Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Rozwijaj się w bankowości

Praktyki, staże, ciekawe programy rozwojowe, nowe stanowiska pracy – w bankowości słowo rozwój odmieniane jest przez wszystkie przypadki.
To sektor, który nigdy nie spowalnia i stale się zmienia, zapewniając pracownikom codziennie nowe wyzwania.

Bankowość od lat jest sektorem, który przyciąga młodych ludzi. W ostatnich latach zmienił się znacząco pod wpływem innowacyjnych technologii, dzięki czemu ma teraz do zaoferowania wiele nowych, ciekawych stanowisk. – Zdecydowanie rośnie zapotrzebowanie na pracowników z szeroko pojętych działów IT, działów wsparcia czy związanych z bezpieczeństwem danych, pod którymi mogą się kryć stanowiska związane z przeciwdziałaniem praniu brudnych pieniędzy (AML/Compliance) czy bezpieczeństwem informacji (np. administrator bezpieczeństwa informacji). Dużo większe zapotrzebowanie pracodawców na specjalistów z pogranicza bankowości i IT sprawiło, że możemy dziś mówić o powstaniu stanowisk hybrydowych, które łączą w sobie kompetencje różnych specjalistów – zauważa Olga Lekh, consultant finance w Randstad Polska.

Karierę w bankowości można rozwijać w centralach banków oraz w ich oddziałach. W centralach na kandydatów czeka wiele różnych działów: audyt wewnętrzny, finanse, IT, operacje bankowe, private banking i wealth management, zarządzanie produktami, contact center, HR, marketing i komunikacja, prawo, zakupy i wsparcie administracyjne. To oznacza, że ścieżkę kariery mogą tu rozwijać studenci niemal każdego kierunku studiów. W oddziałach banków pracuje się głównie z klientem: albo indywidualnym, albo korporacyjnym. Doskonale sprawdzą się tutaj osoby, które są otwarte i komunikatywne.

Na początek praktyki

To, na jakim stanowisku najlepiej będzie się nam pracowało w bankowości, i czy to sektor na pewno dla nas, warto sprawdzić, biorąc udział w praktykach. Ze względu na elastyczny grafik, można je bez trudu połączyć ze studiowaniem i czerpać z tego wiele korzyści. Przede wszystkim umożliwia to jednoczesne nabywanie wiedzy teoretycznej na uczelni i weryfikowanie jej w praktyce. W ramach tego typu programów można także szkolić się, brać udział w warsztatach, uczyć się od ekspertów w konkretnych dziedzinach. Sprawdzać, czy dany pracodawca oferuje jasną ścieżkę kariery, czy daje możliwość rozwijania kompetencji i umiejętności. I wybrać dla siebie najlepsze możliwe ścieżki rozwojowe.
Gruntowne przygotowanie

Na ostatnich latach studiów warto rozglądać się za ofertami staży. Można je realizować w wybranych obszarach bankowości. To najlepszy sposób na zderzenie teorii z praktyką, poznanie możliwości rozwoju w danej firmie, czy związanie się z nią na stałe. O miejsce na staż warto ubiegać się z jeszcze jednego powodu – można poznać proces rekrutacji w danym banku. U wielu pracodawców nie różni się on zasadniczo od tego, obowiązującego przy przyjęciu do pracy. Po pomyślnym przejściu weryfikacji CV oraz wstępnej rozmowie kwalifikacyjnej, przechodzi się przez kolejne etapy. Różnią się one nieco w zależności od banku. Mogą to być: case study, zadania grupowego w formule pokoju zagadek (escape room), zadania analityczne, pytania merytoryczne,a nawet sesje na wzór speed datingu. Przejście wszystkich etapów, czy chociażby tylko kilku, daje ogląd na rekrutację u danego pracodawcy i pozwala lepiej się do niej przygotować przy aplikowaniu na określone stanowiska pracy.

Warto także szukać innych możliwości poznania pracodawcy, np. spotkań organizowanych na uczelniach, programów ambasadorskich czy spotkań w ramach targów. Programy ambasadorskie to z jednej strony szansa na zdobywanie doświadczenia zawodowego, z drugiej możliwość podjęcia stałej współpracy z bankiem. Student, zostając ambasadorem, staje się jednocześnie pośrednikiem między uczelnią, w tym biurami karier i organizacjami studenckimi, a daną firmą. Reprezentuje ją oraz dba o jej wizerunek. Do obowiązków ambasadorów, w zależności od firmy, należy także dystrybucja materiałów informacyjnych i wizerunkowych, współpraca przy organizacji targów pracy, konferencji i warsztatów dla studentów i absolwentów uczelni wyższych, promocja konkursów i programów skierowanych do młodych ludzi.

Bo rozwój ma znaczenie

Jeśli myślimy o pracy w bankowości, nie ma na co czekać. Jest wiele interesujących ścieżek kariery, które można tu realizować, ale trzeba wykazywać się odpowiednimi kompetencjami i umiejętnościami. Na szczęście banki dbają o to, by pracownicy systematycznie doskonalili swoje umiejętności. Rozwój to słowo odmieniane w bankowości przez wszystkie przypadki. Zaczyna się on już na samym starcie, od onboardingu. W wielu firmach każdy nowo zatrudniony pracownik uczestniczy w specjalnym programie, mającym przygotować go do pracy. Otrzymuje odpowiednie narzędzia, wsparcie starszego stażem pracy kolegi czy dedykowane szkolenia e-learningowe, które pozwolą lepiej wdrożyć się na stanowisku pracy. Programy onboardingowe mają na celu nie tylko zapoznanie nowej osoby z miejscem pracy, ale pozwalają współtworzyć, wspólnie z przełożonym, własną ścieżkę kariery.
Im głębiej wejdzie się w strukturę bankowości, tym więcej możliwości rozwoju. Firmy oferują udział w szkoleniach i warsztatach. Dofinansowują edukację, np. studia podyplomowe czy naukę języków obcych. Niektóre organizują spotkania z inspirującymi osobami: aktorami, coachami, by jak najbardziej kompleksowo zadbać o pracowników.

Kuszące benefity

Bankowość przyciąga nie tylko możliwościami rozwoju, ale i bardzo atrakcyjnym wynagrodzeniem. Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń wynika, że w 2019 roku średnie zarobki w bankowości sięgnęły 5,8 tys. zł brutto. Najwyższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy w przedsiębiorstwach z przewagą kapitału zagranicznego zatrudniających 50-249 osób (7275 zł). Mediana zarobków na stanowiskach kierowniczych była 2,5 razy wyższa niż w przypadku pracowników najniższego szczebla. Na wielu stanowiskach w bankowości pensje podnoszą premie. Są one przyznawane za osiąganie najlepszych wyników. Oprócz atrakcyjnych wynagrodzeń, liczyć można również na ciekawe benefity pozapłacowe. Wśród najczęstszych znajdują się: prywatna opieka medyczna, pracowniczy fundusz emerytalny, udogodnienia dla rodziców, dodatkowe dni wolne. Nie brakuje ciekawych rozwiązań. W niektórych firmach dostaniemy na przykład dzień wolny na wolontariat. W ofercie znajdują się także firmowe wypożyczalnie rowerów. Coraz więcej pracodawców umożliwia również, o ile oczywiście stanowisko na to pozwala, pracę zdalną. Chcąc korzystać z tych benefitów, warto się rozwijać w bankach i nie czekać z tym do ukończenia studiów. Różnorodne możliwości rozwoju sprawiają, że zdobywanie praktycznych umiejętności bez trudu udaje się pogodzić ze studiowaniem. A po zakończeniu studiów jest się kompleksowo przygotowanym do wykonywania zawodu, dzięki czemu szybciej można zacząć realizować wymarzoną ścieżkę kariery.

Autor: Justyna Sobolak