Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Roderick Macdonald "Akty. Fotografia cyfrowa"

Książka przeznaczona jest dla średniozaawansowanych fotografów, którzy chcą poszerzyć artystyczne horyzonty. Prezentuje techniki rozwijające kreatywność i inspiracje.

Dlaczego akty? Portretując nagość widzimy siebie jak w lustrze. Dostrzegamy piękno ludzkiego ciała, ale i jego ulotność. Pojawiają się akty męskie, modelki starsze, grubsze, niepełnosprawne -wyzwanie dla odbiorcy. By powstało ciekawe zdjęcie, obiekt nie musi być piękny w tradycyjnym znaczeniu.
 
Znajdziemy tu fotografie w stylu glamour. Pozy modelki wykorzystuje się tak, by odbiorca miał wrażenie, że ona jest w zasięgu ręki. Erotyczne mają być dla widza podniecające, ale nie dosłowne. W pejzażach ciała części sylwetki pokazane są abstrakcyjnie, by skupić się na formie. Dominują fotografie artystyczne. Koncentrują się na obrazie jako całości. Odwołują się do zmysłowości, by poruszać widza. Doskonała do tego jest fotografia monochromatyczna i usunięcie koloru obrazu. Jest to sposób na depersonifikacje modelki. Autor sporo miejsca poświęca fotografii fetyszystycznej.
Omawiane są techniki cyfrowej obróbki zdjęć z pominięciem automatycznych metod.
Książka podzielona jest na 5 rozdziałów. Pierwszy to sprzęt i oprogramowanie czyli omówienia technologii redukcji wstrząsów, zalety używania obrazu w formacie RAW. Wszystko odbywa się w Adobe Photoshop CS2. Omówiona jest technologia kalibracji, tworzenia obrazu i pożądane konfiguracje urządzeń. Kolejny rozdział to modelki. Wybór modeli to kluczowy element tworzenia. Następny dotyczy oświetlenia. Poruszany jest temat jego wpływu na siłę i jakość zdjęć. Sesja to punkt kulminacyjny. Dobieramy kombinacje czynników takich jak: aparat, światło, lokalizacja. Ostatnia jest obróbka końcowa, cały proces od czyszczenia obrazu, usuwania skaz, poziomowania przez manipulowanie kolorami. Omówione jest też tworzenia zdjęć czarno-białych na podstawie kolorowych.
Autor prowadził wykłady o środkach przekazu, stworzył i prowadził kursy Photoshopa.