Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Pustki w Hybrydach

Koncert promocyjny płyty „Kalambury”

 
 
 
9 grudnia w warszawskich Hybrydach wystąpi zespół Pustki, jeden z najważniejszych zespołów alternatywnych. Podczas koncertu będą promować swój materiał z najnowszej płyty „Kalambury”, której premiera odbyła się 26 października br. Inspiracją dla powstania albumu były wiersze najwybitniejszych polskich poetów XX wieku, m.in.: Słonimskiego, Leśmiana, Wyspiańskiego, Tuwima.  
Wydanie kolejnej płyty potwierdza, iż zachwyt nad ich poprzednią płytą „Koniec kryzysu”, był w pełni uzasadniony, a jego wysoki poziom nie był dziełem przypadku. Artyści udowodnili, iż stali się w pełni dojrzałym zespołem, który konsekwentnie podąża własną drogą i nie stara się gonić za modą.  
Mimo iż w nagrywając płytę wykorzystali utwory Broniewskiego czy Gajcego, to podkreślają, iż zdecydowanie nie chcą się łączyć z nurtem rocka historycznego. Świadomi dramatycznych, wojennych doświadczeń wielu Polaków, twierdzą, że zamiast ciągle je rozpamiętywać i rozliczać tragiczną przeszłość — powinniśmy myśleć o przyszłości.
 
Muzycznie „Kalambury” to odpowiedź na pytanie, dlaczego Pustki uważane są dziś za jeden z najciekawszych polskich zespołów. Potrafią oczarować delikatnym klimatem i zaatakować silnym brzmieniem gitar.
Większość utworów to premierowe kompozycje, a zamieszczenie kilku starszych kawałków w nowych wersjach pozwoliło „ocalić je od zapomnienia” i zebrać razem fajne piosenki, które porozrzucane były na niezależnych składankach i kompilacjach.
Na płycie znalazła się także jedna piosenka, do której tekst napisał Radek Łukaszewicz, lider i założyciel Pustek. Utwór zatytułowany „Nieodwaga” wyraża lęki współczesnego człowieka, żyjącego w okresie pokoju i względnego dobrobytu, gdzie nie musi bać się głodu i wojny, utraty wolności i niepodległości, jednocześnie żyjącego w czasach gdzie odwaga potaniała.
Zespół z poezją związany był od samego początku – występując na imprezach poetyckich, ilustrując muzyką festiwale literackie, komponując dla teatru czy słuchowisk radiowych. Nagranie takiej płyty jak „Kalambury” było więc kwestią czasu. Przystępując do nagrywania mieli już w repertuarze trochę piosenek, w których grali muzykę do poezji, po za tym okazało się, że posiadali też wiele muzycznych pomysłów, które nigdy nie zamieniły się w piosenki jedynie dlatego, że brakowało do nich tekstu.
Utwór „Kalambury” do wiersza Władysława Broniewskiego, który dotąd istniał jako nagranie z próby nagrany został ponownie, ze zmienioną aranżacją. Basia jeszcze raz zaśpiewała „Jakżesz ja się uspokoję” do wiersza Stanisława Wyspiańskiego. Inne starsze kawałki zmiksowali na nowo, aby pokazywały stan zespołu Pustki w chwili obecnej i tworzyły spójny album. Okazało się, że nie brakuje im też świeżych pomysłów, dzięki czemu szybko powstały zupełnie nowe kompozycje. Utwory takie jak „Trawa” czy „Notes” to kawałki, które napisali jako ostatnie przed wejściem do studia.
 
„Kalambury” to specjalny prezent dla fanów, który podsumowuje w jakiś sposób dziesięcioletnią działalność a jednocześnie pokazuje najnowsze oblicze Pustek.
 
Skład:
Radek Łukasiewicz – gitary, śpiew
Grzegorz Śluz – perkusja
Barbara Wrońska – śpiew, instr. klawiszowe
Szymon Tarkowski – bas
 
 
 
9.12.2009
Klub Hybrydy, ul. Złota 9, Warszawa
tel. (22) 822 30 03, 822 87 02, www.hybrydy.com.pl
 
Start: 19.00, wejście od 18.00