Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Przedpremierowy pokaz filmu „Smak wielkiej góry”

Dokument rejestrujący wyprawę na największy szczyt obu Ameryk możecie zobaczyć 25 czerwca o godz. 18:00 w Bibliotece Głównej UG.

Akademickie Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego, Adventure Club Uniwersytetu Gdańskiego oraz Video Studio Gdańsk zapraszają na spotkanie z pomysłodawcami i uczestnikami wyprawy na Aconcaguę. Zanim jednak twórcy opowiedzą o swojej przygodzie zgromadzeni goście zobaczą ich dzieło – film “Smak wielkiej góry” (czas trwania: 28 minut), którego autorem jest Wojciech Ostrowski . Film dokumentuje zmagania dziesięciu ludzi ze zmienną andyjską pogodą oraz pokazuje niesamowitą energię jednego z uczestników – niewidomego chłopaka, który chce korzystać z życia tak samo jak inni. Obraz ukazuje wszystkie aspekty wspinaczki: pracę zespołową, potęgę natury, szacunek dla przyrody oraz wiarę we własne siły. Ekspedycja zarejestrowana na taśmie filmowej odbyła się w lutym bieżącego roku. Brał w niej udział niewidomy student ekonomii Paweł Urbański. Organizatorem tego przedsięwzięcia był Czesław „Kuba” Jakubczyk prowadzący sekcję judo, gdzie trenował Paweł. Dla niego była to zarówno przygoda jak również próba przezwyciężenia własnej słabości. Jak pisze na swojej stronie internetowej (www.e-urbanski.net/index.php?p=glowna ) pojechał tam ponieważ: Aconcagua jest to szczyt zaliczany do korony ziemi oraz by udowodnić, że można żyć aktywnie posiadając ograniczenia. W moim przypadku takim ograniczeniem jest brak wzroku. Jednak bariery są po to, żeby je łamać. A góry są po to żeby na nie wchodzić i z nich wracać. Dokonania Pawła i jego przyjaciół być może staną się inspiracją dla wszystkich tych, którzy pragną realizować swoje marzenia, pomimo przeciwności losu.
Spotkanie odbędzie się w budynku Biblioteki Głównej przy ul. Wita Stwosza 53, gdzie również można zobaczyć wystawę zdjęć zrobionych podczas ekspedycji. Wstęp wolny! Zapraszamy!