Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Przegląd filmowy czASKina

Przegląd filmowy czASKina to wydarzenie, które już od 5 lat gości w Cieszynie, za sprawą studentów IV roku Uniwersytetu Śląskiego kierunku Pedagogika.

Przegląd co roku wywołuje niemałe poruszenie wśród cieszyńskiej braci studenckiej i nie tylko. czASKina to 3 dni niezwykłych wrażeń nie tylko filmowych, ale także teatralnych i muzycznych. To spotkania z ciekawymi gośćmi, nierzadko wystawy, dyskusje…spotkania wokół sztuki filmowej i wszystkiego czego ona dotyka. Czas trwania tegorocznego przeglądu to 30.03.09r – 01.04.09r.

Tematem VI edycji przeglądu są: 2 przestrzenie. Postanowiliśmy przekroczyć granicę kina realnego, by wkroczyć w przestrzeń kina wirtualnego. Zapragnęliśmy wyjść na przeciw wymaganiom współczesnego odbiorcy. Do tego celu nawiązaliśmy współpracę z internetowym kinem Iplex.pl, by ci, którzy z różnych przyczyn nie mogą pojawić się w Cieszynie, mieli możliwość uczestniczenia w Przeglądzie w sposób wirtualny. Przestrzeń kina realnego nie jest już bowiem dzisiaj żadnym ograniczeniem. Współczesne media oferują nam niezwykłe udogodnienia, postanowiliśmy z nich w tym roku skorzystać.

Dlatego też oferujemy w programie 2 przestrzenie filmowe. W kinie REAL (kino „Piast”) będziecie mogli zobaczyć takie filmy jak: „Kłopotliwy Człowiek” (Jens Lien /Islandia, Norwegia), „2 Dni w Paryżu” (Julie Delpy /Francja), „Boisko Bezdomnych” (Kasia Adamik /PL), „Nieruchomy Poruszyciel” (Łukasz Barczyk /PL), „Ładunek 200” (Aleksiej Bałabanow / Rosja) oraz „Drzazgi” (Maciej Pieprzyca /PL). W kinie WIRTUAL (iplex.pl) zobaczymy m.in film Kłopotliwy Człowiek. Niektóre festiwalowe pozycje obejrzeć można będzie jedynie na iplex.pl.

Podczas tegorocznej edycji Przeglądu Filmowego czASKina przygotowaliśmy dla was liczne imprezy towarzyszące oraz atrakcje. Już teraz zapraszamy na spektakl „Opowieści Strychowe” w wykonaniu studenckiej grupy teatralnej Grupa Szalonych Mimów do Domu Narodowego oraz na film niemy z towarzyszeniem muzyki na żywo – „Pies andaluzyjski” (Luisa Bunuela/Hiszpania/1929). Ścieżkę dźwiękową stworzyli muzycy z zespołu ELSECATORE. Po projekcjach zapraszamy do klubu Targowa na dyskusje, rozmowy wokół kina i nie tylko. Towarzyszyć temu będą koncerty, m.in. występ grupy RAS SZAMRA (reggae).

Niemałą gratką podczas Przeglądu będą oczywiście spotkania z naszymi gośćmi w Studiu „Rozmowy czASoKinowe. W tym roku zaprosiliśmy Macieja Pieprzycę, reżysera m.in. „Drzazg”, „Kryminalni. Misja Śląska”, „Barbórka w Święta Polskie”. Zdobył wiele nagród filmowych m.in. za „Drzazgi” (w Gdyni na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych nagrodę za debiut reżyserski). Jest wykładowcą na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Drugim naszym gościem będzie Gizela Zielińska, PR manager Iplex.pl. Opowie nam m.in. o kinie internetowym i o dotychczasowej współpracy pracy nad innymi festiwalami.Trzecim gościem będą pomysłodawcy i organizatorzy festiwalu filmowego OFF CAMERA.

Przegląd Filmowy czASKina nie mógłby się odbyć bez wsparcia finansowego Wydziału Etnologii i Nauk o Edukacji Uniwersytetu Śląskiego, Urzędu Miasta Cieszyna oraz Starostwa Powiatowego w Cieszynie. Partnerami projektu są:
COK Dom Narodowy, dystrybucja VIVARTO oraz IPLEX.PL.

Zapraszamy wszystkich miłośników dobrego kina do udziału w VI Studenckim Przeglądzie Filmowym czASKina.

 

Więcej informacji na stronie: www.czaskina.com