Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Rozwijaj się w branży automotive!

Paweł Wronka, Manager Działu Modelowania i Symulacji w obszarze mechanicznym Centrum Inżynieryjnego ZF Group, opowiada o codziennych wyzwaniach, atmosferze w firmie oraz tym, jakie zadania czekają na osoby, które będą chciały dołączyć do zespołu.

 

Czym zajmuje się zespół, którym aktualnie kierujesz?

Nasz dział CAE (modelowania i symulacji) pełni funkcję wirtualnego laboratorium testowego. Dzięki rozwojowi infrastruktury IT oraz metod numerycznych (głównie metody elementów skończonych) możemy wirtualnie badać różnego rodzaju materiały i produkty, a tym samym przewidywać, jak będą się one zachowywać w rzeczywistości. Nasz dział jest podzielony na trzy podzespoły: pierwszy zajmuje się analizami wytrzymałościowymi kierownic, modułów poduszek powietrznych oraz komponentów pasów bezpieczeństwa, drugi bada skuteczność działania systemów bezpieczeństwa w zderzeniach czołowych, a trzeci sprawdza działanie systemów bezpieczeństwa w zderzeniach bocznych.

 

Jaka atmosfera panuje w Twoim dziale? Co sprawia, że praca jest tak ciekawa?

Jeśli chodzi o atmosferę, to w moim odczuciu jest ona bardzo przyjazna. Zwracamy na to uwagę, gdyż naszym celem jest to, aby do pracy przychodziło się z przyjemnością, a nie jedynie z poczucia obowiązku. Ważne jest dla nas, żeby poznać się bliżej i usprawnić komunikację wewnątrz zespołu, dlatego co roku organizujemy dwa spotkania integracyjne. W najbliższym czasie wybieramy się wspólnie na kręgle.

Dlaczego praca jest ciekawa? Mamy do czynienia z bardzo trudnymi zagadnieniami, dlatego wymagamy od pracowników obszernej wiedzy z zakresu fizyki, mechaniki oraz wytrzymałości materiałów. Dobre zrozumienie zjawisk fizycznych, które nas otaczają, pozwala na właściwe ich zamodelowanie. Dzięki temu wyniki naszych symulacji są bliższe rzeczywistości. Mamy do czynienia z bardzo zaawansowanymi technologiami. Nawet doświadczeni koledzy i koleżanki napotykają na wyzwania i muszą czasami dobrze się zastanowić, żeby właściwie zinterpretować wyniki symulacji. Aktualnie pracujemy nad ciekawym projektem, w którym staramy się zamodelować dosyć trudny materiał – plastik wzmacniany włóknami szklanymi.

 

Jakie były początki Twojej kariery w ZF Group?

Moja kariera w ZF Group zaczęła się tuż po studiach. Ukończyłem studia o specjalizacji mechanika komputerowa na Politechnice Krakowskiej – na Wydziale Inżynierii Lądowej (głównie zajmowałem się obliczeniami numerycznymi bazującymi na metodzie elementów skończonych). Po studiach szukałem pracy właśnie w tej dziedzinie. Wziąłem udział w kilku procesach rekrutacyjnych, jednakże moją uwagę przyciągnęła oferta TRW Automotive (TRW Automotive zostało włączone w struktury ZF Group w 2015 roku). Na początku 2006 roku zaproponowano mi stanowisko Inżyniera CAE w Dziale Modelowania i Symulacji w Centrum Inżynieryjnym w Częstochowie (CEC). Na tym stanowisku przez kilka lat wykonywałem różnego typu symulacje komputerowe, specjalizując się w analizach wytrzymałościowych oraz modelowaniu materiałów takich jak: metale, plastiki, tkaniny, pianki i gumy. W 2010 roku otrzymałem propozycję kierowania całym Zespołem Modelowania i Symulacji w naszym Centrum Inżynieryjnym. Podjąłem to wyzwanie i od tamtej pory do dnia dzisiejszego mam przyjemność to robić.

 

Co poradziłbyś młodym inżynierom, wkraczającym dopiero na ścieżkę zawodową?

Zachęcam do odbywania praktyk u rzetelnych pracodawców jeszcze w trakcie studiów. Praktyki umożliwiają bowiem lepsze zrozumienie wiedzy teoretycznej, którą zdobywa się na uczelniach. Kandydaci, którzy chcieliby dołączyć do naszego działu, powinni dobrze orientować się w zagadnieniach z zakresu: mechaniki, fizyki, dynamiki, kinematyki, wytrzymałości materiałów oraz metody elementów skończonych. Powinni również posiadać zmysł inżynierski, aby nie tylko korzystać z dostępnych już rozwiązań, ale też tworzyć nowe.

 

Chciałbyś dołączyć do ZF Group? Czekamy na Twoją aplikację: rekrutacja.zf@zf.com

 

Więcej na www.zf.com