Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Przemysł ciężki potrzebuje inżynierów

Ofert pracy dla inżynierów nie brakuje, a dynamiczny rozwój wielu gałęzi przemysłu sprawia, że zapotrzebowanie na specjalistów nieustannie rośnie. Sporo do zaoferowania inżynierom ma przemysł ciężki, a dokładnie branża odlewnicza, która od kilku lat przeżywa w Polsce prawdziwy rozkwit.

Polska jest szesnastym producentem odlewów na świecie i piątym w Unii Europejskiej. OIG zauważa, że w Polsce działa aktualnie 180 odlewni żeliwa, 36 stali oraz 240 odlewni metali niezależnych, w których zatrudnienie znajduje blisko 24 tys. pracowników. Z szacunków prowadzonych przez Izbę wynika, że w Polsce branża odlewnicza będzie notowała duże wzrosty.

Zakręć się w odlewnictwie

To oznacza, że sektor ten powinien zainteresować inżynierów u progu kariery. Firmy specjalizujące się w odlewach to najczęściej zatrudniające tysiące pracowników przedsiębiorstwa z ugruntowaną pozycją na rynku i rozpoznawalną marką. Wiele z nich daje szansę pracy nie tylko w Polsce, ale także w różnych częściach świata: Kanadzie, Meksyku, Azji i całej Europie. Dzięki temu stwarzają możliwość pracy w międzykulturowym środowisku i odbywania licznych podróży służbowych. Na tym korzyści z pracy w sektorze odlewnictwa się nie kończą.

Rozwój na pierwszym planie

Dla firm z tej branży najważniejszy jest rozwój pracowników Można tu liczyć na szkolenia techniczne i technologiczne. Kadra kierownicza przechodzi szkolenia menedżerskie. W wielu firmach pracownicy mogą liczyć na dopasowaną do ich umiejętności i oczekiwań ścieżkę kariery i rozwoju. Takie plany tworzy się na podstawie indywidualnej analizy. Pracownicy mogą wziąć udział w warsztatach poświęconych m.in.: komunikacji, organizacji pracy czy zarządzaniu stresem. Innym sposobem na rozwijanie kompetencji i umiejętności pracowników w branży odlewniczej jest dofinansowanie studiów podyplomowych na politechnikach.

Język obcy – ważna sprawa

Firmy z sektora odlewnictwa przykładają też dużą uwagę do szkoleń z zakresu znajomości języków obcych. Organizują więc zajęcia językowe, zarówno grupowe, jak i indywidualne, dofinansowują edukację lingwistyczną, umożliwiają skorzystania z kursu językowego on-line. Firmy dają też szansę sprawdzenia swojej wiedzy językowej poprzez udział w zewnętrznych egzaminach z języków obcych.

Kogo szukają firmy?

Najbardziej poszukiwanymi pracownikami przez firmy z branży odlewniczej są konstruktorzy i inżynierowie, zwłaszcza z wykształceniem odlewniczym. Posiadanie wykształcenia kierunkowego technicznego jest jednym z kluczowych kryteriów stawianych przez pracodawców. Wiele firm wymaga także choć kilkumiesięcznego doświadczenia. Warto móc pochwalić się odbytymi stażami lub praktykami. Pracodawcy cenią też znajomość procesów odlewnictwa, obsługi pomocniczych urządzeń odlewniczych czy dokumentacji technicznej. Szukają u kandydatów umiejętności optymalizacji procesów odlewnictwa, posługiwania się przyrządami pomiarowymi czy rozwiązywania bieżących problemów produkcyjnych.

Ważną umiejętnością,jest też znajomość języków obcych. Najczęściej pracodawcy wymagają komunikatywnej znajomości języka angielskiego. Poszukiwane są też takie kompetencje jak: umiejętność pracy w grupie i pod presją czasu czy dobre zarządzanie czasem. Firmy z branży odlewniczej czekają na inżynierów na każdym etapie edukacji, chętnie przygotowując ich do objęcia stanowisk w przyszłości.

Wiktoria Osenkowska