Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Rynek w Pracy w Polsce dla absolwentów

Na rynku pracy panują od kilku lat optymistyczne trendy. Potencjalnych pracowników cieszy najniższy w historii poziom bezrobocia, rekordowa liczba rekrutacji, wysoka jakość miejsc pracy, powszechność świadczeń dodatkowych czy wzrost wynagrodzeń na poziomie 5% w stosunku do roku poprzedniego. Wszystko to sprawia, że wielu tegorocznych absolwentów może czuć się bezpiecznie, opuszczając mury swoich uczelni i wyruszając na poszukiwania swojej pierwszej pracy. Czy słusznie?

Z tegorocznej edycji badania „Barometr zawodów”, będącego jednoroczną prognozą sytuacji w poszczególnych zawodach wynika, że wśród deficytowych profesji znajdują się m.in. przedstawiciele handlowi, samodzielni księgowi oraz specjaliści ds. robotyki i automatyki. Także ubiegłoroczna edycja badania ManpowerGroup „Niedobór talentów” potwierdza, że inżynierowie, handlowcy i technicy to obecnie jedni z najbardziej pożądanych pracowników na rynku pracy. Co oznacza to dla osób kończących właśnie studia? – Pośród absolwentów wyższych uczelni panuje największe zapotrzebowanie na przedstawicieli kierunków technicznych, językowych, finansowych i ekonomicznych. O pracę łatwiej więc będzie informatykom, inżynierom, a także osobom władającym językami obcymi. Zatrudnienie czeka też w działach sprzedaży, obsługi klienta oraz w centrach usług, a wśród branż, które zatrudniają najchętniej są sektor produkcji przemysłowej, TSL, budownictwo, handel, BPO/SSC, a także nowe technologie – komentuje Magdalena Szczygielska, Specjalista ds. HR w ManpowerGroup, firmie doradztwa personalnego.

Perspektywy dla młodych

Specjaliści ds. rynku pracy są zgodni co do tego, że w ostatnich latach tendencja na rynku pracy odwróciła się na korzyść pracownika, co oznacza, że to pracodawcy zaczynają zabiegać o kandydatów, których w wielu sektorach brakuje. Jak pokazuje raport „Niedobór talentów” ManpowerGroup, już 42% pracodawców w Polsce ma kłopoty z pozyskaniem osób do pracy. Wszystko to sprawia, że znalezienie zatrudnienia staje się łatwiejsze. – Rok 2016 jest więc dobrym czasem na rozpoczęcie lub zmianę pracy. Zarówno absolwenci, jak i osoby myślące o nowych wyzwaniach, w większości przypadków, nie powinny obawiać się o brak wakatów. Co więcej, mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia niż te oferowane jeszcze 5 lat temu. Najwięcej ofert pracy jest w województwach: mazowieckim, śląskim oraz dolnośląskim – mówi Adrian Stolarski, Konsultant HR w LeasingTeam Group. Podobnie jak w ciągu ostatnich kilku lat na najwięcej możliwości zatrudnienia niezmiennie będą mogli liczyć absolwenci studiów technicznych oraz informatycznych. Wynika to z tego, że zapotrzebowanie sektorów nowoczesnych technologii oraz produkcyjnego stale rośnie, a pozyskanie wykwalifikowanych specjalistów wymaga od firm dużych nakładów czasu i pracy – tłumaczy Katarzyna Pączkowska, Business Manager w Hays Poland.

Kwalifikacje w cenie

Choć rynek pracy jest obecnie bardzo chłonny, nie oznacza to, że pracodawcy nie mają wobec kandydatów żadnych oczekiwań. Należy pamiętać, że samo wykształcenie to nie wszystko. – Pracodawcy przywiązują również dużą wagę do posiadanych przez kandydatów kompetencji. Pośród poszukiwanych umiejętności znajdują się m.in. zaangażowanie w pracę, umiejętności pracy w zespole, szybkiego zdobywania wiedzy, analityczne, a także chęć rozwoju i nastawienie na cel – zwraca uwagę Magdalena Szczygielska z ManpowerGroup. W cenie od lat są także poligloci, jako że centra nowoczesnych usług dla biznesu nieustannie poszukują pracowników biegle władających językami obcymi. – W tym przypadku istnieje zasada, że im mniej popularny język, tym atrakcyjniejsze zarobki. Na ciekawe oferty mogą liczyć zarówno absolwenci władający jednocześnie angielskim i niemieckim, jak również osoby znające języki skandynawskie czy węgierski – podkreśla Katarzyna Pączkowska z Hays Poland.

Zarobki w pierwszej pracy

Z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń (OBW) przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak wynika, że w 2015 roku wyższe wynagrodzenie otrzymywali absolwenci studiów technicznych. Mediana ich zarobków była wyższa o 1 000 PLN brutto od przeciętnej pensji osób, które ukończyły studia humanistyczne. Miesięczne wynagrodzenie całkowite absolwentów kierunków technicznych wynosiło w ubiegłym roku 4 800 PLN brutto, zaś humanistycznych 3 800 PLN brutto. Wśród absolwentów kierunków humanistycznych i nauk społecznych najlepiej wynagradzani byli absolwenci psychologii. Mediana wynagrodzenia tej grupy wyniosła 4 157 PLN brutto, a 25% osób po psychologii zadeklarowało zarobki powyżej 6 500 PLN brutto. Zestawienie absolwentów studiów technicznych otwierają absolwenci elektroniki i automatyki, z których co czwarty zarabiał powyżej 8 500 PLN brutto.

Szansa na lepszy start

Pracowników wśród osób młodych, w tym absolwentów, poszukują przede wszystkim globalne koncerny. – Tym pracodawcom szczególnie zależy na pracownikach świeżych, kreatywnych, otwartych na wyzwania, chętnych do podnoszenia swoich kwalifikacji, a przede wszystkim proaktywnych – zwraca uwagę Adrian Stolarski z LeasingTeam Group. Tego typu postawę ciężko udowodnić samymi deklaracjami, dlatego najlepiej móc pochwalić się doświadczeniem w postaci stażu w renomowanej firmie. Zbliżające się wakacje są do tego znakomitą okazją – wiele firm oferuje w tym czasie staże zawodowe pozwalające zdobyć pierwsze szlify w zawodzie. – Etap studiów lub czas bezpośrednio po nich powinny być wypełnione zdobywaniem pierwszych umiejętności praktycznych i faktycznej nauki zawodu. To inwestycja, która na pewno się zwróci, zarówno w postaci miejsca pracy i zdobytej wiedzy, jak i większej świadomości siebie i dokonywanych później zawodowych wyborów – podsumowuje Magdalena Szczygielska z ManpowerGroup. Jak zwraca uwagę Adrian Stolarski z LeasingTeam Group, aby osiągnąć na rynku pracy sukces rozumiany jako możliwość pracy na ambitnym stanowisku i w wyuczonym zawodzie, bardzo ważna jest pokora i cierpliwość. Kluczowe jest także zrozumienie mechanizmu rządzącego procesem rekrutacji i dostosowanie swoich oczekiwań do realiów panujących na rynku pracy. Aby to osiągnąć, niezbędne jest szeroko pojęte zaangażowanie zarówno w zdobywanie doświadczenia zawodowego w postaci staży, jak i inne formy aktywności. – Studenci powinni również śledzić nowości związane z branżą, w której będą pracować w przyszłości i uzupełniać niezbędną wiedzę praktyczną w trakcie kursów, które często organizowane są bądź reklamowane przez uczelnie wyższe – dodaje Katarzyna Pączkowska z Hays Poland.

Okładka dla Eurostudent Magazyn Akademicki
8,566
Eurostudent Magazyn Akademicki

Eurostudent Magazyn Akademicki

Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.


Wydawca: FENIKS MEDIA GROUP