Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Przygoda Twojego życia

Wszystko zaczęło się całkiem przypadkowo. Prof. Tadeusz Rzeżuchowski, wykładowca Politechniki Warszawskiej, założył się z kolegami z uczelni. O co?

O to, że nie ma już wśród studentów altruistów, że wszyscy nastawieni sa na karierę i zysk, a praca społeczna jest niemodną ideą. Na szczęście profesor zakład przegrał. Tak powstał pomysł Zielonej Akcji, protoplasty „Wolontariatu studenckiego”.
 
Na pierwszym spotkaniu, ku zdziwieniu profesorów, pojawiło się ponad 30 osób… Wkrótce ruszyły pierwsze projekty, a do Programu przyłączyli się studenci innych uczelni. Od tego czasu minęło sześć lat. Jak wygląda Program dziś? Dziś „Wolontariat studencki” to około 4000 wolontariuszy pracujących w po nad 800 szkołach w całej Polsce. Ty też możesz do nich dołączyć!
 
TWOJE MIEJSCE, TWOJE KORZYŚCI
 
Program tworzy przestrzeń działania i współpracy dla studentów, szkół i dzieci. Wolontariusze wyjeżdżają do szkół w małych miejscowościach, aby prowadzić zajęcia pozalekcyjne. Zajęcia, które ożywią szkoły, pokażą dzieciom nowe spojrzenie na naukę i zaszczepią w nich pasję. Specyfika Programu sprawia, że na udziale w nim korzystają wszyscy. Studenci zyskują cenne doświadczenie, przyjaciół i wiele satysfakcji. Scenariusze zajęć są autorskimi pomysłami wolontariuszy, kluczem – ich zainteresowania, pasje i doświadczenie twórców. Dzięki temu studenci mogą sprawdzić swoje umiejętności w praktyce, nabrać doświadczenia i zapełnić CV prestiżową działalnością w ramach uznanego ruchu społecznego. Poza tym satysfakcja, jaką daje praca z dziećmi, jest nie do przecenienia. Także nowe przyjaźnie i sposób bycia, wszystko to sprawia, że „Wolontariat studencki” staje się naszym sposobem na życie.
 
NIE TYLKO PROJEKTY
 
Istotą programu „Wolontariat studencki” są oczywiście projekty edukacyjne realizowane w różnych miejscach w całej Polsce. Jednakże coraz częściej włączamy się w różne nowe akcje wspomagające Pro gram. W tym roku po raz pierwszy ekipa „Wolontariatu studenckie go” współorganizowała wraz z Fundacją Choice to Choose II Między narodowe Targi Wolontariatu i Święto Radości Dzieci odbywające się w ramach OFF Festiwalu. Dla wszystkich nas praca przy tak dużym przedsięwzięciu była niewątpliwym wyzwaniem, ale też ogromną satysfakcją. Zarówno sam festiwal, jak i towarzyszące mu imprezy okazały się wielkim sukcesem. Podczas Święta Radości Dzieci dziesiątki dzieci mogły spróbować swoich sił w grach i zabawach rozwijających zdolności psychoruchowe. Niewątpliwą atrakcją była możliwość wysłuchania bajek czytanych przez wybitne postaci. Swoje interpretację zaprezentowali m.in. Artur Rojek, prof. Jerzy Buzek wraz z córką Agatą czy też Janek Mela.
 
O CO CHODZI?
 
 „Wolontariat studencki” to program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jego realizatorem jest Stowarzyszenie KLANZA. Celem jest inspirowanie dzieci i młodzieży ze wsi i miast do 20 tys. mieszkańców do twórczego rozwoju i nauki. Wolontariusze mogą realizować dwa typy projektów: wakacyjne i systematyczne. Polegają one na kilkudniowym pobycie wolontariuszy w szkole w celu realizacji zajęć. Na projekt wakacyjny można wybrać dowolną szkołę w całej Polsce. Projekt systematyczny realizowany jest w trakcie roku szkolnego. Każdy projekt jest realizowany przez grupę licząca od 2 lub 3 (w zależności od rodzaju projektu) do 5 osób. Każda grupa wybiera lidera, który będzie koordynował jej działania. Organizatorzy zapewniają uczestnikom zwrot kosztów dojazdu i materiałów potrzebnych do pro wadzenia zajęć. W czasie dłuższych projektów: wakacyjnych i feryjnych, studenci mają również zagwarantowany nocleg i wyżywienie. Jak dołączyć? Bardzo prosto. Wystarczy zajrzeć na naszą stronę: www.wolontariatstudencki.pl i zarejestrować się w bazie programu „Wolontariat studencki”. Cały czas na telefony czekają konsultanci pod numerem bezpłatnej infolinii: 0 800 444 131. Chętnie odpowiemy również na maile: biuro@wolontariatstudencki.pl
 
Agnieszka Duda „Wolontariat studencki”