Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Questy w Dwóch Dolinach – idealne na wakacje

Wraz z nadejściem wakacji rusza projekt questingowy, realizowany przez firmę Dwie Doliny Muszyna-Wierchomla oraz trenerów z Questing.pl. Ścieżki questingowe będą nowym produktem turystyczny w Wierchomli i jedyną tego typu atrakcją w Beskidzie Sądeckim.

Questing to propozycja dla całych rodzin, doskonale wpisująca się w trend turystyki rodzinnej. Definiować go można poprzez zabawę, nawiązującą do podchodów i zdobywania harcerskich sprawności. Dzięki niemu możemy przeżyć niesamowitą przygodę, przenieść się w zupełnie inny wymiar. To powrót do świata, który pamiętamy z dziecięcych lat. Podstawą jest wspólne odkrywanie, przeżywanie i wspominanie. Wystarczą wcześniej pobrane foldery, mapy ze szlakami i wierszowanymi wskazówkami. Na tej podstawie rozwiązuje się quest, których prowadzi do określonego celu – skarbu w postaci skrzyneczki z pieczątką, świadczącą o wykonaniu zadania.

Podążanie ścieżkami questingowymi jest też twórczym sposobem na zagospodarowanie wolnego czasu. To doskonały pomysł dla rodziców, którzy kilka razy dziennie słyszą od swoich dzieci, że się nudzą. Ważne jest, by odpowiednio na to znudzenie zareagować i zaproponować dziecku coś, co go zaciekawi i pomoże w jego dalszym rozwoju.Dziecko potrzebuje spędzenia czasu z rodzicami, poświęcenia uwagi, rozmowy. To wszystko daje wspólna zabawa – jedno ze słów kluczy questingu. Dla dzieci jest czymś naturalnym. Poprzez zabawę poznają otaczający je świat i mechanizmy nim rządzące. Idealnie będzie pasowało tu też konfucjańskie hasło: „powiedz mi, a zapomnę, pokaż mi, a zapamiętam, pozwól mi zrobić, a zrozumiem”.

Questing to też doskonała rozrywka dla dorosłych, którzy potrzebę zabawy realizują w innym celu. Dzięki niej relaksują się i nabierają dystansu do codziennych spraw. Odreagowanie stresu i wysiłku pozwala z kolei na zachowanie zdrowia psychicznego.

Potencjał tej formy turystyki postanowiono wykorzystać w Wierchomli. Malownicza wioska w Beskidzie Sądeckim, dobrze znana miłośnikom narciarstwa, tym razem przedstawia swoje walory w letniej odsłonie. Miejsce gdzie rodziny przyjeżdżały głównie w zimie, by oddać się białemu szaleństwu, korzystając z doskonale przystosowanych tras narciarskich, otworzy swoje tereny także w okresie bezśnieżnym. Dzięki 5 questom teren ten, liczący ponad 100 ha, będzie tętnił życiem przez okrągły rok. Pierwszym szlakiem turystyczno – przygodowym będzie można wyruszyć już w połowie lipca, a cały projekt zostanie zrealizowany do końca sierpnia.

Questy pozwolą na odkrywanie nieznanych do tej pory walorów Popradzkiego Parku Krajobrazowego oraz piękna Beskidu Sądeckiego. Będą one dostosowane dla osób w każdym wieku tak, by zapewnić moc atrakcji i rozrywek. Chcemy stworzyć miejsce wspólnej przygody i zabawy na łonie przyrody, gdzie nie będzie miejsca na nudę – mówi Justyna Gliwicz z firmy Dwie Doliny Muszyna – Wierchomla Sp. z o.o.

Na odwiedzających Wierchomlę czekają także dodatkowe atrakcje takie jak wyciąg krzesełkowy „Wierchomla 1” – czynny cały rok, park linowy, paintball, quady czy basem i SPA Resort w Hotelu Wierchomla.

Questing to jeden z nowych trendów światowej turystyki. Dzięki innowacyjnemu połączeniu zabawy z edukacją zmienia wymiar turystyki. Region jest promowany poprzez wydobycie i utrwalenie zasobów kulturowych miejsc, które do tej pory nie były eksponowane.

W Polsce questing istnieje zaledwie od kilku lat, ale coraz bardziej zyskuje na popularności. Do tej pory udało się stworzyć około 200 ścieżek. Patronat nad samą ideą questingu objęła Polska Organizacja Turystyczna.

Każde miejsce na ziemi może poszczycić się czymś, co go wyróżnia. Dla jednego będzie to zapomniana legenda, dla innego niespotykane elementy krajobrazu, dla jeszcze innego ciekawe okazy fauny i flory. Co będzie można odkryć w Wierchomli? Niech to pozostanie tajemnicą, którą każdy turysta będzie mógł samodzielnie odkryć.

Więcej informacji o questingu w Wierchomli można znaleźć na www.wierchomla.com.pl/questing