Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Rozwojowa kariera w innowacyjnej branży!

O tym, jakie możliwości rozwoju mają absolwenci kierunków rolniczych, innowacjach w branży agro, poszukiwanych specjalistach oraz kluczowych kompetencjach rozmawiamy z Agnieszką Deliktą, HR Managerem w Timac Agro.

Dlaczego warto kształcić się na kierunkach rolniczych, jakie to daje perspektywy na rynku pracy?
Rolnictwo i produkcja żywności to fundament polskiej gospodarki i warto zauważyć, że Polska jest jednym z ważniejszych graczy na europejskiej arenie produkcji maszyn rolniczych oraz nawozów. Polacy, tak jak pozostali mieszkańcy UE, kładą coraz większy nacisk na ekologię oraz zapewnienie produkcji zdrowej i bezpiecznej żywności. Dlatego kształcenie się w kierunku rolniczym to dobra podstawa nie tylko do prowadzenia własnego gospodarstwa, ale także szansa na karierę w firmach o profilu rolniczym, takich jak m.in Timac Agro.
Branża agro jest i będzie zawsze potrzebna, jest stabilna i odporna na różnego rodzaju zmiany gospodarcze, dlatego istnieje i będzie istnieć zapotrzebowanie na pracowników związanych z rolnictwem, o czym świadczy m.in wzrost zatrudnienia w dobie pandemii w naszej firmie.

Czym na rynku wyróżnia się Państwa firma i jakich specjalistów potrzebuje?
Mówiąc o atrybutach naszej firmy, musimy spojrzeć na ten aspekt dwutorowo. Po pierwsze – mamy innowacyjne, niepowtarzalne produkty, zawierające opracowane w naszych laboratoriach specyfiki, takie jak: Top Phos, Physactiv i Physio+. Timac Agro należy do francuskiego koncernu Roullier Group działającego na rynkach światowych od 1959 r., co oznacza, że stoi za nami wieloletnie know-how i opracowanych 50 patentów. Wiele badań w naszych laboratoriach poświęcany mechanizmom wzrostu, plonotwórczości i odporności na stres alg morskich, z których to ekstrakty wykorzystujemy w naszych produktach.
Drugim wyróżnikiem jest model biznesowy Timac Agro oparty na bliskości biznesu z klientami. Co to oznacza? W Timac Agro pracuje 90 Doradców Techniczno-Handlowych, których głównym zadaniem jest docieranie na co dzień do rolników, reagowanie na ich potrzeby i proponowanie najlepszych rozwiązań dedykowanych do upraw i hodowli zwierząt. Jako że Doradcy Techniczno-Handlowi pracują w obrębie 2–3 powiatów niedaleko swego miejsca zamieszkania, mają możliwość częstego kontaktu ze swoimi klientami, a to z kolei sprzyja budowaniu sąsiedzkich, dobrych relacji.
W związku z tym, że nadal pozostaje wiele miejsc do zagospodarowania, cały czas poszukujemy specjalistów z wiedzą rolniczą (najlepiej wywodzących się z branży czy też absolwentów uczelni rolniczych) oraz z umiejętnościami handlowymi. To jest nasz profil idealny, natomiast jesteśmy otwarci także na osoby spoza branży, ale z bardzo dobrymi umiejętnościami handlowymi.

Zobacz, co wydarzyło się w Centrum Innowacji Timac Agro!

 

Jakich kompetencji i cech szczególnie poszukują Państwo u potencjalnych kandydatów?
Poza kompetencjami, o których już wspomniałam, zależy nam na osobach samodzielnych, komunikatywnych i otwartych na innych, ukierunkowanych na cel i stawiających sobie wysoko poprzeczkę, potrafiących planować i organizować swoją pracę, chłonnych wiedzy i szukających nowych wyzwań.

Jak przebiega proces rekrutacji w Państwa firmie?
Procedury procesu selekcji i rekrutacji w Timac Agro wypracowywaliśmy przez lata, i bardzo dbamy o profesjonalizm na każdym z etapów procesu. Po analizie aplikacji i decyzji o spotkaniu z kandydatem, telefonicznie zapraszamy kandydata na spotkanie oraz wysyłamy my powiadomienie drogą mailową. W dobie pandemii przenieśliśmy nasze spotkania rekrutacyjne online i mamy dobre doświadczenia z takich spotkań. Same spotkania rekrutacyjne podzielone są na dwa etapy. Pierwsze spotkanie służy przybliżeniu charakteru pracy i poznaniu kandydata. Po pozytywnej weryfikacji, kandydat umawiany jest na kolejne spotkanie. Podczas drugiego spotkania sprawdzane są kompetencje merytoryczne predysponujące kandydata do pracy na danym stanowisku. Niezależnie od wyników rozmów oddzwaniamy do wszystkich osób, z którymi się spotkaliśmy.

Jak nowi pracownicy są wdrażani w życie firmy? Jak przebiega onboarding?
Na tle Roullier Group mamy jeden z najlepiej przygotowanych procesów wdrożeniowych. Każdy pracownik Działu Handlowego jest objęty sześciotygodniowym programem szkoleniowym, który obejmuje jeden tydzień szkolenia merytorycznego z zakresu wiedzy produktowej, agronomicznej, handlowej, systemu informatycznego i procesów firmy, oraz pięć tygodni szkolenia w terenie ze specjalistami. Sprawdziliśmy, że sześć tygodni wdrażania pozwala w pełni zapoznać się z charakterem pracy, procedurami, produktami i ugruntować potrzebne umiejętności, zwłaszcza kiedy pięć tygodni planu wdrażania zostaje przygotowane indywidualnie, także w oparciu o ocenę kompetencji wynikającą z rekrutacji.

Żeby lepiej poznać charakter pracy w Timac Agro, przeczytaj historie kariery niektórych naszych pracowników!

Dla młodych ludzi bardzo ważne jest, aby pracodawca inwestował w ich rozwój – czy oferują Państwo swoim pracownikom wewnętrzne i zewnętrzne szkolenia? W jaki inny sposób wspierają Państwo rozwijanie kompetencji swojego zespołu?
Pierwszym elementem rozwojowym i szkoleniowym jest okres onboardingu, o czym wspomniałam powyżej. Jest to czas, kiedy kompleksowo wspieramy nowego pracownika, umożliwiając jak najlepsze wdrożenie. Dalej wszyscy pracownicy Działu Handlowego odbywają cyklicznie cztery szkolenia w roku związane z prowadzonymi przez firmę promocjami, a oprócz tego proponujemy także inne szkolenia. np. dotyczące prowadzenia prezentacji.

Kandydatów bardzo interesuje również kwestia benefitów – co oferują Państwo swoim pracownikom w tym zakresie?
Może zanim przejdę do benefitów, to chciałabym zaznaczyć, że zawsze podpisujemy umowę o pracę na pełen etat, z czego pierwsza jest podpisywana na 6 miesięcy. Oferujemy także określone wynagrodzenie zasadnicze oraz comiesięczną atrakcyjną prowizję, zależną zrealizowanej sprzedaży. Warto zaznaczyć, że przez pierwsze 12 miesięcy nowi pracownicy otrzymują stałą prowizję gwarantowaną, niezależną od osiągniętej sprzedaży. Jeśli wypracują sprzedaż wyższą niż owa kwota, wtedy prowizja dla nich wzrasta bez górnych limitów!

Wracając do benefitów, to możemy zaproponować:

 • dofinansowanie zajęć sportowych,
 • prywatną opiekę medyczną,
 • możliwość skorzystania z ciekawej oferty ubezpieczenia na życie,
  zadaniowy czas pracy dający dużą swobodę i samodzielność w
 • planowaniu sobie pracy,
 • służbowy telefon do użytku prywatnego,
 • służbowy samochód do użytku prywatnego,
 • komputer do użytku prywatnego,
 • dodatkowe świadczenia socjalne,
 • dofinansowanie wypoczynku,
 • świąteczne niespodzianki oraz upominki dla dzieci z okazji mikołajek czy Dnia Dziecka,
 • program rekomendacji pracowników,
 • auto na własność po 3 latach – jeśli pracownik zrealizuje oczekiwaną przez Timac Agro Polska sprzedaż, to po 3 latach samochód służbowy przechodzi na jego własność!


Staramy się wiązać pracowników z firmą na lata i cieszy nas, że w naszym zespole mamy pracowników z wieloletnim stażem pracy.

Bardzo ważna dla Państwa firmy jest także ekologia – jakie działania podejmują Państwo, aby dbać o środowisko naturalne?
Angażujemy się w wiele działań promujących ekologię i ekologiczny styl życia, wymienię choćby kilka z nich:

 • Wydaliśmy kalendarz Timac w zgodzie z Naturą, gdzie każdego miesiąca promujemy inną ekologiczną aktywność, np.: zbieranie i segregowanie śmieci, dbanie o pszczoły, zmniejszenie zużycie paliwa w samochodach służbowych i korzystanie z rowerów i inne.
 • Bio Pomorze – to projekt polegający na współpracy z 500 gospodarstwami ekologicznymi na terenie woj. pomorskiego (choć współpracujemy także z gospodarstwami w innych rejonach Polski).
  W naszej ofercie posiadamy nawozy ekologiczne.
 • Przygotowujemy się 7.07 do wydarzenia Ekologiczna Farma w gospodarstwie polskiego kolarza Czesława Langa.

Odnoszę wrażenie, że praca w Państwa firmie może być bardzo inspirująca, satysfakcjonująca i rozwojowa.
Miło to słyszeć, rzeczywiście Timac Agro przygotowuje pracowników do pracy, gruntownie ich szkoląc – nie bez kozery mówi się o nas w kuluarach branżowych, że jesteśmy kuźnią kadr, a ponadto firma oferuje możliwości rozwoju i wieloletniej współpracy.

Poznaj lepiej Timac Agro!