają się bardzo rzadko. Dlatego konkurs jest dla nas szansą na rozwinięcie się, na sprawdzenie czy podatki naprawdę nas interesują i czy chcemy się z nimi związać – komentuje swoje osiągnięcie w konkursie Roksana Kałużna, studentka prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim. – Konkurs daje nam przedsmak tego, jak może wyglądać ciekawa praca w dużej firmie doradczej i czym być może będziemy zajmować się w przyszłości. To również okazja do weryfikacji naszych życiowych wyborów – uzupełnia Artur Bałazy, student prawa na Uniwersytecie Warszawskim.

Więcej informacji o konkursie na stronie internetowej: www.EYeonTax.pl.

Partnerzy konkursu: EY Academy of Business i Wolters Kluwer.

Patroni medialni: Absolvent.pl, Eurostudent.pl, KARIERAwFINANSACH.PL, Magiel, pracuj.pl, Rzeczpospolita, Trend.

O firmie EY

Firma EY jest światowym liderem rynku usług profesjonalnych obejmujących usługi audytorskie, doradztwo podatkowe, doradztwo biznesowe i doradztwo transakcyjne. Na całym świecie EY zatrudnia ponad 212 000 pracowników, których łączą wspólne wartości i przywiązanie do dostarczania klientom wysokiej jakości usług. Misją EY jest ciągłe usprawnianie rzeczywistości wyrażające się w haśle „Building a Better Working World”. Firma pomaga swoim pracownikom, klientom i społecznościom, w których funkcjonuje wykorzystać ich potencjał.

EY ma biura w ponad 150 krajach dzięki czemu może wspierać klientów w niemal każdym zakątku świata. W Polsce ma ponad 1800 specjalistów pracujących w 7 biurach: w Warszawie, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu. Na lokalnym rynku EY wielokrotnie nagradzano tytułami najlepszej i najskuteczniejszej firmy doradztwa podatkowego wg. rankingu Dziennika Gazety Prawnej. Firma wygrywała również Ranking Audytorów Rzeczpospolitej.

EY angażuje się w działania na rzecz promocji przedsiębiorczości. Od 14 lat zaprasza kandydatów do startu w polskiej edycji konkursu Przedsiębiorca Roku, której zwycięzcy reprezentują nasz kraj w międzynarodowym finale World Entrepreneur of the Year organizowanym co roku w Monte Carlo.

Jednym ze społecznych zobowiązań EY jest też innowacyjny projekt z zakresu Społecznej Odpowiedzialności Biznesu o nazwie Sprawne Państwo. Jest to program mający na celu podniesienie efektywności i polepszenie skuteczności działania administracji publicznej w Polsce.

EY to także jeden z najlepszych pracodawców w Polsce. Przez trzy lata z rzędu (2012, 2013, 2014) firma otrzymywała tytuł Idealnego Pracodawcy według Uniwersum. Również trzykrotnie zajmowała pierwsze miejsce w badaniu „Pracodawca Roku®” prowadzonym przez międzynarodową organizację studencką AIESEC. 

Aby uzyskać więcej informacji, wejdź na www.ey.com/pl


Foto: https://www.facebook.com/eyeontax