Perspektywa Julii, Pauliny i Bartosza, którzy łączą staż Kierunek ORLEN ze studiami. Ile wspólnego mają ze sobą te dwa środowiska? Czy da się połączyć studia z pracą?
Połączenie pracy ze studiami: warto czy nie?
Julia: Warto, chociaż to nie lada wyzwanie, szczególnie gdy jest to praca na pełen etat. Wiele osób obawia się braku czasu dla siebie, utraty życia towarzyskiego czy zbyt dużej liczby obowiązków. W moim przypadku było podobnie. Kiedy na I roku studiowałam stacjonarnie – nie podjęłam żadnej pracy, nawet dorywczej. Bałam się, że sobie nie poradzę i nie będę w stanie połączyć nauki z pracą. Strach, jaki odczuwałam, był zupełnie niepotrzebny! Teraz mija rok, odkąd zdecydowałam się zmienić tryb studiów na zaoczne, aby połączyć je z pracą – i mogę stwierdzić, że była to najlepsza decyzja, jaką mogłam podjąć. Obecnie jestem na III roku studiów licencjackich w trybie zaocznym. Zdobywanie doświadczenia zawodowego w trakcie studiów i wykorzystanie tego czasu na rozwijanie się jest wielkim powodem do dumy i satysfakcji z wykorzystania swojego potencjału w stu procentach. Oczywiście wymaga to mobilizacji i planowania, ale naprawdę warto. Szczególnie, gdy w firmie panuje miła atmosfera.
W jaki sposób atmosfera w firmie ORLEN wpływa na Twoją pracę?
Bartosz: Lubię przychodzić do pracy. Nigdy nie miałem uczucia, że mi się nie chce albo że idę tam za karę, ale myślę, że to wyłącznie zasługa moich współpracowników z ORLEN Paliwa, dzięki którym atmosfera jest naprawdę miła i przyjazna. Aż chce się pracować! Mam ochotę dalej się rozwijać i realizować dodatkowe zadania, nie będąc jednocześnie znudzonym czy przytłoczonym ich liczbą.
Rady dla pierwszoroczniaków
- Bądź sobą. Nie udawaj. Jeśli masz naprawdę się z kimś zaprzyjaźnić, to ta osoba polubi Cię takim, jakim jesteś.
- Bądź punktualny. Dotyczy to zarówno zajęć na uczelni, jak i spotkań ze znajomymi. Nikt nie lubi czekać na tego jednego spóźnialskiego.
- Rób notatki: swoimi słowami i skrótami. Nie kseruj. Będzie to bardzo cenne, kiedy przyjdzie czas kolokwiów i zaliczeń, ale też na co dzień, kiedy trzeba będzie coś powtórzyć.
- Buduj pewność siebie, celuj wysoko i żyj z nastawieniem, że osiągniesz wszystkie swoje marzenia, mimo że inni będą uważać inaczej.
Studia: Chcąc napisać maila do wykładowcy, nie zapominaj o jego stopniu naukowym. Stopień naukowy prowadzącego z łatwością możesz sprawdzić na stronie uczelni, wpisując imię i nazwisko wykładowcy.
Praca: Gdy wysyłasz maila do wielu pracowników, bon ton jest następujący: w liście adresowej odbiorców stanowiska od najwyższego do najniższego, najpierw kobiety, potem mężczyźni (dyrektorka, dyrektor, kierowniczka, kierownik, specjalista, specjalista itd.) lub stanowiska od najwyższego do najniższego, ale zamiast płci nazwiska alfabetycznie (Dyrektor A, Dyrektor B, Kierownik A, Kierownik B itd.).
Studia: Jeśli chcesz zacząć swoją karierę zawodową już na studiach, pamiętaj, że praca w tygodniu nie może być ważniejsza. Praca oczywiście jest ważna, ale decydując się na jakiś rodzaj wykształcenia, musimy stawiać je na pierwszym miejscu. Prowadzący bardzo często są wyrozumiali, więc konsultuj z nimi swoje nieobecności.
Praca/staż: Gdy jesteś studentem, Twój pracodawca czy opiekun Twojego stażu pozwoli Ci elastycznie pogodzić naukę z pracą. Warto jednak być fair i otwarcie poprosić o pomoc w zaplanowaniu zadań tak, aby móc je pogodzić z nauką.
Kwadrans studencki – na studiach tak, w pracy nie: Kwadrans studencki to potoczne określenie 15-minutowego spóźnienia ze strony prowadzącego; po tym czasie studenci mogą opuścić zajęcia bez konsekwencji. Przy dzisiejszych możliwościach technicznych w łatwy sposób można się skontaktować z prowadzącym i zapytać, kiedy pojawi się na zajęciach. W pracy spóźnienia nie są mile widziane, a punktualność jest naprawdę pożądaną cechą.
Autor: Paulina Bierczak