Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Rusza FameLab 2013

Trwają eliminacje do drugiej edycji polskiego FameLabu – konkursu dla popularyzatorów nauki, którzy nie boją się zarażać szerokiej publiczności pasją do tego, co kochają najbardziej. Zarażać pasją do niezwykłych przeżyć, jakich może dostarczać uprawianie nauki.

Eliminacje do konkursu wyłonią półfinalistów, którzy będą mieć jedynie 3 minuty, aby swoim wystąpieniem zrobić wrażenie na jury. Uczestnicy mogą używać niewielkich rekwizytów, które jednak muszą w krótkim czasie samodzielnie wnieść na scenę i przygotować do pokazu. Wysoko punktowane są wciągające i ekscytujące wystąpienia, zrozumiałe dla szerokiej, dorosłej publiczności. Dwudziestu pięciu autorów najbardziej porywających prezentacji otrzyma możliwość wystąpienia w półfinale.

 

Półfinał odbędzie się przed publicznością i wyłoni dziesięcioro finalistów i finalistek, którzy wezmą udział w szkoleniu z zakresu komunikacji naukowej, popularyzacji nauki i autoprezentacji, tzw. MasterClass. Przez dwa dni będą mieli szansę pracować z brytyjskimi i polskimi popularyzatorami nauki oraz specjalistami z zakresu prezentacji w mediach i pod ich okiem doskonalić swoje umiejętności. A wszystko po to, aby w finale konkursu mogli w pełni wykorzystać wszystkie swoje, już oszlifowane, talenty.

 

Osoba, która swoją naukową prezentacją najbardziej porwie jurorów i zostanie zwycięzcą polskiej edycji konkursu, dostanie w nagrodę 30 000 złotych na badania naukowe i 5000 złotych na dowolny cel. Zwycięzca bądź zwyciężczyni polskiej edycji konkursu FameLab weźmie ponadto udział w międzynarodowym finale FameLab International, będącym częścią Cheltenham Science Festival odbywającego w Wielkiej Brytanii.

 

FameLab to konkurs dla studentów, doktorantów, pracowników naukowych i popularyzatorów nauki, związanych z naukami przyrodniczymi, ścisłymi, technicznymi, rolniczymi lub medycznymi. Jest to impreza zapoczątkowana w 2004 roku, która stała się jednym z wiodących, światowych konkursów popularyzujących naukę. Mogą w nim startować osoby, których pasją jest upowszechnianie wiedzy z ich dyscypliny. W trzyminutowej prezentacji mają za zadanie przystępnie i z humorem opowiedzieć o konkretnym zagadnieniu naukowym w taki sposób, by zaciekawić, a jednocześnie przybliżyć publiczności wybraną dziedzinę nauki. Dzięki partnerstwu z British Council ustanowionym w 2007 roku, FameLab stał się globalny i obecnie, ciesząc się ogromną popularnością, jest organizowany w 20 krajach na całym świecie.

 

 

Monika Koperska:Nauka jest najbardziej fascynującym, najciekawszym tematem, jaki mogę sobie wyobrazić, dlatego cieszę się, że rusza nowa edycja konkursu, a Famelab coraz bardziej zadamawia się w Polsce. Oby więcej takich imprez, na których naukowcy mają szanse w prosty sposób wtajemniczać nie-naukowców w świat swoich badań. Polacy mają za mało okazji by obejrzeć, wysłuchać i przeczytać o najnowszych odkryciach jakie dokonują się w rodzimych laboratoriach oraz dowiedzieć się, jak te plasują się na arenie światowej nauki. FameLab wyławia i stymuluje tych naukowców, którzy lubią popularyzować naukę. Wierzę, że w każdym z nas drzemie ciekawość świata, popularyzacja nauki rozbudza w nas tę ciekawość.

Monika Koperska jest doktorantką na Wydziale Chemii UJ, jako absolwentka programu Erasmus Mundus „Advanced Spectroscopy in Chemistry” otrzymała podwójny dyplom magisterski Kraków-Lille. Jej pasją jest chemia konserwatorska, czyli ten obszar, który dba o zachowanie najcenniejszych skarbów dziedzictwa kulturowego. Jest autorką publikacji naukowych oraz aktywnie działa w organizacjach zrzeszających chemików. W 2012 roku pełniła funkcję prezesa Towarzystwa Doktorantów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Monika jest zwyciężczynią pierwszej polskiej edycji FameLabu oraz srebrną finalistką i laureatką nagrody publiczności finału światowego. Dzięki swemu spektakularnemu sukcesowi w pierwszej edycji konkursu, została powołana do jury FameLab 2013.