Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Rewolucja na rynku dostawców internetu szerokopasmowego?

Cyfrowy Polsat już wkrótce, jako pierwszy dostawca w Polsce, wprowadzi do swojej oferty Internet 4G. Operator zapowiada rozpoczęcie sprzedaży usług w I kwartale 2011 r. Tym samym Polska stanie się czwartym krajem w Europie, w którym będzie dostępny tak szybki Internet bezprzewodowy w technologii LTE.


Co oznacza Internet 4G dla zwykłego użytkownika? Przede wszystkim niewyobrażalne przyspieszenie transmisji danych. Pierwsze modemy Cyfrowego Polsatu dostępne w sprzedaży będą osiągały maksymalną prędkość do 73 Mb/s przy pobieraniu danych i 25 Mb/s przy wysyłaniu, działając w kanale 10 MHz. Docelowo, przy pracy w kanale 20 MHz, ich prędkość wzrośnie do aż 100 Mb/s przy ściąganiu danych i maksymalnie 50 Mb/s – przy wysyłaniu. Podwyższenie parametrów będzie możliwe bezpłatnie poprzez zmianę oprogramowania na nową wersję pobraną z Internetu. Oznacza to, że ściągnięcie filmu HD zajmie kilka minut, przesłanie go dalej do kolegi – niewiele dłużej, oczywiście pod warunkiem, że serwer, na którym umieszczony jest plik obsłuży takie prędkości. Co ciekawe – docelowo technologia LTE jest wstanie obsłużyć transfer do 326 Mb/s, co w obecnych realiach trudno sobie nawet wyobrazić. Oferowany już dzisiaj przez Cyfrowy Polsat najszybszy mobilny Internet w Polsce HSPA+ MIMO o prędkości do 28,8 Mb/s pokazuje jak szybko zmienia się technologia i jakie możliwości zyskują sukcesywnie użytkownicy, których wymagania co do jakości łącza rosną wraz z coraz większymi możliwościami, jakie otwierają przed nimi zasoby sieci – telewizja HD i 3D, usługi VOD, gry sieciowe, elektroniczna prasa, video blogi, systemu monitoringu on-line, itp.

Zwiększanie przepustowości sieci internetowych z pewnością spowoduje duże zmiany zarówno na rynku dostawców usług internetowych, jak i wszystkich tradycyjnych mediów. Obecnie, korzystając tylko i wyłącznie z legalnych źródeł użytkownik Internetu ma dostęp do większości materiałów telewizyjnych i to w jakości HD, nie wspominając o niezliczonej liczbie stacji radiowych oferujących jakość dźwięku identyczną z jakością płyt CD. Czy w najbliższym czasie czeka nas rewolucja w mediach? Czas pokaże – z pewnością nowoczesne technologie takie jak te wprowadzane przez Cyfrowy Polsat będą miały wpływ na rozwój rynku.

Internet 4G Cyfrowego Polsatu pod względem oferowanych możliwości i parametrów (prędkości pobierania i wysyłania danych, opóźnień, pojemności) śmiało może konkurować z łączami przewodowymi. Obecnie najszybsze łącza działają w technologii światłowodowej i pozwalają przesyłać dane z prędkością do 125 Mb/s. Poważnym ograniczeniem tego rozwiązania jest brak infrastruktury, a co za tym idzie niewielka dostępność tego typu technologii. Sytuacja więc jest taka, że szybsze łącza istnieją , ale mogą z nich korzystać bardzo nieliczni. W przypadku Internetu bezprzewodowego infrastrukturę można budować znacznie szybciej, co daje szanse na szeroką dostępność technologii LTE.

Dla wszystkich zainteresowanych Internetem 4G użytkowników Cyfrowy Polsat przygotował specjalną promocję. Pierwszych 10 000 szczęśliwców będzie mogło korzystać z nowej technologii zupełnie za darmo przez pół roku. Zapisy mają rozpocząć się już 1 grudnia br. Więcej informacji będzie można uzyskać na stronie www.cyfrowypolsat.pl.