Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

PwC – poznaj jednego z najlepszych pracodawców

O tym, jak ważna jest atmosfera w pracy, ofercie praktyk i staży dla studentów, procesie rekrutacji, ścieżkach kariery, możliwościach rozwoju i Programie Influencer rozmawiamy z Izabelą Szczurską, Attraction & MatchBeta Leader, PwC Polska

Co sprawiło, że są Państwo w gronie Najlepszych Pracodawców wg rankingu Pracodawca Roku AIESEC?

Praca w PwC wyróżnia się ogromną różnorodnością ze względu na to, że pracujemy dla klientów z niemal wszystkich branż. Wszystkie oferowane przez nas praktyki są płatne. Jako jedni z niewielu pracodawców na rynku mamy program praktyk letnich WEX skierowanych już do studentów I i II roku I stopnia. Dzielimy się wiedzą, pokazujemy, jak wygląda praca projektowa w różnych dziedzinach biznesu. Nasi praktykanci pracują z doświadczonymi ekspertami i wspólnie realizują projekty dla klientów PwC. Rozwój pracowników jest dla nas kluczowy.

Studenci jako jeden z podstawowych czynników wpływających na wybór miejsca pracy wskazują atmosferę. Jak Państwo dbają o ten aspekt?

Siłą PwC są ludzie. Obecnie zatrudniamy w Polsce już ponad 4500 osób. Ponad 70% wszystkich pracowników to osoby poniżej 35. roku życia. Każda nowa osoba dołączająca do PwC otrzymuje wsparcie pracownika, który pomaga jej w pierwszych miesiącach pracy (tzw. Buddy). Działa u nas szereg różnych programów mających wpływ na budowanie przyjaznej atmosfery np.: coach – coachee, big brother – big sister, PwC Joy, w ramach którego zapewniamy np. masaże w biurze czy organizujemy wolontariat pracowniczy, dający możliwość przeznaczania kilku godzin w miesiącu na działalność społeczną. Pracownicy PwC mogą korzystać również z elastycznego czasu pracy, świeżych owoców i aktywności sportowych dofinansowanych przez firmę.

Z rankingu Pracodawca Roku AIESEC wynika, że już 40% studentów jest aktywnych zawodowo. Jaką mają Państwo ofertę praktyk i staży?

Praktyki w PwC trwają od 3 do 9 miesięcy. Na praktyki mogą aplikować absolwenci i studenci 3. roku studiów I stopnia oraz studenci i absolwenci studiów II stopnia. Nie wymagamy wykształcenia kierunkowego – najważniejsze są dla nas zdolności analityczne, umiejętność logicznego myślenia. Oferujemy praktyki we wszystkich obszarach: Audyt, Konsulting biznesowy, Prawo i Podatki, Technologia. Praktyki w PwC są zawsze płatne, oferujemy także kartę Multisport.

Na jaką ścieżkę rozwoju może liczyć praktykant, stawiający pierwsze kroki w Państwa firmie?

Na praktykach każda osoba od razu aktywnie włącza się w pracę swojego zespołu, wykonując odpowiedzialne zadania. Bierze udział w projektach realizowanych dla klientów PwC i wspiera bardziej doświadczonych kolegów, od których może czerpać wiedzę. Daje to możliwość szybkiego rozwoju, a także sprawdzenia się w różnych obszarach i nabycia różnorodnych umiejętności. Osoby, które dobrze realizują swoje zadania i są zainteresowane dłuższą współpracą, mają szansę otrzymać ofertę zatrudnienia na stanowisku konsultanta.

Jak w Państwa firmie wygląda proces rekrutacji? Do czego służy narzędzie HireVue?

Osoby zainteresowane odbyciem praktyk lub zatrudnieniem zapraszamy na naszą stronę pwc.pl/kariera (sekcja student). W pierwszym kroku prosimy o zaaplikowanie na konkretne ogłoszenie. Po zaaplikowaniu on-line prosimy o wypełnienie testu weryfikującego analityczne myślenie. Osoby, który uzyskują pozytywny wynik testu, zapraszamy do kolejnego etapu, jakim jest weryfikacja kompetencji przez narzędzie HireVue. Kandydat może w dogodnym dla siebie miejscu i czasie nagrać swoje odpowiedzi na pytania weryfikujące np. poziom znajomości języka angielskiego. Ostatnim etapem jest spotkanie w biurze PwC – w zależności od działu, do którego prowadzona jest rekrutacja, może to być rozmowa z menedżerem albo mini Assessment Centre.

Jakie kompetencje można rozwinąć, pracując w Państwa firmie?

Przyszłość należy do organizacji, które potrafią dostrzec i wykorzystać potencjał swoich pracowników. W PwC doceniamy i rozwijamy cechy, które definiują nas jako ludzi: ambicję, elastyczność, umiejętność budowania relacji, wnikliwość i zdolności przywódcze. Wspieramy pracowników w ciągłym rozwoju i nauce, aby mogli kształtować otaczającą nas rzeczywistość biznesową. Nasza przewaga tkwi w tym, co ludzkie.

Studenci stawiają na rozwój. Co oferuje Państwa firma w tym zakresie?

Rozpoczynając pracę w PwC, pracownik od początku wie, jakie będą kolejne etapy kariery, i co najważniejsze – ma realny wpływ na jej rozwój. Raz w roku razem z przełożonym wyznaczane są cele, które konsekwentnie realizowane prowadzą do awansu. Każdy pracownik może również korzystać z bogatej oferty szkoleń stacjonarnych i e-learningowych, a także brać udział w programie coach – coachee.

Prowadzą Państwo Program Influencer. Na czym on polega i czym powinien cechować się kandydat na Influencera PwC?

Program Influencer PwC to program ambasadorski. Szukamy na uczelniach osób, które chciałyby reprezentować naszą firmę w środowisku akademickim. Bardzo blisko współpracujemy z zespołem influencerów – jesteśmy w bieżącym kontakcie, wspólnie organizujemy różnego rodzaju wydarzenia na uczelniach. W zamian dajemy tablet na czas współpracy, oferujemy ciekawe szkolenia, np. z personal brandingu, social mediów, coachingu kariery, wspieramy w prowadzenia od A do Z własnych projektów, nagradzamy inicjatywę i przedsiębiorczość. Do zespołu naszych influencerów poszukujemy osób kreatywnych, aktywnych w social mediach, lubiących networking i łatwo budujących relacje.

Dziękujemy za rozmowę.

 

Izabela Szczurska, Attraction & MatchBeta Leader, PwC Polska

Kierownik Projektów, praktyk HR z kilkunastoletnim doświadczeniem zawodowym zdobytym w polskich i zagranicznych firmach. Od marca 2017 r. związana z firmą doradczą PwC Polska. Posiada bogate doświadczenie w przygotowaniu, wprowadzaniu na rynek i rozwoju produktów internetowych wspierających rekrutacje, w działaniach employer branding oraz w samym obszarze HR. Absolwentka Uniwersytetu Warszawskiego (kierunek – politologia), a także warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej, gdzie ukończyła studia podyplomowe z zakresu Zarządzania Projektami.