Konkurs przeznaczony jest dla zespołów i solistów, którzy chcą się zaprezentować na najstarszym łódzkim festiwalu piosenki turystycznej, studenckiej i poezji śpiewanej. Część konkursowa Yapy jest niepowtarzalną okazją do zaprezentowania się młodych, często debiutujących artystów przed szeroką publicznością.
Na przeglądzie występy konkursowiczów przeplatane są koncertami gwiazd i uznanych już zespołów. Na Yapowej scenie swoje pierwsze kroki stawiali między innymi: Stare Dobre Małżeństwo, Wolna Grupa Bukowina, Jerzy Filar, Bez Jacka, Wały Jagiellońskie, Bez Idola, EKT Gdynia, Elżbieta Adamiak i Wojciech Wiśniewski, Wiesław Tupaczewski czy Olek Grotowski. Wszystkie szczegóły dotyczące konkursu, regulamin i kartę zgłoszeń można znaleźć pod adresem www.yapa.art.pl w zakładce Konkurs.
Nowa edycja, nowe miejsce Przeglądu
Yapa po 10 latach zmienia swoje miejsce. Przegląd odbędzie się między 11 a 13 marca 2016 w „starej” hali Expo przy ul. Stefanowskiego 30. Ostatnia przeprowadzka Festiwalu odbyła się w 2005 roku – wtedy organizatorzy przenieśli koncerty z Sali Widowiskowej Politechniki Łódzkiej do Studium Wychowania Fizycznego PŁ. Po ponad dekadzie okazało się, że Yapa rozwinęła się tak bardzo, że znów musi sobie szukać nowego miejsca, by wygodnie pomieścić wszystkich widzów oraz rozbudowane zaplecze dla artystów, dziennikarzy i organizatorów. Hala Expo znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kampusu Politechniki Łódzkiej, z którą Przegląd związany jest od samego początku.
Yapa to największe takie wydarzenie w Polsce i jeden z najstarszych krajowych festiwali muzyki turystycznej i studenckiej. Jego początki sięgają lat 70., kiedy w głowach członków Studenckiego Klubu Turystycznego „PŁazik” Politechniki Łódzkiej zrodził się pomysł przeniesienia górskiego klimatu do Łodzi. Od tamtego czasu Yapa wpisuje się w kalendarz jako jedna z najważniejszych imprez kulturalnych zarówno w Łodzi jak i w Polsce. Zmiany miejsc organizacji imprezy, wyzwania związane z rozwijającą się techniką estradową i z dostępnymi środkami przekazu, a wreszcie zmiana ustroju Państwa nie przeszkodziły w organizowaniu kolejnych edycji. YAPA zaczęła żyć własnym życiem, zdobywając popularność w środowiskach akademickich, turystycznych i harcerskich w całej Polsce.
Dzisiejsza Yapa w niewielkim stopniu przypomina jednak klimat lat 70. Teraz to duży festiwal, w którego organizacji uczestniczy ponad 100 wolontariuszy (członków SKT „PŁazik”, Studenckiego Radia Żak Politechniki Łódzkiej i Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich w Łodzi). Dzisiaj, aby zadowolić publiczność, nie wystarczy już improwizacja z gitarą. Na scenie występują zespoły w pełnym składzie, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez najlepszych techników. Kilkadziesiąt godzin koncertów transmitowanych jest na żywo w internecie, a także za pośrednictwem Studenckiego Radia Żak.
Tym, którzy zdecydują się na przyjazd do Łodzi, organizatorzy oferują bezpłatne noclegi. Informacja na temat rezerwacji noclegów dostępna jest na stronie festiwalu w zakładce „Noclegi”.
Tegoroczny festiwal zapowiada się naprawdę wyjątkowo i zaspokoi nawet najbardziej wymagającą widownię. Na scenie pojawią się zespoły, które w ostatnich latach przyciągały na Yapę rzeszę wielbicieli (Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn, Kuśka Brothers, Caryna), artyści, którzy świętowali swój triumf na Yapie (Chwila Nieuwagi, Basia Beuth, Daniel Gałązka), a także zaskakujące duety, które można usłyszeć tylko na Yapie – Olek Grotowski i Zuzanna. Wśród wykonawców pojawią się wręcz legendarne formacje, dzięki którym na szlakach, w bazach studenckich czy schroniskach możemy śpiewać niezliczoną liczbę piosenek – Seta, Mikroklimat, Jerzy Filar, Orkiestra św. Mikołaja. Wisienką na torcie będzie występ wykonawców, których nie trzeba nikomu przedstawiać – Roberta Kasprzyckiego i grupy Plateau.
Więcej informacji na stronie: www.yapa.art.pl