Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Przerwa w koncertach twórcy muzyki do "Amelii"

Yann Tiersen, francuski kompozytor, twórca muzyki między innymi do filmów "Amelia" i "Good bye, Lenin!", w niedzielę i poniedziałek wystąpi po dwóch latach przerwy w Polsce. Będą to ostatnie koncerty artysty przed kilkunastomiesięczną przerwą.

Yanna Tiersena wraz z zespołem będzie można zobaczyć i usłyszeć 29 listopada w krakowskim klubie Studio i dzień później w stołecznej Stodole. Bramy klubów będą otwarte od godz. 19:00. Artysta pojawi się na scenie półtorej godziny później. W Krakowie i Warszawie będzie okazja do usłyszenia najnowszych kompozycji Tiersena. Rok 2010 artysta zamierza w całości przeznaczyć na prace nad nową płytą, dlatego okazja do ponownego zobaczenia go na scenie nadarzy się nie wcześniej niż w 2011 roku.

Informacje o artyście:
Już od najmłodszych lat Yann Tiersen wykazywał duże zdolności muzyczne. Jeszcze jako dziecko grał na fortepianie oraz skrzypcach, potem uczył się w konserwatorium muzycznym m.in. dyrygentury. W 1995 roku Tiersen wydał swoją pierwszą płytę, „La Valse Des Monstres”, zawierającą utwory zainspirowane filmem i przedstawieniem teatralnym. Potem ukazał się drugi album, „Rue Des Cascades”, uważany za najważniejszy w dorobku artysty. Znajduje się na nim wszystko, co charakteryzuje styl Tiersena – akordeonowe walce, pełne refleksji, krótkie utwory fortepianowe, popisy na skrzypcach oraz gama różnorodnych instrumentów. Obydwie płyty wydane były w ilości 1000 egzemplarzy, dopiero później zostały wznowione w większym nakładzie. Niestety, mimo tak dobrych płyt, Tiersen początkowo nie był zauważany przez krytyków. Na francuskiej scenie zasłynął dopiero trzecią płytą, „Le Phare”, wydaną w 1998 roku. Część z utworów zostało wykorzystanych również do ścieżki dźwiękowej do filmu „Amelia”. Sukces płyty „Le Phare” przyczynił się do wznowienia poprzednich dwóch płyt. Dzięki niemu jego utwory wykorzystano w takich filmach, jak „Wyśnione życie aniołów” oraz „Alice i Martin”.
W 1999 roku Yann wydał kolejną płytę – „Tout est Calme”, na którą wszystkie utwory zostały nagrane wraz z zespołem The Married Monk i są próbą udania się w stronę rocka. Tiersen ruszył niedługo po premierze w długą trasę koncertową po całym świecie. 10 kwietnia 2001 roku ukazała się płyta „L’Absente”, uważana przez Tiersena za jego najważniejsze osiągnięcie. Album wydawał się być kompilacją wszystkich najlepszych cech muzyki Tiersena. Ukoronowaniem jego osiągnięć był ogólnoświatowy sukces filmu „Amelia”. Płyta „Le Fabuleux Destin d’Amélie Poulain” jest zbiorem wcześniejszych kompozycji oraz skomponowanych specjalnie do filmu. Ścieżka dźwiękowa do „Amelii” rozeszła się w ponad 750 tys. kopii w samej Francji oraz ponad 250 tys. egzemplarzy poza jej granicami. Niedługo po ukazaniu się albumu Tiersen zawitał po raz pierwszy do Polski. Wystąpił w naszym kraju w 2002 roku. Rok później pojawiła się kolejna ścieżka dźwiękowa Francuza, do filmu „Good bye, Lenin!”.
W 2005 ukazała się płyta „Les Retrouvailles”, uzupełniona wydaniem w wersji DVD. Ostatnim dziełem w dorobku Yanna Tiersena jest „On tour” z roku 2006, na którą składają się utwory z jego wcześniejszych albumów.
Yann Tiersen jest niezmiennie ciepło przyjmowany przez widzów jak i krytyków. Jego muzyka jest wyjątkowym połączeniem brzmień wielu instrumentów oraz niezwykłej wrażliwości kompozytora.