Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Premiera albumu-konserwy

W czwartek 5 listopada będzie miała miejsce ogólnopolska premiera pierwszego w Polsce albumu, wydanego tylko i wyłącznie na pendrive. Opakowanie wymaga interwencji otwieracza do konserw. Nośnik umieszczony jest bowiem w metalowej puszce.

Mowa o Operze Nowohuckiej, drugim oficjalnym wydawnictwie formacji Wu-Hae. Zespół słynie z udziału w eksperymentalnych projektach. Formacja zrealizowała dotychczas między innymi niebanalne interpretacje tekstów Wyspiańskiego oraz podjęła zaskakującą stylistycznie współpracę z jazzmanami Jarkiem Śmietaną i Wojciechem Karolakiem.
Najnowsze wydawnictwo, Opera Nowohucka to concept album na miarę XXI wieku. Składa się z dwunastu utworów, niemego filmu science-fiction Nowy człowiek w reżyserii Mateusza Moczulskiego oraz eseju Sławka Shuty. Zawartość, nośnik i opakowanie stanowią jedność, inspirowaną 60-letnią historią Nowej Huty.
Wu-Hae wciąż nie daje się zaszufladkować, swobodnie korzystając z potencjału muzyki elektronicznej i opartego na drum’n’bassowej rytmice rocka z elementami surowego industrialu. To stanowczo odcina zespół od stylistyki hip-hopowej, z którym niegdyś go nietrafnie skojarzono.
Na teksty Opery Nowohuckiej składają się między innymi fragmenty Poematu dla dorosłych Adama Ważyka, krytycznego dzieła socrealizmu. Wykorzystano również tekst Leszka A. Moczulskiego Stwardnieje ci łza oraz wiersz Wisławy Szymborskiej Na powitanie budowy socjalistycznego miasta.
Na płycie znajdzie się także cover Perfectu Nie patrz jak ja tańczę z gościnnym udziałem Grzegorza Markowskiego. Ponadto, w nagraniach gościnny udział wzięli między innymi Maciej Maleńczuk, Olaf Deriglasoff oraz Piotr Wróbel (Akurat).
Operę Nowohucką promować będzie trasa koncertowa oraz happeningi w największych miastach Polski. Konserwę można nabyć za pośrednictwem internetu. Zapisy na pierwszą, limitowaną edycję już ruszyły. Szczegóły na stronie internetowej zespołu.
 
 
Trasa koncertowa:
12.11 Opole – MDK
13.11 Kraków – Underworld
18.11 Czeski Cieszyn – Dziupla
19.11 Łódź – Łódź Kaliska
25.11 Koszalin – Kreślarnia
26.11 Szczecin – Słowianin
27.11 Bydgoszcz – Estrada
28.11 Tuczno – Bałagan Artystyczny
2.12 Rybnik – Titanic
3.12 Warszawa – Proxima