Pod pierwszą, dłuższą nazwą, kryje się najważniejszy polski turniej flipperowy, mający oficjalnie status mistrzostw naszego kraju.
Ponadto ujęty jest w niej nasz stały główny sponsor i partner, zaś w nazwie drugich zawodów, towarzyszących, zorganizowanych po raz pierwszy kryje się nowe i mamy nadzieję obiecujące otwarcie. Chodzi o otwarcie polskiego światka flipperów na świat gier wideo.
Tym razem mistrz Polski wybierze sobie nagrodą główną: flippera lub maszynę do gry wideo (zwaną dawniej grą telewizyjną) „Mortal Kombat IV”! Drugi automat dostanie wicemistrz. Poza tym, zwycięzca zabierze słynną polską supergrę, która podbiła świat: „Wiedźmin 2: Zabójcy Królów” . Dla trzech najlepszych przewidziano także inne nagrody, w tym wyśmienite wina z Piwnicy smaków i parę niespodzianek.
Wszyscy uczestnicy mistrzostw otrzymają m.in. dyplomy uczestnictwa pocztówki, kalendarze itp. (przygotowane i sponsorowane przez drukarnię Printimus) i magnesy lodówkowe z plakatem oraz wezmą udział w loterii z nagrodami (flipperowymi i innymi). Raczej więc żaden z uczestników imprezy nie wróci do domu z pustymi rękami!
Trójka najlepszych juniorów (do lat 17) w CDP JUNIOR FLIPPER CUP dostanie gry komputerowe i filmy, które ufundował polski lider w dziedzinie dystrybucji gier komputerowych i konsolowych CDP.pl . I to właśnie ta firma uhonoruje nowego mistrza Polski królową RPG, czyli wspomnianym sequelem na podstawie twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Ale to nie wszystkie nagrody – młodociani mistrzowie otrzymają także dwa rodzaje wejściówek do największego warszawskiego centrum rozrywki www.hulakula.com.pl , książki o grach wideo i słodycze.
Osoby, które nie wezmą w udziału w mistrzostwach (tylko dlaczego?!?) będą mogły za niewielką opłatą grać ile zechcą na flipperach pozaturniejowych. Zaś zawodnicy mają jak zawsze prawo do tego za darmo. Jak widać bardziej opłaca się przystąpić do turnieju choćby z tego powodu.
Przypominamy, że udział w zawodach może wziąć każdy, niezależnie od wieku i umiejętności. Mistrzostwa mają formułę otwartą, co oznacza możliwość udziału obywateli innych krajów. Po raz kolejny zapowiedzieli oni swoje przybycie. Za to po raz pierwszy na Qulturalnych Mistrzostwach Polski odbędzie się premiera filmowa. I to podwójna! – pierwszego polskiego filmu dokumentalnego o flipperach oraz pierwszego rodzimego teledysku, gdzie odgrywają one tak dużą rolę. Jest to materiał przygotowany do utworu zespołu Miloopa .
Planowane są także dwa miniturnieje: CKM KLASYK na starej elektromechanicznej maszynie pt. „Monte Carlo” i swoisty turniej deblowy CZAR PAR, w którym każdy z dwóch graczy odpowiada tylko za jedną łapkę. Więcej informacji na stronie Polskiego Stowarzyszenia Flipperego: www.flippery.com.pl, a wszystko stanie się w pełni jasne w warszawskim klubie Spółdzielnia CDQ na ul. Burakowskiej 12 dnia10 listopada 2012 r. To właśnie tam po raz już jedenasty zagramy na maszynach zwanych flipperami.
Zachęcamy do obejrzenia materiału z poprzedniej edycji, opublikowanego w największym flipperowym serwisie PinballNews. W tym roku szykuje się szczególnie okazałe święto flipperów, a dodatkowo uświetnione obecnością gier wideo.
Na koniec parę słów wyjaśnienia
Jako że termin flipper nie zawsze jest w Polsce właściwie rozumiany, przypominamy co się kryje pod tą nazwą. Flipper (oryginalnie PINBALL) to elektronicznomechaniczne, zręcznościowe urządzenie służące tylko i wyłącznie do zabawy, więc nie ma nic wspólnego z hazardem.Z grubsza chodzi o to, by przy pomocy specjalnych łapek odbijać kulkę tak, aby trafiać nią w rozmaite cele (tarcze, rampy, otwory, tunele itp.) i w ten sposób zdobywać punkty. Jeśli gramy sami, to zmagamy się tylko z flipperem, ale możemy grać w parę osób (zwykle maksymalnie cztery). Wtedy jest to pojedynek człowiek – maszyna i konkurencja z resztą graczy; wygrywa ten, kto zdobędzie najwięcej punktów. W nagrodę, poza satysfakcją, wygrać można dodatkową kulę, a nawet darmową grę, nic ponadto. Aby mogło rywalizować więcej osób i wywalczyć coś ponad wspomniane bonusy trzeba zorganizować turniej. Największym w naszym kraju (a do tego z największą pulą nagród) są Qulturalne Mistrzostwa Polski w Grze na Flipperach.
Jak napisałem tegoroczna edycja Qulturalnych Mistrzostwach ma związać PSF ze światem gier wideo. Przyczyn jest kilka, oto te najważniejsze. Przede wszystkim znaczna część flipperowców bawiła się też lub bawi grami wideo. Poza tym łączy flippery i owe gry wspólna historia. Wreszcie na komputery, konsole, tablety, komórki etc. powstaje masę symulatorów flipperowych. Są to w większości tytuły zrealizowane tylko w wersji elektronicznej, niemniej coraz częściej ukazują się odpowiedniki prawdziwych maszyn. Dzięki nim można poznać reguły gry danego autentycznego modelu. No i jest to niezła zachęta do zagrania na nim, bowiem porównania nie ma. I tak naprawdę tylko te prawdziwe się liczą!