W Warszawie wylądował już „Sputnik nad Polską”, w Bielsku-Białej rusza festiwal jazzowy, a w Bydgoszczy niebawem zacznie się największy i najbardziej znany festiwal poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych.
Festiwal Filmów Rosyjskich – Sputnik nad Polską. 5 listopada wylądował w Warszawie „Sputnik nad Polską”, czyli Festiwal Filmów Rosyjskich. Potrawa do 15 listopada.
Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona będzie literaturze rosyjskiej. Odbędą się pokazy specjalne dokumentów o twórczości poetów srebrnego wieku, a także projekcja filmu Aleksieja Uczitiela „Dziennik jego żony”, dedykowanego rosyjskiemu nobliście Iwanowi Buninowi.
Przedstawione zostaną również filmy poświęcone 70. rocznicy zakończenia II Wojny Światowej. Widzowie zobaczą m.in. „W odległym czterdziestym piątym… Spotkania nad Łabą” w reżyserii Miry Todorowskiej, „Bitwę za Sewastopol” Siergieja Mokrickiego oraz „Jedynkę” Kiriłła Bielewicza. Projekcjom towarzyszyć będą wydarzenia kulturalne, a także debaty z przedstawicielami czołowych mediów oraz ekspertów z zakresu tematyki literackiej i historycznej.
Szczegóły oraz cennik biletów na stronach: www.kinoluna.pl, www.sputnikfestiwal.pl
Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej. Festiwal pod artystycznym okiem Tomasza Stańko – Jazzowa Jesień w Bielsku-Białej po raz trzynasty zgromadzi na scenie grono fantastycznych muzyków i mistrzów improwizacji związanych z prestiżową wytwórnią ECM. Tegorocznej edycji, która potrwa od 8 do 15 listopada, towarzyszy hasło „Odmienne harmonie”.
Przed nami wielka jazzowa uczta – sześć festiwalowych dni, dziewięć różnych koncertów, plejada muzycznych osobowości. W programie jest wszystko, co świeże, nośne, ważne we współczesnym jazzie, zarówno w Europie, jak i Ameryce. – mówi Tomasz Stańko, dyrektor artystyczny festiwalu. – Dzięki takiemu podejściu Bielsko-Biała w ciągu ostatniej dekady zyskała miano ważnej europejskiej sceny jazzowej.
Tegoroczna Jazzowa Jesień rozpocznie się z impetem. W Bielskim Centrum Kultury zagra Maria Schneider Orchestra. Dyrygentka poprowadzi 18-osobowy zespół. To będzie wyjątkowy koncert w historii bielskiego festiwalu. We wtorek na scenę wyjdzie zespół The Bad Plus, by zagrać rasowy amerykański jazz w oryginalnym wydaniu. Na festiwalu usłyszymy także norweski kwintet Mathiasa Eicka i znakomitego brytyjskiego saksofonistę Andy Shepparda. Będzie też wyrazisty brooklyński klimat – nowoczesny jazz reprezentowany przez Tima Berne’a. ECM-owską serię poświęconej brzmieniom poza jazzowym, czyli „New Series”, reprezentować będzie argentyński wirtuoz gitary Pablo Marquez. Wystąpi również Brazylijczyk Egberto Gismonti, którego wyobraźnia muzyczna nie zna granic. Światło dzienne ujrzy kolejna odsłona Tomasz Stańko Project. Na zamknięcie Jazzowej Jesieni odbędzie się koncert jazzu tradycyjnego z Wielkiej Brytanii.
ECM (Editions of Contemporary Music), która jest partnerem wydarzenia, została założona w 1969 roku w Monachium przez producenta Manfreda Eichera. Specjalizuje się w wydawnictwach jazzowych, ale nie ogranicza się do tego gatunku. Wydaje płyty takich artystów jak Keith Jarrett, Pat Metheny, Jan Garbarek, Arvö Pärt, czy Tomasz Stańko. Motto wytwórni brzmi „Najpiękniejsze brzmienie, zaraz po ciszy”.
Więcej informacji na stronie: www.jazzowajesien.pl
W dniach 14-21 listopada w Bydgoszczy odbędzie się 23. edycja Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Camerimage.
To największy i najbardziej znany festiwal poświęconym sztuce autorów zdjęć filmowych. Camerimage znacznie przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć filmowych wśród innych twórców X muzy. W wielu krajach, również w Polsce, zawód ten zaliczany był do technicznych. Dzięki Festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu – jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy.
Wyjątkowa formuła Festiwalu, skupiająca uwagę na walorach obrazu filmowego i jego adekwatności do przesłania zawartego w fabule filmu, okazała się atrakcyjną alternatywą dla innych festiwali. Przyznawane nagrody są wyrazem uznania dla najznakomitszych dokonań w dziedzinie zdjęć filmowych i dają poczucie spełnienia ich autorom. Camerimage jest również znakomitym forum nie tylko dla prezentacji, ale i dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. Skupiając środowisko filmowców już utytułowanych i pomagając debiutantom oraz studentom, pozwala im odkrywać nowe obszary artystyczne.
Na tegorocznej edycji festiwalu pojawią się m.in. Bryan Adams, Vittorio Storaro, Paul Bettany, Ryszard Horowitz, Bartłomiej Topa.
Więcej informacji na stronie: www.camerimage.pl