Eksperci Deloitte pokażą studentom jak w praktyce funkcjonuje biznes.
Akademia Biznesu to już tradycja w firmie doradczej Deloitte. W tym roku akademickim rusza dwunasta edycja programu edukacyjnego, w którym eksperci Deloitte dzielą się ze studentami studiów licencjackich, inżynierskich i magisterskich swoją wiedzą z zakresu rachunkowości, podatków, prawa, konsultingu, zarządzania ryzykiem czy rozwiązań IT. W ubiegłym roku w dziewięciu miastach Polski, w około 60 bezpłatnych warsztatach, uczestniczyło prawie 2 tys. studentów. Aplikacje on-line do tegorocznej edycji można składać do 3 listopada br.
W ramach Akademii Biznesu ruszają warsztaty z zakresu rachunkowości, podatków, konsultingu, ryzyk i technologii w bankowości, zarządzania ryzykiem oraz Quants Academy i Akademię Dealmaker. Każda akademia prowadzona jest przez inny zespół i dział Deloitte. „W tym roku otwieramy kolejne nowe akademie tematyczne w obszarze ryzyk i technologii w bankowości oraz IT, prowadzone przez zespoły tworzące oprogramowanie. Nowym kierunkiem w Akademii Biznesu jest również prawo, prowadzone przez prawników z kancelarii prawniczej Deloitte Legal” – mówi Joanna Tonkowicz, Menedżer w dziale HR Deloitte.
Akademie Biznesu są przeznaczone dla studentów III roku studiów licencjackich i inżynierskich oraz I i II roku studiów magisterskich. W zależności od jej rodzaju, kierowane są do osób studiujących finanse, ekonomię, prawo, kierunki informatyczne czy matematyczne. Przede wszystkim jednak, aby stać się uczestnikiem Akademii Biznesu, bardziej niż konkretny kierunek studiów, pożądane są umiejętności analityczne, otwarty umysł, znajomość języka angielskiego i zainteresowanie danym obszarem.
Wykładowcami Akademii Biznesu są menedżerowie i eksperci Deloitte, którzy dzielą się ze studentami swoją wiedzą i doświadczeniem. Zajęcia mają charakter interaktywny i praktyczny, co różni je od wykładów akademickich. Prowadzący są otwarci na rozwiązania i pomysły proponowane przez studentów. „Warsztaty dla mnie to okazja do zarażenia innych pasją do podatków. Tylko ci, którzy zajmują się podatkami, wiedzą, że one wcale nie są nudne jak stereotypowo zwykło się mówić. Akademia Biznesu to również możliwość spotkania się z młodymi ludźmi, którzy myślą nieszablonowo i nie boją się zadawania pytań, często bardzo podchwytliwych. Z roku na rok poziom wiedzy podatkowej prezentowanej przez uczestników jest coraz wyższy” – mówi Anna Wrześniewska, Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego, wykładowczyni Akademii Podatkowej Deloitte. Młodzi ludzie, poprzez poznanie i rozwiązywanie case studies, mogą nauczyć się jak prowadzić biznes i poznać tajniki pracy takich firm jak Deloitte.
Kandydaci, którzy chcą spróbować swoich sił w Akademii Biznesu, przechodzą internetowe testy kwalifikacyjne oraz językowe, podobne do tych, do których przystępują osoby, które chcą wziąć udział w programie płatnych praktyk w Deloitte. Spośród studentów, którzy najlepiej przeszli testy, formułowane są grupy zajęciowe. Cykl warsztatów wieńczy case study polegający na rozwiązaniu zadania nawiązującego do tematu akademii. Najlepsi studenci po ukończeniu Akademii Biznesu mogą liczyć na ofertę płatnych praktyk oraz pracy w dziewięciu oddziałach Deloitte w całej Polsce. Niektórzy z absolwentów wcześniejszych edycji Akademii Biznesu pracują w Deloitte już od kilku lat.
„Akademia Quants pokazała mi jak zastosować wiedzę matematyczną w praktyce oraz umożliwiła poznanie wyjątkowych osób, z którymi mam przyjemność teraz pracować” – mówi Natalia Kneblewska, praktykantka w Dziale Konsultingu. „Podczas Akademii Podatkowej miałam okazję dowiedzieć się z czym na co dzień zmaga się doradca podatkowy. Warsztaty te zachęciły mnie do zgłębienia wiedzy podatkowej oraz do aplikowania na praktyki. Dziś sama mam okazję pracować nad tymi zagadnieniami” – mówi Karolina Wolek, była uczestniczka Akademii Biznesu, obecnie Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego Deloitte.
Dzięki Akademii Biznesu firma Deloitte ma szansę dotrzeć do grupy najbardziej utalentowanych i najlepiej rokujących studentów, którzy w przyszłości zyskają możliwość rozwoju zawodowego w międzynarodowej korporacji.
Podczas warsztatów studenci, oprócz wiedzy merytorycznej, rozwijają również swoje zdolności interpersonalne oraz uczą się pracować w zespole pod presją czasu. Poprzez kontakt z praktykami mogą dowiedzieć się na czym naprawdę polega praca w tak dużej firmie i „odczarować” mity, które narosły wokół funkcjonowania korporacji. „Akademia Konsultingu to profesjonalnie przygotowane warsztaty, które pozwoliły mi sprawdzić moje umiejętności pracy w zespole, a także zmierzyć się z tworzeniem strategii produktowej dla firmy sektora finansowego. Wskazówki osób prowadzących warsztaty udzielone każdej z grup na zakończenie warsztatów pomagają w dalszym rozwoju” – mówi Magdalena Szurko, Konsultant w Dziale Konsultingu Deloitte. Umiejętności zdobyte podczas warsztatów Akademii Biznesu uzupełniają wiedzę przyswajaną podczas studiów. „Akademia Rachunkowości była dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem, zupełnie innym od zajęć na uczelni. Uczestnicy Akademii mają możliwość kontaktu z najlepszymi specjalistami z branży audytorskiej. Ja szczególnie zapamiętałem rozwiązywanie podchwytliwych przykładów dotyczących zastosowania w praktyce MSR i MSSF” – opowiada Szymon Kafel, Asystent w Dziale Audytu Deloitte, absolwent Akademii Rachunkowości.
Warsztaty startują od listopada w dziewięciu miastach w Polsce. Aplikować na wybrany warsztat można do 3 listopada poprzez stronę internetową. Zajęcia będą odbywać się w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Wrocławiu, Poznaniu, Łodzi, Gdańsku, Rzeszowie oraz Szczecinie, czyli wszędzie tam, gdzie firma Deloitte ma swoje biura.
Informacje o zbliżających się warsztatach (w których udział nieodpłatny) można znaleźć na stronie internetowej www.deloitte.com/pl/akademiabiznesu, fanpage’u „Deloitte Kariera” na Facebooku, na targach pracy, a także w biurach karier i u ambasadorów Deloitte, którzy działają na wielu polskich uczelniach.