Wakacje to czas relaksu, ale dla wielu z nas, studentów, także jedyny okres, kiedy możemy znaleźć siłę na bezcenne w przyszłym życiu zawodowym letnie praktyki, dorobienie do skromnego stypendium czy podszkolenie umiejętności językowych na wakacyjnych kursach. Jak zaplanować wakacje, które łączyć będą przyjemne z pożytecznym?
Różnorodnych możliwości jest wiele, warto więc zawczasu zastanowić się, co chcielibyśmy osiągnąć. Krótka analiza naszych potrzeb pozwoli nam wybrać pożyteczny, a często i ciekawy, sposób spędzania wakacyjnych miesięcy. Warto też wiedzieć, że takie nietypowe studenckie wakacje należy zaplanować wcześniej.
Praktyki – w Polsce i za granicą
Praktyki to jedna z najbardziej powszechnych form zdobywania pierwszych doświadczeń zawodowych i interpersonalnych. Do wyboru mamy praktyki organizowane przez duże firmy i koncerny, jak również wyjazdowe praktyki, które koordynują organizacje studenckie. Pierwszych należy szukać na stronach internetowych interesujących nas firm. Drugich zaś na uczelniach, a także stronach WWW poszczególnych stowarzyszeń. Oferta największej światowej organizacji studenckiej AIESEC jest naprawdę imponująca. Corocznie umożliwia swym członkom odbycie zagranicznych praktyk trwających od 6 tygodni do 18 miesięcy, w jednym ze 107 krajów świata, gdzie zbierają doświadczenie zawodowe i kulturowe. Zdobywają praktyczne doświadczenie w takich dziedzinach jak: sprzedaż, marketing, rekrutacja, ocena rynku, budżetowanie, planowanie, zarządzanie projektem, sztuka prezentacji, zarządzanie sobą w czasie i innych. Dzięki temu uzupełniają wiedzę teoretyczną zdobytą na studiach o drogocenną praktykę – mówi Małgorzata Sujecka z AIESEC Komitetu Lokalnego w Łodzi. Aby stać się członkiem organizacji trzeba przejść proces rekrutacji. Czas od momentu przyjęcia aplikacji do wyjazdu to około 2 miesiące, wliczając w to znalezienie odpowiedniej praktyki i załatwienie formalności – zwraca uwagę Grzegorz Lewsza, wiceprezydent ds. Public Relations z Komitetu Lokalnego Politechniki Wrocławskiej.
Inną interesującą opcją dla wszystkich młodych naukowców jest udział w Letnich Praktykach Badawczych, na które zapraszają Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk oraz Centrum Zastosowań Matematyki Instytutu Matematyki Polskiej Akademii Nauk. W interdyscyplinarnych zespołach studenci będą pracować według najlepszych brytyjskich wzorców przy projektach z dziedzin: matematyka i jej zastosowania w przemyśle, matematyka finansowa i analiza systemowa, modelowanie ekonomiczne, informatyka, wyzwania współczesnego internetu, nanotechnologia i in. Praktyki trwać będą w okresie lipiec – wrzesień 2009. Ci, którzy do nas dołączą, otrzymają możliwość przekonania się, że nauka nie musi być nudna! Promujemy w Polsce współpracę między środowiskiem naukowym a firmami i instytucjami, chcącymi usprawnić swoje działanie wykorzystując metody matematyczne i informatyczne – mówi Przemysław Świtalski, analityk systemowy z Instytut Badań Systemowych PAN.
Oferta praktyk nie ogranicza się tylko do kierunków ścisłych. Wystarczy dobrze poszukać, a każdy znajdzie coś dla siebie. Ciekawym pomysłem dla tych, których interesuje pisanie są praktyki letnie w „Gazecie Stołecznej”. Studenci poznają od kuchni pracę redakcji, dowiadują się, jak zbiera się materiał do tekstu, jak się go weryfikuje, jak szukać źródeł, jak pisać. Uczestniczą w redakcyjnych dyskusjach – poznają więc hierarchię tematów. Pisane przez stażystów teksty ukazują się w „Gazecie” muszą jednak spełniać kryteria – takie, jakie stawiamy tekstom dziennikarzy, nie ma żadnej taryfy ulgowej – mówi Agata Żelazowska-Cieśla, zastępca redaktora naczelnego „Gazety Stołecznej” i zachęca do składania aplikacji.
Kursy językowe
Wakacyjna nauka języka z reguły wygląda inaczej niż ta w roku akademickim. Ponieważ studenci mają więcej czasu i możliwości – szkoły językowe dostosowują się do takich okoliczności. Często wakacyjne kursy stawiają nacisk na konwersację i mają na celu wyćwiczenie umiejętności, na którą na standardowych zajęciach rocznych zazwyczaj jest za mało czasu, a którą bardzo trudno rozwinąć. O jej przydatności wspominać chyba nie trzeba. Takie kursy są prowadzone np. w krakowskiej Szkole Języków Poliglota. Na tym kursie to mówienie stanowi najważniejszą część każdych zajęć, uzupełniane, w razie potrzeby, powtórkami gramatyki i słownictwa. Jest to więc doskonały sposób na wprawienie w ruch wyuczonych reguł gramatycznych oraz zgromadzonego słownictwa, a tym samym na zamienienie biernej znajomości języka w czynną – mówi Katarzyna Karlak, dyrektor ds. metodycznych Poligloty. Coraz bardziej popularną formą uczenia się języków obcych stają się też ekspresowe letnie kursy. Na letnie ekspresowe kursy językowe decydują się nastawione na sukces osoby, robiące karierę zawodową oraz młodzi ludzie planujący wyjazd za granicę, przy czym jego celem niekoniecznie jest podjęcie pracy. Inwestują w naukę języka, bo taka umiejętność stanowi dla nich kapitał na przyszłość. Umiejętności językowe są dla nich gwarancją uzyskania dochodu nawet w najbardziej ekstremalnych czasach. Chętnych do nauki w wakacje z roku na rok przybywa – mówi Ewa Trębska-Zozula, dyrektor ds. studiów w Profi-Lingua. Kursy wakacyjne dają też możliwość elastycznego korzystania z nauki (np. odrabianie zajęć z innymi grupami). Wiele szkół proponuje też pośrednictwo w wyjazdach na wakacyjne szkolenia językowe za granicą – warto zgłosić się do nich, bowiem rzetelna szkoła to podstawa, a przypadkowych ofert nie brakuje. Pobyt za granicą daje jednocześnie możliwość praktycznego wykorzystania nabywanych umiejętności językowych. Niestety, wyjazd taki wiąże się z większymi kosztami niż zakup kursu w naszym mieście.
Festiwale
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki organizowany od 12 lat przez dr Jacka Radomskiego, przewodniczącego Wielkopolskiej Sieci Biur Karier oraz kierownika Biura Promocji Studentów i Absolwentów Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, daje szansę wszystkim studentom działającym w kołach naukowych. W tegorocznej edycji udział zapowiedziało blisko 150 kół naukowych i jeszcze nie jest za późno, by do nich dołączyć. W okresie wakacji studenci dostaną propozycję nie do odrzucenia. Współpracując ze Stowarzyszeniem Klanza zainteresowani ruszą w Polskę do szkół, często gdzieś na końcu świata, aby przybliżać swoje uczelnie i swój dorobek. Zapewniamy dojazd, wikt i opierunek oraz środki na pomoce dydaktyczne. Wybrać można m.in.: Ustrzyki Dolne, Rabkę czy Giżycko, ale i Zakopane, Międzyzdroje i.in. – mówi dr Radomski. Jeśli mamy wątpliwości co do zaangażowania się, to zastanówmy się, czy pracodawca łatwo zrezygnuje z pracownika, który wykazał się inicjatywą, dowiódł że umie pracować w zespole i indywidualnie, ma własną publikację i udowodnił swoje doświadczenie organizacyjne – dodaje.
Świetnym pomysłem na połączenie hobby z możliwością zdobycia doświadczenia jest pomoc w organizacji różnorakich festiwali. Trzeba przyznać, że wyrastają one jak grzyby po deszczu, a wiele z nich stoi na naprawdę wysokim poziomie. Np. na zainteresowanych kinem czekają organizatorzy Era Nowe Horyzonty, Letniej Akademii Filmowej w Zwierzyńcu, Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie czy Lata Filmów w Warszawie. Chętnych poszukują też łódzkie imprezy Festiwal Dialogu Czterech Kultur, Łódź Biennale i Camerimage. Wszystkie tego typu imprezy z otwartymi ramionami czekają na studentów, by w zamian za pomoc zaoferować im, prócz możliwość darmowego uczestnictwa w przygotowywanych wydarzeniach, solidną porcję praktycznych umiejętności. Dodatkowo podczas festiwali można spotkać wielu ciekawych ludzi i nigdy nie wiadomo, czym taka znajomość może zaowocować.
Wolontariat
Wszystkich zalet wolontariatu nie sposób wymienić: w ramach aktywności wolontariackiej można podróżować, poznawać nowe kultury, nowe języki, doświadczać siebie w różnych sytuacjach. To świetna forma przekonania się o własnych predyspozycjach, która w wielu sytuacjach pozwala w sposób przemyślany podejmować ważne życiowe decyzje. W ramach wolontariatu można angażować się w działania w różnorakich organizacjach i instytucjach, partiach politycznych, parafiach, pracując z osobami indywidualnymi oraz organizować swoje przedsięwzięcia i realizować swoje pasje – mówi Anna Graczyk-Osowska ze Stowarzyszenia POLITES. Prowadzi ono programy i projekty wpisujące się w budowanie społeczeństwa obywatelskiego poprzez edukację i wolontariat. Ciekawym przykładem jest Program Wolontariat Europejski (European Voluntary Service – Akcja 2 Programu Młodzież w Działaniu), który umożliwia wolontariuszowi lub grupie wolontariuszy w wieku od 18–30 lat podjęcie pracy społecznej w zagranicznych organizacjach nie nastawionych na zysk. Od 2004 roku wysłaliśmy w różne strony Europy ponad 40 młodych osób, natomiast gościliśmy u siebie czworo – mówi Anna Mazurkiewicz ze Stowarzyszenia POLITES, które posiada status organizacji goszczącej, koordynującej i wysyłającej wolontariuszy w ramach Wolontariatu Europejskiego.
Innym wartym rozważenia pomysłem jest wolontariat w Afryce lub Indiach, w ramach którego można wziąć udział w wielu projektach. Są to np. „Dzieci ulicy” – praca socjalna z dziećmi, głównie sierotami, praca z osobami zakażonymi wirusem HIV, nauczanie początkowe czy nauczanie angielskiego w szkołach dla dzieci w różnym wieku. Będąc w Afryce stawiamy siebie w innej sytuacji, żyjemy u boku ludzi biednych, walcząc razem z nimi, ramię w ramię o ich lepszą przyszłość. Poznajemy przebogatą kulturę ludzi zupełnie niedocenianych przez kulturę zachodnią. Przez ten fakt zaczynamy postrzegać świat z trochę innej perspektywy niż dotychczas. Problemy, jakie mamy w naszym świecie tracą na wartości. To chyba właśnie największa korzyść takiego wolontariatu – mówi Paweł Nowak promujący ideę wolontariatu w Afryce i w Indiach.
Aktywne wakacje – dlaczego warto?
Blisko 70% naszych kompetencji nabywamy przez doświadczenie, lecz od nas tylko zależy czy wolontariat, kurs językowy, staż czy praktyka będą dla nas ciekawe i przynoszące korzyści – podkreśla dr Jacek Radomski. Potwierdza to Grzegorz Lewsza wiceprezydent ds. Public Relations z AIESEC przy Politechnice Wrocławskiej. Kandydat po powrocie do Polski z zagranicznych praktyk, prezentując się pracodawcy ma ogromną przewagą nad innymi kandydatami bez takiego doświadczenia.
Zatem, że warto już wiemy, teraz pozostaje jedynie dokonać wyboru spośród wielu możliwości. Należy zastanowić się, jakie cele stawiamy sobie w rozpoczynającym się życiu zawodowym i co chcielibyśmy wynieść z wakacyjnych podróży czy pracy. Jest to bowiem najlepszy okres na zbudowanie podstaw swojej dalszej kariery, zwłaszcza w tak ciekawy sposób.
Beata Pałac