Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Przy uczelniach powstaną nowe żłobki i przedszkola – rusza drugi „Maluch na uczelni”

Dzięki pierwszej edycji programu przy 43 uczelniach w całej Polsce stworzono ponad 1300 miejsc opieki dla dzieci studentów, doktorantów i pracowników akademickich. „Maluch na uczelni” powraca, a szkoły wyższe po raz kolejny mają szansę ubiegać się o dodatkowe środki.

Program „Maluch na uczelni” ma ułatwić łączenie nauki i pracy zawodowej z opieką nad dzieckiem. Nowe miejsca opieki mogą zapobiec sytuacji, w której młodzi rodzice zmuszeni są do rezygnacji z zajęć lub przerwania kariery naukowej.

Przeprowadzona w 2015 r. pierwsza edycja programu została bardzo dobrze przyjęta przez polskie uczelnie. Dofinansowania pozwoliły na stworzenie 1346 miejsc opieki przy 43 uczelniach w całej Polsce.

– „Maluch na uczelni” to znakomity pomysł i bardzo mu kibicuję – mówi podsekretarz stanu w MNiSW, dr hab. Teresa Czerwińska. – Daje młodym rodzicom szanse na pogodzenie rozwoju naukowego i zawodowego bez konieczności dokonywania wyborów pomiędzy pracą, a wychowywaniem dzieci. Studenci i pracownicy mogą dzięki niemu poczuć rzeczywiste wsparcie ze strony uczelni, takie inicjatywy pozwalają też na zbudowanie z nią jeszcze lepszej więzi – dodaje minister Czerwińska.

W tegorocznej edycji uczelnie mają szansę ubiegać się o dwa rodzaje środków: na stworzenie nowych placówek oraz na utrzymanie tych istniejących. Nowe miejsca dofinansowane zostaną w ramach Modułu 3. Na ten cel przeznaczone zostanie 11 milionów złotych. Czas składania wniosków upływa 1 lutego 2016 r.

Istniejące żłobki i klubiki mogą ubiegać się o dofinansowanie w ramach Modułu 2., razem m.in. z ośrodkami gminnymi. Budżet tej części wynosi 80 mln zł. Termin składania wniosków upływa 12 stycznia 2016 r.

„Maluch na uczelni” jest efektem współpracy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. To odpowiedź m.in. na częsty problem z miejscami opieki w placówkach samorządowych. „Maluch na uczelni” uzupełnia prowadzony od 2011 r. program Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej „Maluch”, który w całym kraju wspiera powstawanie różnych form opieki nad dziećmi do lat trzech.