Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Przegląd filmów anime

Pod koniec września rusza pierwszy w Polsce przegląd filmów anime ze słynnego japońskiego Studia Ghibli, założonego przez legendarnego Hayao Miyazakiego.

Podczas Przeglądu zostaną pokazane przede wszystkim klasyczne i kultowe filmy, które nigdy wcześniej nie były prezentowane w Polsce na dużym ekranie. Wśród tych filmów pojawią się docenione na całym świecie: MÓJ SĄSIAD TOTORO, LAPUTA – PODNIEBNY ZAMEK oraz NAUSICAA Z DOLINY WIATRU. Program Przeglądu uzupełnią znane już z ekranów kin: RUCHOMY ZAMEK HAURU (nominacja do Oscara 2006), OPOWIEŚCI Z ZIEMIOMORZA oraz SPIRITED AWAY – W KRAINIE BOGÓW, który otrzymał w 2003 roku Oscara za Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany.Wszystkie te filmy świetnie charakteryzuje stwierdzenie – MAGIA W CZYSTEJ POSTACI, bo anime to coś więcej niż filmy, to „niepohamowane obrazy”  (Man-Ga w wolnym tłumaczeniu), które tworzą  świat dziwnej piękności i tajemnicy, która czyha na widza w każdym kadrze. Każdy z filmów, oprócz walorów artystycznych, posiada niezwykłe wartości wychowawcze i płynie z nich życiowa nauka zarówno dla młodych, jak i dorosłych widzów. Wszystkie tytuły zaprezentowane będą w wersji oryginalnej z polskimi napisami (z wyjątkiem SPIRITED AWAY – W KRAINIE BOGÓW – z dubbingiem).

Przegląd odbędzie się w następujących miastach:

WARSZAWA: 28.09. – 07.10. – Kinoteka

KRAKÓW: 28.09. – 07.10. – Kino Pod Baranami

ŁÓDŹ: 02.10. – 11.10. – Kino Charlie

POZNAŃ: 09.10. – 18.10. – Kino Apollo

WROCŁAW: 09.10. – 18.10. – Kino Warszawa

KATOWICE: 12.10. – 21.10. – Kinoteatr Rialto

GDAŃSK: 19.10. – 28.10. – Kino Kameralne

SZCZECIN: 19.10. – 28.10. – Kino Pionier

MÓJ SĄSIAD TOTORO

Jeden z najpopularniejszych filmów w historii japońskiej kinematografii i zdaniem wielu najlepszy film
w karierze Miyazakiego, który jest jego częściową autobiografią. Nie bez powodu postać Totoro znalazła się w logo studia Ghibli, a sam film jest przedmiotem kultu narodowego w Japonii. Totoro nie sposób nie kochać.

LAPUTA – PODNIEBNY ZAMEK

Laputa jest mityczną wyspą unoszącą się w chmurach, którą wedle legendy zamieszkiwała zaawansowana cywilizacja. Kluczem do jej odnalezienia jest dziewczynka imieniem Sheeta i niepozorny kamyk zawieszony na jej szyi. Akcja filmu rozgrywa się w alternatywnej rzeczywistości, przypominającej początek XX wieku w Europie.

NAUSICAA Z DOLINY WIATRU

Film, który okrzyknięty został ekologicznym science fiction. Obraz został zakazany w Europie wschodniej (w tym w Polsce) i zbojkotowany w Niemczech. Film zawierał bowiem sceny katastrofy ekologicznej, a jego premiera w tych krajach zbiegła się z wybuchem reaktora jądrowego w Czarnobylu.

OPOWIEŚCI Z ZIEMIOMORZA

Ekranizacja kultowego cyklu powieści Urszuli K. Le Guin „Ziemiomorze”, uznawanego za najpopularniejszą serię fantasy obok „Władcy Pierścieni” J.R.R. Tolkiena.

RUCHOMY ZAMEK HAURU
(Nominacja do Oscara 2006)

Sophie ma 18 lat i całe dnie spędza w sklepie z kapeluszami, który wcześniej należał do jej zmarłego ojca. W trakcie jednej z nieczęstych wizyt w mieście, poznaje czarodzieja o imieniu Hauru. Zazdrosna o ich zażyłość czarodziejka, rzuca czar na Sophie, przez który dziewczyna zmienia się w 90-letnią staruszkę…

SPIRITED AWAY – W KRAINIE BOGÓW

(Oscar 2003 dla Najlepszego Pełnometrażowego Filmu Animowanego)

Chihiro jest kapryśną dziesięcioletnią dziewczynką, która musi wyruszyć do krainy bogów w poszukiwaniu rodziców. Tajemniczym światem rządzi demoniczna czarownica, okrutna Yubaba. Na szczęście Chihiro znajduje sprzymierzeńca w tajemniczym Haku.