Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Rewolucja w sztuce – projektstarter.org – do 20 maja

Po raz pierwszy w Polsce każdy z nas może zostać mecenasem sztuki, choćby posiadał tylko 10 zł.

Po raz pierwszy każdy, niezależnie od wieku, pochodzenia, miejsca zamieszkania, każdy kto ma świetny pomysł na projekt artystyczny, technologiczny czy np.: designerski, ma szansę podzielić się nim ze światem i zebrać pieniądze na jego realizację. Rusza pierwszy w Polsce portal crowdfundrisingowy- projektstarter.org.

Projektstarter.org to portal wspierający innowacyjne projekty związane z kreatywnymi obszarami sztuki tj. taniec, film, muzyka, fotografia, dziennikarstwo oraz teatr, a także design, moda, technologia, gry, komiksy
oraz dziennikarstwo.

Osoby indywidualne (Pomysłodawcy), kreatywne, innowacyjne zgłaszają swoje pomysły z wymienionych dziedzin, po ich upublicznieniu każdy z nas (Sponsorów) może wesprzeć ich realizację wpłatą dowolnej wielkości. Portal działa na zasadzie wszystko albo nic. Środki wpłacane przez Sponsorów zbierane są na konto portalu, po zebraniu w określonym czasie pełnej założonej przez Pomysłodawcę kwoty, jest ona przesyłana
na jego prywatne konto. W przypadku nie zebrania pełnej kwoty, środki wracają do Sponsorów. Założenie portalu jest takie, że każda osoba zgłaszająca projekt musi zaproponować nagrody (różne dla różnej wielkości wpłat) dla Sponsorów, to rodzaj wynagrodzenia, podziękowania dla każdego, kto zechce wesprzeć projekt choćby kilkoma złotymi.  

Projektstarter nie jest kolejnym funduszem grantowym czy biurem obsługującym konkursy publiczne. To portal dla kreatywnych osób indywidualnych, które chcą zrealizować swoje marzenia lub dołożyć swoja cegiełkę, datek do realizacji ciekawego pomysłu, ma więc pomóc w stworzeniu swoistej społeczności osób zainteresowanych szeroko rozumianą kulturą i sztuką. Jednocześnie nie jest to portal do zgłaszania:

– projektów charytatywnych
– projektów samopomocowych
– biuro ogłoszeń o wydarzeniach artystycznych lub o pracy 

Ten model już działa i sprawdził się znakomicie, czego dowodem jest np.: www.kickstarter.com

 
 

Do 20 maja zbierane są zgłoszenia Pomysłodawców, osób które chciałyby spróbować swoich sił i zweryfikować swoje pomysły wśród szerokiej grupy odbiorców. Aby zgłosić swój projekt należy wypełnić prosty formularz zgłoszeniowy przedstawiający krótko swój pomysł, kładąc główny nacisk na jego innowacyjność oraz korzyści
dla Sponsorów. Należy pamiętać, że kryterium publikacji zgłoszenia nie jest grupa docelowa ani oddziaływania, jedynym kryterium jest innowacyjności i myślenie „out of the box”. Opisy projektów mają zainteresować potencjalnych Sponsorów, którymi mogą być znajomi, rodzina, przypadkowe osoby. Należy więc tak pisać opisy, by wszyscy oni widzieli korzyści dla siebie (należy unikać pisania podobnego do wniosków o fundusze publiczne, nacisku na bezpośrednich wykonawców i odbiorców projektów).

Twórcą portalu i jego administratorem jest Biuro Projektowe Programu Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP) Polsce, co gwarantuje wiarygodność, transparentność i przejrzystość procedur i procesów. Portal nie ma charakteru komercyjnego, nie będzie na nim można umieszczać reklam czy płatnych ogłoszeń. Dzięki temu portal ma szansę być żywą i obiektywną komórką, miejscem spotkania szerokiej społeczności zainteresowanej innowacjami w kulturze, technologii, designie czy architekturze.

Dodatkowe informacje:

www.projektstarter.org
www.undp.org.pl