Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Rozpocznij karierę w konsultingu finanse, audyt, transakcje

Praca przy ciekawych, często międzynarodowych projektach, zagraniczne wyjazdy służbowe, możliwość zdobywania różnych doświadczeń i przede wszystkim rozwijania kompetencji. Korporacje czekają na osoby zmotywowane, by piąć się po szczeblach kariery.

Firmy doradcze, szczególnie te o globalnym zasięgu, to jedne z najbardziej atrakcyjnych pracodawców. Świadcząc usługi na rzecz międzynarodowych klientów, oferują możliwość zdobywania doświadczenia w kraju i za granicą, pod okiem wykwalifikowanych pracowników. To nie tylko banki, ale przede wszystkim firmy doradcze, świadczące usługi audytu, zarządzania ryzykiem, doradztwa podatkowego, biznesowego, gospodarczego, finansowego oraz transakcyjnego. Umożliwiają pracę finansistom różnych specjalizacji: analitykom finansowym, doradcom inwestycyjnym czy restrukturyzacyjnym, menedżerom bankowym, specjalistom ds. audytu, osobom z dyplomem w zakresie controllingu lub rachunkowości.

Onboarding

Korporacje oferują kandydatom nie tylko ciekawą pracę, ale i wiele możliwości rozwoju. Zaczyna się on już pierwszego dnia pracy. Firmy coraz więcej uwagi poświęcają onboardingowi. Jest to proces, który ma na celu jak najlepsze i jak najpełniejsze wprowadzenie nowego pracownika w szeregi firmy: przekazanie mu obowiązków, ale też pokazanie całej struktury organizacji i pracy danego działu. Uważa się, że skuteczny onboarding o 54% zwiększa produktywność zatrudnionych osób, a 58% pracowników, którzy przeszli ten proces, związuje się z firmą na minimum trzy lata. Proces onboardingu wygląda różnie, w zależności od miejsca pracy. W wielu firmach związanych z finansami, audytem i konsultingiem częstą praktyką jest tzw. mentoring. Polega on na tym, że nowemu pracownikowi zostaje przydzielony opiekun, który ma za zadanie nie tylko wdrożyć go w obowiązki, ale także dbać o odpowiedni rozwój osobisty i zawodowy. Rolą doradcy jest przede wszystkim pomoc w wyznaczaniu i skutecznym realizowaniu celów oraz udzielanie praktycznych porad dotyczących pracy w wybranym biurze. Ma on też za zadanie poznać danego pracownika, jego cele osobiste i zarekomendować odpowiednio dopasowaną do jego oczekiwań i predyspozycji ścieżkę rozwoju.

Innym rozwiązaniem, które ma pomóc nowo zatrudnionym osobom, jest organizowanie programów wprowadzających, które w pigułce przekazują nowym pracownikom wiedzę na temat firmy i podstawowych oferowanych przez nią usługach, a także pozwalają zrozumieć, jakimi zasadami kieruje się dane przedsiębiorstwo. Oprócz tego firmy oferują też coaching podczas pracy. Polega on na wsparciu ze strony bardziej doświadczonego współpracownika, o które można poprosić w dowolnym momencie. Pomoc drugiej osoby często pozwala spojrzeć na pewne zagadnienia z szerszej perspektywy, dzięki czemu stają się one bardziej klarowne. Tego rodzaju coaching pomaga szybciej i efektywniej się rozwijać.

Plan rozwoju kariery

W niektórych firmach raz do roku każdy pracownik wspólnie ze swoim przełożonym przygotowuje plan rozwoju. Plan ten polega na określeniu celów rozwoju osobistego i sposobów zwiększania efektywności pracy, ale też wyznaczeniu kierunków rozwoju zawodowego i specjalizacji zawodowej. Realizacji tych założeń sprzyja wiele działań. Inwestycje w doskonalenie się pracowników w korporacjach nie kończą się bowiem na etapie zatrudnienia i wprowadzenia w obowiązki. Firmy z tego sektora przykładają ogromną wagę do podnoszenia kompetencji pracowników. Można tu liczyć przede wszystkim na ciekawe programy szkoleniowe. Organizuje się szereg spotkań, warsztatów i szkoleń mających pogłębiać wiedzę merytoryczną pracowników na wszystkich szczeblach organizacji. Kursy niekiedy przybierają formę interaktywnych warsztatów, które angażują całą grupę i motywują do wspólnej pracy. Pracownicy mają także okazję pogłębiać swoje kompetencje miękkie. Szkolenia z tego zakresu pozwalają na rozwinięcie umiejętności liderskich, osobistych, współpracy w zespole czy prezentacji. Firmy, zwłaszcza te o międzynarodowym zasięgu, doskonalą też umiejętności pracowników z zakresu znajomości języków obcych. I co ciekawe, na kursy językowe zabierają swoich pracowników w różne części świata. Człowiek uczy się całe życie. W myśl tej zasady korporacje organizują szkolenia nie tylko dla początkujących pracowników, ale tworzą całe cykle warsztatów, kursów i programów, dopasowanych do etapu rozwoju kariery.

Doskonalenie i rozwój

Korporacje specjalizujące się w finansach, audycie czy kontrolingu zazwyczaj oferują swoim pracownikom jasno określoną ścieżkę kariery. Już na etapie rekrutacji na konkretne stanowisko wiadomo, jakie w danej firmie daje ono możliwości rozwoju i awansu. Np. osoba przyjęta do działu audit & assurance, zaczynając od stanowiska asystenta, po dwóch latach może zostać młodszym specjalistą (in-charge), po upływie kolejnego roku lub dwóch specjalistą (seniorem), następnie menedżerem, dyrektorem i partnerem. Za to jeśli zaczynasz swoją karierę w dziale doradztwa podatkowego od praktyk, to po około trzech latach pracy jako konsultant możesz awansować na senior konsultanta, a stąd już prosta droga do zostania menedżerem i senior menedżerem, później dyrektorem. Ostatnim szczeblem zawodowej kariery w tym dziale jest stanowisko dyrektora. Młodym prawnikom korporacje często pomagają w uzyskaniu uprawnień adwokata lub radcy prawnego. Tak dokładnie sprecyzowane możliwości rozwoju i awansu są niezwykle istotne dla osób, które szczegółowo planują swoją karierę i nie chcą niczego zostawiać przypadkowi.

Podejmij wyzwanie

Korporacje oferują też zadania pełne wyzwań. W największych firmach doradczych to praca przy różnorodnych, często międzynarodowych projektach krótko- i długoterminowych. Kolejne zadania wymagają od pracowników świeżego podejścia, szukania nowych rozwiązań. To też element doskonalenia zawodowego. Okazja zmierzenia się ze zróżnicowanymi zadaniami daje możliwość zyskania bogatego doświadczenia.

Jeśli więc marzymy o rozwijaniu międzynarodowej ścieżki kariery, a w finansach, audycie czy konsultingu czujemy się jak ryba w wodzie, warto już dziś rozejrzeć się za wymarzonym pracodawcą. Firmy stale prowadzą rekrutacje. Swoich sił można też spróbować, biorąc udział w stażach i praktykach. Wybór odpowiedniego pracodawcy to jedno – trzeba jeszcze przygotować się na kilkuetapową rekrutację. W niektórych firmach z tej branży jest ona czterostopniowa. Zaczyna się od aplikacji online – wypełnienia specjalnego formularza i załączenia CV w języku polskim lub angielskim. Potem następuje etap testów online – sprawdzają one m.in. znajomość języka angielskiego. Punktem wspólnym w procesie rekrutacyjnym dla większości firm specjalizujących się w audycie, konsultingu czy finansach są sesje assessment center (AC). To kilkugodzinne spotkania, podczas których pracodawca może – w warunkach przypominających warunki pracy – zaobserwować, czy kandydaci mają cechy i kompetencje określone jako niezbędne, aby z powodzeniem realizować przyszłe zadania w firmie. Kandydaci nie powinni się obawiać tego elementu rekrutacji. Daje on informację zwrotną na temat ich kompetencji i oczekiwań pracodawców, pozwala więc uzupełnić ewentualne braki i raz jeszcze spróbować swoich sił w staraniach o pracę. Tym bardziej że sesje assessment center często odbywają się w kilkuosobowych grupach, a każdą z nich obserwuje zespół trzech asesorów (specjalnie przeszkolonych pracowników działu HR oraz menedżerów z poszczególnych działów). Można więc sprawdzić się na tle innych i otrzymać feedback, dzięki któremu będzie łatwiej udoskonalić swoje umiejętności i poszerzyć wiedzę. Taki proces rekrutacyjny wieńczy zazwyczaj rozmowa kwalifikacyjna przeprowadzana przez osobę z działu HR. Warto więc jak najwcześniej próbować swoich sił w finansach, konsultingu czy audycie. Jeśli się uda, rozpocznie się ciekawą i pełną wyzwań ścieżkę kariery.

 

Wiktoria Osenkowska