Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Rób to, co kochasz. Poznaj 3 cechy pracy marzeń!

 

Lubisz swoją pracę? Należysz do wybranych. „Ogólnopolskie badanie satysfakcji z pracy” pokazuje, że co czwarty Polak nie spełnia się zawodowo. Czy praca marzeń w ogóle istnieje? Na co zwracać uwagę, szukając praktyk lub stażu? Sprawdź najnowsze porady, jak zacząć i rozwijać karierę.

 

Kto wie, jak szukać, ten znajdzie

Ponad ¼ Polaków na pytanie „za co lubisz swoją pracę” odpowiada, że nie lubi jej wcale. Aż 70% studentów i absolwentów obawia się, że błędnie podjęta decyzja zawodowa przyniesie rozczarowanie lub frustrację (dane pochodzą z raportu „Młodzi na rynku pracy”, SW Research).

Mówi się, że sytuacja na rynku pracy jeszcze nie była tak dobra dla pracowników w ciągu ostatnich 26 lat. Osoby zaczynające karierę mają wiele możliwości, jednak wybór wcale nie jest taki prosty – stwierdza Katarzyna Godlewska z Grupy Absolvent, organizatorka największych w Polsce targów pracy i praktyk dla studentów i młodych absolwentów. – Warto zastanowić się, jaka praca byłaby dla nas najlepsza i porozmawiać z potencjalnym pracodawcą jeszcze przed oficjalną rozmową rekrutacyjną. W bezpośredniej, nieformalnej atmosferze łatwiej zapytać o ważne dla nas sprawy – przyszłe zadania, możliwości rozwoju, work-life balance czy dodatkowe benefity – dodaje.
Jak rozwiać wątpliwości i wybrać dobrą pracę? Na początek warto zastanowić się, co – poza wynagrodzeniem – sprawia, że lubimy swoją pracę.

Po pierwsze, satysfakcja i poczucie sensu

Przekonanie, że to, co robisz ma sens, to podstawa. Aż 70% studentów i młodych absolwentów uważa, że wymarzona praca daje satysfakcję i poczucie życiowej stabilizacji, zapewniając czas i przestrzeń na work-life balance.
Liczy się także świadomość, że efekty działalności zawodowej przydadzą się innym ludziom. Ponad połowa osób zaczynających karierę twierdzi, że idealna praca to taka, która oferuje dobre wynagrodzenie i możliwość zarabiania na swojej pasji.

Po drugie, rozwój

Praktyki, staż lub pierwsza praca dają okazję do zdobycia nowych kompetencji – rodzi się pytanie, czy będą one wartościowe? Przeglądając oferty pracy, warto zwrócić uwagę na zakres obowiązków i benefity. Coraz więcej firm oferuje młodym specjalistom szkolenia, finansuje udział w kursach i warsztatach na zewnątrz firmy.
Można rozwijać się także wewnątrz firmy. Praca projektowa z doświadczonymi specjalistami daje okazję do uczenia się bezpośrednio od praktyków. Zanim zaaplikujesz, zapytaj, najlepiej wprost, jak wygląda twój przyszły zespół i jakie kompetencje rozwiniesz.

 

Mówi się, że sytuacja na rynku pracy jeszcze nie była tak dobra dla pracowników w ciągu ostatnich 26 lat. Osoby zaczynające karierę mają wiele możliwości, jednak wybór wcale nie jest taki prosty.Warto zastanowić się, jaka praca byłaby dla nas najlepsza i porozmawiać z potencjalnym pracodawcą jeszcze przed oficjalną rozmową rekrutacyjną. W bezpośredniej, nieformalnej atmosferze łatwiej zapytać o ważne dla nas sprawy – przyszłe zadania, możliwości rozwoju, work-life balance czy dodatkowe benefity –  Katarzyna Godlewska, Grupa Absolvent.pl.

 

Po trzecie, poczucie wolności i sprawczości

Dla 15% studentów i młodych absolwentów wymarzona praca to taka, w której jest się własnym szefem lub szefową i realizuje się swoje pomysły na własnych zasadach. Ważne są także elastyczne godziny lub zdalne wykonywanie zadań.
Coraz popularniejszym trendem staje się cyfrowy nomadyzm, w myśl którego można pracować z dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy tylko dobry pomysł i dostęp do internetu.

Rób to, co kochasz – także w pracy

Masz już upatrzoną ofertę pracy lub firmę, do której chcesz zaaplikować? A może dopiero zastanawiasz się nad wyborem pracodawcy? Spisz swoje pytania i porozmawiaj z rekruterami na Absolvent Talent Days – największych w Polsce targach pracy i praktyk dla studentów i absolwentów.
Bezpośrednia rozmowa z twoim przyszłym szefem albo pracownikami zespołu rozwieje twoje wątpliwości i pomoże w wyborze pracy. Rób to, co kochasz – nie tylko po godzinach. Takie wydarzenia jak targi z ofertami pracy, praktyk i staży to okazja do spotkań w nieformalnej atmosferze i zapoznania się z możliwościami na start i rozwój kariery.

 

Na Absolvent Talent Days spotkasz praktyków biznesu, otwartych na rozmowę pracowników z ponad 750 firm i młodych specjalistów – takich jak ty, którzy znaleźli już pracę marzeń. Wydarzenie odbędzie się już w marcu i kwietniu w 8 polskich miastach:  www.absolvent.pl/talentdays