Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Rynek pracy na minusie

Obyło się bez większych niespodzianek. Pod względem sytuacji na rynku pracy 2009 rok nie zaskoczył ani analityków, ani zwykłych „zjadaczy chleba”.

Wzrost bezrobocia, cięcie etatów i ograniczenie rekrutacji – prognozowane przez większość ekspertów pod koniec 2008 roku – stały się faktem.
 
Pogorszenie sytuacji na rynku pracy A.D. 2009 oddaje wzrost stopy bezrobocia rejestrowanego. Tylko między grudniem 2008 a styczniem 2009 roku po pomoc do urzędów pracy udało się aż 161 tys. osób. Najwięcej bezrobotnych w skali kraju zanotowano w marcu. Wskaźnik bezrobocia rejestrowanego wyniósł wtedy 11,2%.
Dla pracowników liczących na wysokie podwyżki, 2009 rok nie był najlepszym czasem. Płace wyhamowały, a ich przeciętna dynamika za okres styczeń – październik wyniosła w ujęciu rok do roku niecałe 4,2%. Średnia za 12 miesięcy 2008 roku była ponad dwa razy wyższa (10,1%). Powodów do narzekań nie brakowało również osobom zainteresowanym zmianą pracy. Większość z przedsiębiorców wstrzymała lub wyraźnie ograniczyła procesy rekrutacyjne.
Czego możemy spodziewać się po rynku pracy w 2010 roku? Na pewno nie powinniśmy liczyć, że sytuacja powróci do stanu sprzed kryzysu. Pomimo, iż pod względem walki ze spowolnieniem gospodarczym Polska jest jednym z europejskich prymusów, to niski wzrost PKB nie wytworzy wielu nowych miejsc pracy. Większość prognoz na 2010 rok zakłada dalszy wzrost bezrobocia rejestrowanego, jednak w tempie zdecydowanie wolniejszym niż to miało miejsce dotychczas. Według najbardziej optymistycznych projekcji, pod koniec 2010 roku poziom wskaźnika bezrobocia podawany przez polskie urzędy pracy będzie oscylować w granicach 11%. Najczarniejsze scenariusze przewidują z kolei, że zwiększy się nawet do 14%. Zdaniem ekspertów, w 2010 roku nastąpi dalsze spowolnienie wzrostu płac. W stosunku do 2009 roku wynagrodzenia zwiększą się o ok. 3,0% – 3,5%. Jest to wartość nominalna, w ujęciu realnym płace mogą nie nadążyć za inflacją.
 
Jak kształtował się rynek pracy w 2009 roku? Czy w 2010 roku sytuacja ulegnie poprawie? Które branże będą nadal zagrożone zwolnieniami? Odpowiedzi na te pytania znajdą Państwo w artykule „Pod znakiem zwolnień? Rynek pracy w 2009 i 2010 roku” w portalu rynekpracy.pl.
 

źródło: rynekpracy.pl