Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Dekalog traktowania siebie z większą wyrozumiałością

Fragment książki „Nasza nerwowa planeta” Matta Haiga (wydawnictwo Sensus), którą można wygrać w najnowszym konkursie magazynu Eurostudent.

1. Pomyśl o ludziach, których kochasz. Pomyśl o swoich najgłębszych relacjach z innymi osobami. Pomyśl o radości, jaką czujesz, gdy ich widzisz. I uświadom sobie, że ta radość nie ma nic wspólnego z ich wyglądem — oprócz tego, że dana osoba wygląda tak, a nie inaczej, a Ty się cieszysz na jej widok. Zostań swoim przyjacielem. Doceń osobę, która kryje się za Twoją twarzą.

2. Zmień swoje podejście podczas oglądania własnych zdjęć. Jeżeli patrząc na jakieś zdjęcie, myślisz: „Ojej, wyglądam staro”, pamiętaj, że za jakiś czas spojrzysz na nie i powiesz: „Ojej, jak młodo tu wyglądam”. Zamiast czuć się staro, patrząc na siebie z perspektywy swojego młodszego „ja”, spróbuj spojrzeć na siebie z perspektywy swojego starszego „ja” i poczuć się młodo.

3. Pokochaj swoje niedoskonałości. Podkreślaj je. To one są tym, co Cię odróżnia od androidów i robotów. „Dążąc do doskonałości, nigdy się nie jest zadowolonym”, powiedziała żona Lwowa Natalie w „Annie Kareninie”.

4. Nie próbuj być kimś, kto już istnieje. Ciesz się swoją odmiennością.

5. Nie martw się, jeśli ludzie Cię nie lubią. Nie jesteś w stanie zaskarbić sobie sympatii wszystkich. Lepiej być nielubianym za to, że jest się sobą, niż lubianym za bycie kimś innym. Życie to nie jest sztuka teatralna. Nie graj siebie. Bądź sobą.

6. Projektuj swoje myśli na zewnątrz. Myśl o naturze. Wyszukaj w Google zdjęcia amazońskich żab szklanych. Znajdź swoje miejsce w naturalnym porządku. Znamy 9 milionów gatunków, a szacuje się, że to jest zaledwie 20% wszystkich zwierząt na świecie. Uświadom sobie, że życie jest piękne. A Ty jesteś żyjącą istotą. Ignoruj idiotów, którzy mają wąską definicję piękna. Są ślepi na niedoskonałą cudowność świata.

7. Nigdy nie pozwalaj, żeby negatywna opinia nieznajomej osoby na Twój temat stała się Twoją negatywną opinią na Twój temat.

8. Jeżeli czujesz się źle we własnym ciele, trzymaj się z dala od Instagrama.

9. Pamiętaj, że nikt oprócz Ciebie nie martwi się tym, jak wygląda Twoja twarz.

10. Zrób w ciągu dnia coś, co nie jest pracą ani obowiązkiem i nie wymaga korzystania z internetu. Zatańcz. Pokop piłkę. Przyrządź burrito. Posłuchaj muzyki. Zagraj w Pac-Mana. Pogłaszcz psa. Naucz się grać na instrumencie. Zadzwoń do przyjaciela. Ułóż się w jogowej pozycji dziecka. Wyjdź na świeże powietrze. Pójdź na spacer. Poczuj wiatr na twarzy. Albo połóż się na podłodze, unieś nogi, oprzyj je o ścianę i po prostu oddychaj.