Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Projekt sesja

W najbardziej wymagającym i najtrudniejszym dla studentów momencie – sesji egzaminacyjnej, firma Mondelez Polska już po raz trzeci wspiera studentów organizując projekt „Przetrwaj sesję” (więcej informacji na www.przetrwajsesje.pl ).

Marta Hinca, HR Branding and Recruitment Specialist w Mondelez Polska

W najbardziej wymagającym i najtrudniejszym dla studentów momencie – sesji egzaminacyjnej, firma Mondelez Polska już po raz trzeci wspiera studentów organizując projekt „Przetrwaj sesję” (więcej informacji na www.przetrwajsesje.pl). Pracownicy, zagrzewając ich do walki, dzielą się swoimi spostrzeżeniami i jednoczenie pokazują, jak doświadczenia z czasów studenckich przekładają się na przyszłe życie zawodowe. Jeśli właśnie szykujesz się do czerwcowego maratonu egzaminacyjnego, z pewnością zrozumiesz o czym mowa!

Czujesz na plecach gorący oddech nadchodzącej sesji? Ogarnia cię panika, gdy widzisz piętrzące się stosy notatek, skryptów i podręczników? Nie wiesz, od czego zacząć? Jeśli chcesz swobodnie cieszyć się latem, zawczasu przygotuj strategię walki z egzaminacyjnymi wyzwaniami. Podejdź do sesji jak do projektu. Wyznacz i zrealizuj swój cel, jednocześnie rozwijając kompetencje, które z pewnością wykorzystasz w przyszłej pracy zawodowej! Jak się do tego zabrać?

Krok nr 1: Zdefiniuj cel
Zacznij od określenia, jaki jest twój ostateczny cel. Zaliczenie wszystkich egzaminów w pierwszym terminie? Zdobycie najlepszych ocen z kluczowych przedmiotów? A może po prostu chcesz mieć możliwie szybko sesję z głowy i wyjechać na trzymiesięczne wakacje już pod koniec czerwca? Zastanów się, do czego zmierzasz i jakie będą namacalne wskaźniki świadczące o sukcesie projektu, a dopiero później zacznij planowanie. Zdefiniuj taki cel, jaki naprawdę chcesz i potrafisz zrealizować. Z silną motywacją wewnętrzną praca pójdzie łatwiej. Jeśli nie dookreślisz celu na samym początku, ryzykujesz, że mimo dużego nakładu pracy końcowy efekt niekoniecznie będzie zadowalający. Na polu zawodowym to fundament każdego projektu – bez jasno wyznaczonego celu nie spełnisz oczekiwań (swoich, przełożonego czy zespołu).

Krok nr 2: Przygotuj harmonogram działań
Dobry plan to połowa sukcesu. Wypunktuj cele pośrednie (poszczególne zadania, zaliczenia, egzaminy), które złożą się na realizację głównych założeń. Następnie ułóż odpowiedni harmonogram. Do jego stworzenia możesz użyć kartki papieru albo skorzystać z praktycznych udogodnień technologicznych (np. odpowiednich aplikacji na smartfona, o których możesz przeczytać na str. 8). Z otwartą głową spójrz na zakres zagadnień, z którymi przyjdzie ci się zmierzyć. Jeśli dostrzegasz, że ich tematyka jest zbliżona, odpowiednio je pogrupuj. Dzięki temu nie dołożysz sobie dodatkowej pracy. Tworząc harmonogram, przyjmij realistyczne założenia, pamiętając o tym, że część zaliczeń i egzaminów będzie wymagała więcej wysiłku niż pozostałe. Oszacuj stopień ich trudności, by zarezerwować stosowny czas zarówno na naukę, jak i na utrwalenie zdobytej wiedzy. Dodaj czas na nieprzewidziane zdarzenia, które mają miejsce we wszystkich projektach. Przygotuj się na to, że na pewno „coś” wyskoczy! Pamiętaj, że wariant nadmiernie optymistyczny zwykle boleśnie zderza się z rzeczywistością.

Krok nr 3: Określ stan swoich zasobów
Kiedy masz już przygotowany plan, krytycznym okiem spójrz na posiadane zasoby. Przed podjęciem jakichkolwiek działań zastanów się, czego konkretnie potrzebujesz. Przejrzyj swoje materiały (notatki, skrypty, książki) i zidentyfikuj wszelkie braki. Zanim przystąpisz do nauki, zadbaj o to, by materiały były kompletne. Określ także, które osoby z twojego otoczenia mogą służyć ci w trakcie sesji wsparciem i pomocą, oraz dowiedz się, czy będą dostępne w tym ważnym dla ciebie czasie. Zastanów się, kto może podzielić się notatkami, z kim chcesz wspólnie się uczyć, a kto cię odpowiednio zmotywuje, gdy dopadnie cię spadek formy. Ważnymi zasobami, które często są spychane na dalszy plan, są także czas i energia. Nie lekceważ ich i zadbaj o to, by podchodząc do realizacji poszczególnych zadań, mieć świeżą głowę.

Krok nr 4: Nastaw się na koszty, które trzeba ponieść
Pogoda za oknem kusi, żeby wyjść na zewnątrz i beztrosko wygrzewać się w słońcu. W realizacji założonego planu nie pomagają także odbywające się na przełomie maja i czerwca imprezy (np. juwenalia) czy spotkania ze znajomymi. Nie wszystko da się jednak pogodzić z harmonogramem projektu. Przygotuj się na to, że z niektórych aktywności trzeba będzie całkowicie zrezygnować albo odłożyć je w czasie po to, by zrealizować założony cel. Jeśli jednak wyjątkowo zależy ci na jakimś wydarzeniu, zaplanuj pracę nad projektem w taki sposób, by pogodzić jedno z drugim.

Krok nr 5: Konsekwentna realizacja i… ach, te zmiany
Kiedy masz przed sobą kompletny harmonogram działań oraz zasoby niezbędne do jego realizacji – czas na wykonanie planu! Trzymaj się założonych terminów i sprawdzaj postępy na poszczególnych etapach. Dzięki temu unikniesz ryzyka, że sytuacja niespodziewanie wymknie się spod kontroli i będzie za późno na jakiekolwiek reakcje. Gdy okaże się, że coś nie działa, skoryguj odpowiednio wstępny plan i nie poddawaj się. Zaskakujące zmiany to stały element życia, więc nie zrażaj się, kiedy nie wszystko idzie po twojej myśli. Trzeba być na to przygotowanym i dopasowywać się do zmieniających się warunków. W codziennej pracy, szczególnie w branży FMCG, dynamika jest ogromna, więc elastyczność w działaniu jest cechą, która pozwala się odnaleźć i odnosić sukcesy. Zadbaj też o jakość! Nie odpuszczaj. Inwestujesz w projekt swój czas i energię, więc zrealizuj go dobrze. Wyznaczenie celów pośrednich i odpowiednie ich wykonanie są głównymi czynnikami sukcesu.

Krok nr 6: Dokonaj ewaluacji i wyciągnij wnioski na przyszłość
Po zakończeniu sesji, niezależnie od tego, czy ostateczny cel został osiągnięty, czy też nie, dokonaj kompleksowej oceny projektu. Postaw sobie konkretne pytania i szczerze na nie odpowiedz. Czy i w jakim stopniu poszczególne założenia zostały zrealizowane? Jakie były słabe punkty projektu? Co następnym razem warto zrobić inaczej? Jakie rozwiązania okazały się strzałem w dziesiątkę i warto je powielać przy kolejnych egzaminacyjnych zmaganiach? Czego się nauczyłeś jako kierownik projektu?

Taka krótka refleksja nie tylko przyczyni się do twojego osobistego rozwoju, ale także zwiększy efektywność i szansę powodzenia kolejnych projektów. Ocenę warto przeprowadzić na gorąco – zanim wyruszysz w wakacyjną podróż. Dopiero gdy zamkniesz ten rozdział, daj sobie nagrodę. Jak najbardziej należy ci się po ciężkim roku akademickim!

Pamiętaj, że sesja to twój projekt i to tobie najbardziej powinno zależeć na sukcesie. W pracy zawodowej zwykle będziesz brać udział w kilku lub kilkunastu projektach naraz albo je prowadzić. Warto więc poćwiczyć zarządzanie nimi już na studiach, gdzie skala działań i odpowiedzialność za nie są nieco mniejsze. Zakorzeniając w sobie projektowe podejście, w szczególności do złożonych i skomplikowanych zadań, znacznie zwiększasz swoje szanse na ich skuteczną realizację.