Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Rozwój w sektorze BPO Poland

Jak wynika z badań, perspektywy rozwoju w branży BPO w Polsce są niezwykle obiecujące. Sektor ten charakteryzuje się dużą chłonnością pracowników bez większego doświadczenia zawodowego, którym oferuje się nie tylko liczne benefity, ale przede wszystkim możliwość wejścia do świata wielkiego biznesu.

Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych (Association of Business Service Leaders in Poland, ABSL) szacuje, że w 2020 roku zagraniczne centra usług biznesowych w Polsce będą zatrudniać co najmniej 250 tys. osób. Biorąc pod uwagę pozytywny klimat biznesowy, gospodarczy i polityczny ABSL szacuje, że właśnie w ramach tego sektora usług w Europie i zajmuje trzecią pozycję na świecie.

Specyfika branży

Sektor nowoczesnych usług biznesowych to pojęcie szerokie, obejmujące wiele outsourcingowych firm różnego typu, należy również do nich sektor BPO Poland. – czyli outsourcing procesów biznesowych w Polsce (Bussiness Process Outsourcing, BPO). Firmy zagraniczne już od blisko 10 lat poszukują w naszym kraju wsparcia w postaci kapitału ludzkiego. Dzięki dynamicznemu rozwojowi sektor BPO Poland charakteryzuje się dużym zróżnicowaniem pod względem świadczonych procesów.

Gdzie jest możliwość kariery?

Praca w BPO Poland czeka w dziesięciu największych ośrodkach usług tego typu, które mieszczą się w następujących miastach: Kraków, Warszawa, Wrocław, Trójmiasto, Łódź, aglomeracja katowicka, Poznań, Bydgoszcz, Szczecin, Lublin. W tych miejscach zatrudnionych jest łącznie 95% wszystkich pracowników centrów usług z kapitałem zagranicznym w Polsce. Najwięcej w Krakowie, gdzie zagraniczne centra usług zatrudniają 35,7 tys. osób, co stanowi 24% ogółu pracowników w Polsce.

Wymagania i oczekiwania

Każdy, kto zdecyduje się na karierę w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu, może liczyć na korzystne warunki zatrudnienia, zwłaszcza w porównaniu z ofertami z ich sektorów, które nie mają najczęściej tak dużych możliwości rozwoju zawodowego. Dodatkowo firmy z branży BPO Poland oferują swoim pracownikom bogate pakiety pozapłacowe, takie jak: karty sportowe, pakiety medyczne, ubezpieczenia na życie, wyjazdy i imprezy integracyjne lub dofinansowanie do posiłków.

Sektor nowoczesnych usług dla biznesu to znakomity wybór dla każdej osoby, której zależy na tym, by rozwijać swoje kompetencje zawodowe w ramach jasno określonej ścieżki kariery, posiadać stabilne zatrudnienie oraz mieć możliwość współpracy z międzynarodowym zespołem specjalistów.