Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

PW-Sat w Europejskiej Agencji Kosmicznej

Pierwszy Polski Studencki Satelita dostarczony do Europejskiego Centrum Badań Kosmicznych i Technologii Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA w Holandii.

16 października 2011 roku ukończono pomyślnie wszystkie próby pierwszego polskiego satelity – satelity zbudowanego przez studentów Politechniki Warszawskiej przy współpracy z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

W opracowaniu i budowie tego satelity zaangażowani byli studenci z dwóch kół naukowych – Studenckiego Koła Astronautycznego (Wydział Mechaniczny Energetyki i Lotnictwa) oraz Studenckiego Koła Inżynierii Kosmicznej (Wydział Elektroniki i Technik Informacyjnych). Opiekunem naukowym projektu był od początku prof. dr hab. inż. Piotr Wolański z Wydziału MEiL (Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa).
 

Główny cel projektu to edukacja studentów w zakresie przygotowania, budowy i wykorzystania sztucznych satelitów Ziemi. Do celów szczegółowych należą:

1.    Testowanie systemu rozwijania elastycznych baterii słonecznych nowej generacji.

2.    Badanie możliwości przyspieszenia deorbitacji satelity z pomocą rozwijanej struktury, która zwiększy opór i spowoduje jego szybsze zejście z orbity.

3.    Testowanie systemu łączności z satelitą między innymi przez Politechnikę Warszawską, Akademię Morską w Gdyni oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN.

 

Najbardziej aktywnymi studentami, którzy brali udział w programie budowy PW-Sat byli: Kamil Bobrowski, Andrzej Cichocki, Marcin Dobrowolski, Rafał Graczyk, Marcin Iwiński, Michał Kurowski, Marcin Stolarski, Tomasz Szewczyk, Maciej Urbanowicz – Studencki koordynator projektu oraz Grzegorz Woźniak.